Светъ нъ Дискъ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Светъ нъ Дискъ

Запувядъйтъ в Светъ нъ Дискъ, дом нъ Вещици, Магесници и всекаква другъ нивируятна Сган!
 
ИндексPortalГалерияПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!

Go down 
+8
Ноби Нобс
angya
Еск
RADOSTina
A_D_P_10
Freki
Morte
Sisito0o
12 posters
Иди на страница : 1, 2  Next
АвторСъобщение
Sisito0o
Вещицъ
Вещицъ
Sisito0o


Мнения : 134
Дошъл в Дискъ на : 20.10.2009
Възраст : 31 Местоположение : Вкъщи ;)

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeСъб Окт 24, 2009 12:03 pm

Абе засега май само "Здрач" ще обсъждаме, ама до няколко месеца се очаква да излезе и вторият филм. Вие харесахте ли първия? А чели ли сте книгите? За разлика от пълните погроми с книгите на Пратчет и Роулинг, смятата ли, че тук екранната версия ще е по-хубава? А за АКТЬОРИТЕ какво смятате?
Върнете се в началото Go down
Morte
Стражник
Стражник
Morte


Мнения : 53
Дошъл в Дискъ на : 21.10.2009

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeСъб Окт 24, 2009 12:40 pm

Като един типичен българин, преливащ от предрасъдъци, ще кажа, че според мен, без да съм чела някоя от книгите или гледала някой от филмите, всичко това е пълна глупост и загуба на време.
Върнете се в началото Go down
Freki
Старши Форумен Глобален Наставник
Старши Форумен Глобален Наставник
Freki


Мнения : 1174
Дошъл в Дискъ на : 04.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : In Valhalla's Great Backyard

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeСъб Окт 24, 2009 1:20 pm

Ох-ох-ох! Laughing Ние тук всички много харесваме тази поредица.
Или всъщност - нашата Радост каза, че наистина я харесва. Каза нещо за романтика и чувства. What a Face
Аз съм гледала филма и от любопитство започнах да чета първа книга от някакъв фен превод, който се оказа тооолкова лош и зле направен и абсурден, че фактически не ставаше за четене и фактически обижда всеки с поне елементарни познания за Българския език. Както и да е, де.
Филмът беше нормален романтичен тийн филм, ни повече, ни по-малко. Нормално такъв филм се предполага да бъде гледан от определена категория зрители и после забравен. Защо се получи цялата тази мания - нямам си ни най-малка идея и честно казано ми е много интересно. Сега, ако някой ми измисли една фантастична история за "25-я кадър" или там каквото беше и ми каже, че почти всеки, който гледа филма бива хипнотизиран... може и да се замисля, честно ви казвам. То нормална причина всичко да се превърне в такава мания аз не виждам, явно са замесени извънземните и американското правителство. No
Актьорите бяха... ъм, незапомнящи се, тази, която играе Бела много ми прилича на бавноразвиваща, може би защото самия характер на ролята й го налага. А този, който играе вампира е доста смотан хлапак, според мен. Докторът ми хареса, обаче, беше готин, един такъв - зализан. Ms. Green
И изобщо, това, което чета навсякъде за великата им романтична история и колко идеален мъж бил вампира и как всички си мечтаят да имат един такъв, дето ги зарязва насред пусти гори, да ги ядат вълците и прочее. Абе, не схващам.
Също така съм забелязала, че Здрач-фенките се отличават със забележителна агресивност към всеки, който дръзне да каже нещо, което се различава от тяхното мнение. Така, че, хора и същества, ако видите на улицата дребно момиче със значка "Аз I love you Здрач" минете не другия тротоар, че тези са по-опасни и от дребните старчета с бели бради, които се подпират на бастунче. Знам го от собствен опит, просто ти смачкват самочувствието, като високомерно ти заявят, че ти просто не си достатъчно интелигнтен, за да разбереш смисъла. (потрес-потрес) Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Scared0012 Ms. Green

П.П: Пропуснах да отбележа, че за мен книгите и филма не са изобщо "вампирски". Това, че авторката е решила да нарече тези същества "вампири" аз отдавам на бедната й обща култура и неразбирането й за същността на вампирите по принцип. Така че книгите са за любовните перипетии на едно момиче и един светул, който може да бяга бързо.
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeСъб Окт 24, 2009 2:00 pm

Freki написа:
Ох-ох-ох! Laughing Ние тук всички много харесваме тази поредица.
Или всъщност - нашата Радост каза, че наистина я харесва. Каза нещо за романтика и чувства. What a Face
Аз съм гледала филма и от любопитство започнах да чета първа книга от някакъв фен превод, който се оказа тооолкова лош и зле направен и абсурден, че фактически не ставаше за четене и фактически обижда всеки с поне елементарни познания за Българския език. Както и да е, де.
Филмът беше нормален романтичен тийн филм, ни повече, ни по-малко. Нормално такъв филм се предполага да бъде гледан от определена категория зрители и после забравен. Защо се получи цялата тази мания - нямам си ни най-малка идея и честно казано ми е много интересно. Сега, ако някой ми измисли една фантастична история за "25-я кадър" или там каквото беше и ми каже, че почти всеки, който гледа филма бива хипнотизиран... може и да се замисля, честно ви казвам. То нормална причина всичко да се превърне в такава мания аз не виждам, явно са замесени извънземните и американското правителство. No
Актьорите бяха... ъм, незапомнящи се, тази, която играе Бела много ми прилича на бавноразвиваща, може би защото самия характер на ролята й го налага. А този, който играе вампира е доста смотан хлапак, според мен. Докторът ми хареса, обаче, беше готин, един такъв - зализан. Ms. Green
И изобщо, това, което чета навсякъде за великата им романтична история и колко идеален мъж бил вампира и как всички си мечтаят да имат един такъв, дето ги зарязва насред пусти гори, да ги ядат вълците и прочее. Абе, не схващам.
Също така съм забелязала, че Здрач-фенките се отличават със забележителна агресивност към всеки, който дръзне да каже нещо, което се различава от тяхното мнение. Така, че, хора и същества, ако видите на улицата дребно момиче със значка "Аз I love you Здрач" минете не другия тротоар, че тези са по-опасни и от дребните старчета с бели бради, които се подпират на бастунче. Знам го от собствен опит, просто ти смачкват самочувствието, като високомерно ти заявят, че ти просто не си достатъчно интелигнтен, за да разбереш смисъла. (потрес-потрес) Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Scared0012 Ms. Green

П.П: Пропуснах да отбележа, че за мен книгите и филма не са изобщо "вампирски". Това, че авторката е решила да нарече тези същества "вампири" аз отдавам на бедната й обща култура и неразбирането й за същността на вампирите по принцип. Така че книгите са за любовните перипетии на едно момиче и един светул, който може да бяга бързо.

АМИН !!!

Няма какво да се добави ! "Здрач" (книгита) е като Хана Монтана на литературата ! Laughing А филмът ..., той си е като книгата...
Върнете се в началото Go down
Sisito0o
Вещицъ
Вещицъ
Sisito0o


Мнения : 134
Дошъл в Дискъ на : 20.10.2009
Възраст : 31 Местоположение : Вкъщи ;)

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeСъб Окт 24, 2009 2:15 pm

Аз на филма обаче му признавам едно нещо-за разлика от другите издънки с фентъзи книги, "Здрач" е що -годе добър филм спрямо книгата.Актьорите са близки до описаните, сцените са добре направени, а фактът, че дори и човек, нечел книгата, е способен да я коментира, си е същинско постижение спрямо фенверсиите на Хари Потър и "Цветът на магията", където ако не си чел книжното издание НЯМА какво да схванеш от филма ( а често и прочита не помага! ) Колкото и да го оплюваме, малцина са режисьорите, които вършат такива чудеса с филми по книги!
Върнете се в началото Go down
Freki
Старши Форумен Глобален Наставник
Старши Форумен Глобален Наставник
Freki


Мнения : 1174
Дошъл в Дискъ на : 04.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : In Valhalla's Great Backyard

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeСъб Окт 24, 2009 2:35 pm

Аз тук смея да предположа, че добрият филм не се дължи толкова на режисьора (който може и да е добър наистина, не мога да кажа), а на простотата на самата книга. Хари Потър и Цветът на магията и т.н. книги, по които са правени филми са просто на светлинни години от книгата "Здрач", затова и филмите им са бледи копия.
Върнете се в началото Go down
Sisito0o
Вещицъ
Вещицъ
Sisito0o


Мнения : 134
Дошъл в Дискъ на : 20.10.2009
Възраст : 31 Местоположение : Вкъщи ;)

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeСъб Окт 24, 2009 5:52 pm

Пратчет на много места пише по начин, който ако се екранизира би стоял перфектно-повечето му герои деистват и говорят така, че един добър актьор би могъл да ги изиграе чудесно-друг е въпросът, че (признавам!) размишленията му над света и живота са невъзможни за филмиране. А очевидното несъответствие между действия в книгата и филма Хари Потър почва да ме дразни (в последния филм тея така се огелпиха, че дадоха на Джини да занесе учебника по отвари в Нужната Стая, а никой явно не си е дал сметка, че Хари се сеща за хоркрукса-тиара в последната част, именно защото го е отместил докато е крил книгата! ) Тъй че каквото и да говорим, до подобни издънки Здрач найстина е шедьовър, в сравнение с тях, и несъответствията и гафовете са троино по-малко дразнещи Wink
Върнете се в началото Go down
Morte
Стражник
Стражник
Morte


Мнения : 53
Дошъл в Дискъ на : 21.10.2009

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeСъб Окт 24, 2009 7:34 pm

Не можеш да поставяш книгите на Пратчет до Хари Потър и Здрач. Без да съм фанатична почитателка на веселия старец мога да открия леко несъответсвие между нещата.. Неговите книги не са за деца (макар и да имат провокативни корици), имат своя по-сериозен замисъл и послания. Поради което нещата стават несравними.
Върнете се в началото Go down
RADOSTina
Стражник
Стражник
RADOSTina


Мнения : 152
Дошъл в Дискъ на : 07.08.2009
Възраст : 31 Местоположение : София (нищо оргинално не ми хрумна :( )

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeПон Окт 26, 2009 9:45 pm

Миии... не е така(поне според мен). Естествено Хари Потър и Пратчет са супер различни, но това не означава, че Хари е нещо по-долно. Много хора израстнаха с Хари. Трудно е да се метнеш направо на Пратчет. При това в книгите за Хари има и много философия. Не от ранга на Пратчет, но задоволителна все пак и много по-достъпна.

И за да не съм напълно сапмеща:

Филмът според мен е по-лош от книгата. Не харесвам актьора на Едуард - много ми е изнежен нещо. Мацката е много красива. Най-ми хареса Емет влюбено

За книгата няма какво да споря отново Smile Запазвам си правото да си я харесвам Smile
Върнете се в началото Go down
Еск
Архиканцлер
Архиканцлер
Еск


Мнения : 852
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 36 Местоположение : Невидимия Университет, Анкх-Морпорк

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeПет Окт 30, 2009 7:54 am

Били и Насти още не са се изказали в тази тема??? Shocked
Уоу.
Форумът още нищо не е видял!
Twisted Evil

И за да не е флууд мнението ми,
веднъж като бях в Егмон ти чаках едни разпечатки, на бюрото ми имаше разпечатка на втора част. Изчетох първите 50 страници и те съдържаха единствено тийнейджърски тръшъци, че тати не пуска Бела да излиза и разговор с тати как не балансирала добре между гадже и приятели и пренебрегвала приятелите заради гаджето. 50 страници, хора!!
И когато си позволих да изразя не много почитаемо отношение към това, Мила ме навика, че съм "литературна снобка" и ме халоса по главата с тетрадката си. отчаяно Е, поне химикалката й отхвърча, та бях донякъде отмъстена, но друга ми беше мисълта. Laughing
А иначе, и аз се дразня някой като почне да ми обяснява, че "Хари Потър" не е литература, че "Хари Потър" нищо не струвало и прочее, защото съм много голям фен, както се вижда тук, но 50 страници с фабула и вложена мисъл по-малки от статиите на списание BRAVO, дето въобще нямат за цел да са литературни произведения, ама са по-добри (Боряна и Вики ги пишат, все пак Razz) - ами сори, ама ...
Върнете се в началото Go down
http://nookofselene.wordpress.com/
angya
Стражник
Стражник
angya


Мнения : 570
Дошъл в Дискъ на : 07.08.2009
Възраст : 32 Местоположение : АМ

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeПет Окт 30, 2009 8:23 am

Ами то и "Хари Потър" не е върха на литературната мисъл. Не ме разбирайте погрешно, аз съм тия, израстнали в чакане на поредната книга. Много си го обичах, дори сега понякога се забавлявам с четене на някоя и друга страничка (обикновено на английски, като за оправдание твърдя, че е само за упражнение). Но Здрач не съм чела, нито гледала и нямам и намерение. Не че се водя по мнението на другите (негативно настроените), но само половината от помията, която се изказва по адрес на тая нова мания ми стига, та да откажа да се докосвам до нея. Може би някой слънчев ден ще гледам филма, но няма да е скоро... (не само щото тука само вали)
Върнете се в началото Go down
Ноби Нобс
Стражник
Стражник
Ноби Нобс


Мнения : 885
Дошъл в Дискъ на : 16.08.2009
Възраст : 31 Местоположение : D'Hara

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeПет Окт 30, 2009 9:27 am

Еск написа:
те съдържаха единствено тийнейджърски тръшъци.
Абсолютно!!! Много ме дразни като някой изкарва тая тийн бозица "книга за вампири" ... класическите вампири биха си направили харакири ако я прочетат. /Аз не съм я чел де ... но гледах филма Sad / Нищо лично към феновете но книгата е тийн сапунка и е боклук.
Върнете се в началото Go down
http://www.discworld.comxa.com
Sisito0o
Вещицъ
Вещицъ
Sisito0o


Мнения : 134
Дошъл в Дискъ на : 20.10.2009
Възраст : 31 Местоположение : Вкъщи ;)

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeПет Окт 30, 2009 10:15 am

Лошото на "Здрач" е, че е една що-годе добра книга за начало, но цялостна сама по себе си- сякаш авторката е нямала идея да я продължава, но след успеха си все пак е добавила нещо...Горе-долу книги 2 и 3 могат да се пропуснат- и при тях сякаш се търси обем, а не действие..Четвъртата книга, дори и да не съм я чела, мисля, че е по-стойностна-все пак там има по-завъртяно и оригинално действие покрай Бела и бебето Wink Вярно, че не е литературен шедьовър, но не е по-зле от някои други фентъзи глупотевини, които съм чела. Поне със "Здрач" може да се прежалите- ако гледате на нея като любовен роман, а не с изтънченото (и разглезено покрай Пратчет и компания Smile ) око на ценител, определено ще намерите някои достоинства
Лично мнение Razz
Върнете се в началото Go down
angya
Стражник
Стражник
angya


Мнения : 570
Дошъл в Дискъ на : 07.08.2009
Възраст : 32 Местоположение : АМ

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeПет Окт 30, 2009 11:45 am

Всъщност там е проблемът. Повечето хора тук четат литература, която в сравнение с това романче тук е... ами литература Laughing И това наистина ги е 'разглезило'. Но не съм сигурна дали това е добре или зле: в края на краищата, целта на четенето е да се развиваш и затова определен вид книжки не вървят... лично мнение. Естествено, нищо лично към никого, всички сме тук заради стойностна литература Wink
Върнете се в началото Go down
Freki
Старши Форумен Глобален Наставник
Старши Форумен Глобален Наставник
Freki


Мнения : 1174
Дошъл в Дискъ на : 04.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : In Valhalla's Great Backyard

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeПет Окт 30, 2009 12:10 pm

Сега, като се замисля след горните мнения си обяснявам донякъде манията. Предполагам, че по-голямата част от феновете на поредицата не са чели кой знае колко книги през живота си. И после се появява тази поредица, става много модерна и затова решават и те да я прочетат и им харесва, защото има любовна история, има малко фентъзи елементи, вампири, това-онова. Като не си чел нищо от времето, когато си чел Братя Грим в първи клас - нормално е да се зарибиш много. А ние тук верно сме разглезени, всички имаме по-сериозни библиотеки "зад гърба си", всеки според годините си и според интересите си, затова не се впечатляваме.
Върнете се в началото Go down
Еск
Архиканцлер
Архиканцлер
Еск


Мнения : 852
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 36 Местоположение : Невидимия Университет, Анкх-Морпорк

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeПет Окт 30, 2009 12:15 pm

Повярвай ми, Мила е чела повече книги, отколкото сме чели всички хора в този форум... Така че и това не е обяснение. Sad
Върнете се в началото Go down
http://nookofselene.wordpress.com/
Freki
Старши Форумен Глобален Наставник
Старши Форумен Глобален Наставник
Freki


Мнения : 1174
Дошъл в Дискъ на : 04.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : In Valhalla's Great Backyard

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeПет Окт 30, 2009 12:40 pm

E, не, аз си обяснявам по този начин манията, която настана. А защо Мила или Радост или Сиси ги харесват това си е заради някакви си техни причини. Може би Мила или Радост да си мечтаят за едни такива любовни отношения и затова книгата така да им е харесала. Аз имам една любима книга, която е от поредицата "31 забравени любовни романа" Laughing Да, факт! Вече не помня по какво стечение на обстоятелствата съм я прочела за пръв път, може би съм нямала друга книга под ръка. То така или иначе тази книжка се чете за няма и 3 часа. Много ми хареса главния герой, как се държи, как говори, действията, които предприема, затова и книгата много ми хареса, при все, че като книга няма кой знае какви достойнства. Та нещо подбно сигурно се е получило и при нея.
Върнете се в началото Go down
Tristan
Костенурът
Костенурът
Tristan


Мнения : 441
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 29 Местоположение : Ланкър

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeПет Окт 30, 2009 6:45 pm

Sisito0o написа:
Лошото на "Здрач" е, че е една що-годе добра книга за начало, но цялостна сама по себе си- сякаш авторката е нямала идея да я продължава, но след успеха си все пак е добавила нещо...Горе-долу книги 2 и 3 могат да се пропуснат- и при тях сякаш се търси обем, а не действие..Четвъртата книга, дори и да не съм я чела, мисля, че е по-стойностна-все пак там има по-завъртяно и оригинално действие покрай Бела и бебето Wink Вярно, че не е литературен шедьовър, но не е по-зле от някои други фентъзи глупотевини, които съм чела. Поне със "Здрач" може да се прежалите- ако гледате на нея като любовен роман, а не с изтънченото (и разглезено покрай Пратчет и компания Smile ) око на ценител, определено ще намерите някои достоинства
Лично мнение Razz

Не казвам, че идеята е ужасна - не е една от най-оригиналните, но можеше да бъде една много интересна книга. Но проблемът е, че е написана изключително зле. Хората, които са я прочели - или поне повечето - нямат голям опит и не гледат критично на текста. Разбира се, и аз не съм голям критик, но когато действието е наистина зле, идеите са така банални и прочие, започваш да забелязваш стила - а книгата е написана... ужасно! Все по-зле стават, всяка следваща. Няма да обяснявам в детайли, но описанията са ужасни, диалозите са прости, няма хубави идея, доста повторения, плот - ужас, никаква промяна в главните герои, въобще те нямат никаква дълбочина - повечето са каменни статуи. Може би затова всички момичета ги харесват? Макар и авторката да се опитва да им измисли история, трудности, някак си не става - не се променят никак, характерите им не са задълбочени, перфектни са както винаги, всичко човешко липса. Да не говорим за темите и за това какво учи книгата ладите тийнейджърки...

Скоро може да ви пусна един линк с един невероятен блог пост по тема "Здрач".


Последната промяна е направена от Tristan на Пет Окт 30, 2009 7:19 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото Go down
https://intothediscworld.forumotion.com
Ноби Нобс
Стражник
Стражник
Ноби Нобс


Мнения : 885
Дошъл в Дискъ на : 16.08.2009
Възраст : 31 Местоположение : D'Hara

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeПет Окт 30, 2009 6:47 pm

Tristan написа:
Sisito0o написа:
Лошото на "Здрач" е, че е една що-годе добра книга за начало, но цялостна сама по себе си- сякаш авторката е нямала идея да я продължава, но след успеха си все пак е добавила нещо...Горе-долу книги 2 и 3 могат да се пропуснат- и при тях сякаш се търси обем, а не действие..Четвъртата книга, дори и да не съм я чела, мисля, че е по-стойностна-все пак там има по-завъртяно и оригинално действие покрай Бела и бебето Wink Вярно, че не е литературен шедьовър, но не е по-зле от някои други фентъзи глупотевини, които съм чела. Поне със "Здрач" може да се прежалите- ако гледате на нея като любовен роман, а не с изтънченото (и разглезено покрай Пратчет и компания Smile ) око на ценител, определено ще намерите някои достоинства
Лично мнение Razz

Не казвам, че идеята е ужасна - не е една от най-оригиналните, но можеше да бъде една много интересна книга. Но проблемът е, че е написана изключително зле. Хората, които са я прочели - или поне повечето - нямат голям опит и не гледат критично на текста. Разбира се, и аз не съм голям критик, но когато действието е наистина зле, идеите са така банални и прочие, започваш да забелязваш стила - а книгата е написана... ужасно! Все по-зле стават, всяка следваща. Няма да обяснявам в детайли, но описанията са ужасни, диалозите са прости, няма хубави идея, доста повторения, плот - ужас, никаква промяна в главните герои, въобще те нямат никаква дълбочина - повечето са каменни статуи. Може би затова всички момичета ги харесват? Макар и авторката да се опитва да им измисли история, трудности, някак си не става - не се променят никак, характерите им не са задълбочени, перфектни са както винаги, всичко човешко липса. Да не говорим за темите и за това какво учи книгата ладите тийнейджърки...

Знам че звучи странно, но съм напълно съгласен с Иво. Добре се обоснова! Smile
Върнете се в началото Go down
http://www.discworld.comxa.com
Sisito0o
Вещицъ
Вещицъ
Sisito0o


Мнения : 134
Дошъл в Дискъ на : 20.10.2009
Възраст : 31 Местоположение : Вкъщи ;)

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeПет Окт 30, 2009 7:37 pm

Ей такива критици харесвам- прочели книгите от-до, мърморясвали отгоре им през цялото време, но все пак стигнали до крайната страница, за да могат с чиста съвест да кажат, че произведението е зле и не струва! Very Happy Very Happy ( И аз съм от тях де, тъй че това си е една чисто позитивна забележка Razz ) Всеки си има свой вкус- аз лично си харесвам книгата, а не цялата мания по "Едуааард!!!!!!! " и компания около нея- ако Иво постне цитата от Здрач-форум, който си е наумил, аз пък ще ви дам и линка към върховната статия в Интернет, която направо ме заби-" 10 причини, защо вампирите са по-добри гаджета от мъжете! - при това в сериозен саит lol!
Върнете се в началото Go down
Freki
Старши Форумен Глобален Наставник
Старши Форумен Глобален Наставник
Freki


Мнения : 1174
Дошъл в Дискъ на : 04.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : In Valhalla's Great Backyard

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeПет Окт 30, 2009 8:04 pm

Че поствай я, защо ти трябва да чакаш Иво? Или ти не даваш току-така каквото и да е? Ms. Green
Върнете се в началото Go down
Tristan
Костенурът
Костенурът
Tristan


Мнения : 441
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 29 Местоположение : Ланкър

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeПет Окт 30, 2009 10:28 pm

Aз не се изказах много добре. Но следният пост, написан от великата Енея, е точно какво мисля, изразила се е много добре. Eвала й! Болднах най-важните неща, може и само тях да прочетете!

TWILIGHT BY ENEYA

Изведнъж черната корица с ръцете с ябълките се появи навсякъде. Изведнъж всички го четат това чудо и разказват колко са обсебени от историята. След това изведнъж се появява и филм. И изведнъж реших да видя за какво аджеба иде реч.

Честно казано…. иска ми се да не го бях правила.
Това нещо влиза в топ десет “най-слаби книги, които съм чела” като заема първите четири позиции на секундата.
Всъщност, не толкова абсолютната некадърност на авторката ме порази, колкото липсата на въображение, сакатата и неадекватна история и абсурдът, който лъхаше от всяка страница.
И това, което най-много ме потресе, беше, че това не е книга на някое пуберче, а на жена над 35 с деца, съпруг и тн.

1. Корици.
За всичките книги не можах да видя логиката и символизмът скрит зад панделката, шах фигурката, ябълката и тн. Ако някой е успял, моля да ми каже.
2. Герои.
След известно време сверяване, стигнах до извода, че всички герои изглеждат еднакви. Женските персонажи са идентични една с друга. Мъжките също. Различават се леко по тен и цвят на косите.
Личностите им са по-скоро отсъстващи. За четири книги не се видя никакво задълбочаване на фабулата, нито израстване на героите по какъвто и да е начин.
Пред двамата влюбени нямаше никакви трудности, всичко беше цветя, роз и блестящи вампири.

Стигнахме и до това.
Блестящи вампири… какво по дяволите? Не съм някакъв заклет фен, но съм чела достатъчно литература, (Стокър, Ан Райс… пр.) за да ми е ясно какъв е канона – що е то вампир.
Това не са вампири. Това е взимане на някакви неща, които ги кефят от митология и прилагането им по нкакъв абсурден начин.
Още повече, че нямат никакви слабости и са по-скоро ангелоподобни, отколкото демоноподобни. Хмм.

Способности. Бела Суон (което много ми звучи като думата лебед – фамилията й де.) не може нищо особено. Тя е съвсем обикновено момиче, не блести с интелект или умения. Единственото, което тя прави във връзката си е да вика за помощ, да реве като я зарязват и да позволява да й промиват мозъка по най-евтин начин.
Очаквах интересно завързване на личностите, като Бела пораства и се изгражда като личност или поне осъзнава, че я манипулират, тормозят и това да е намек към милиони момичета по света – не позволявайте това.
Не само, че не е това, ами е обратното – ако искате перфектна връзка – трябва да търпите тези неща, защото той го прави защото те обича.
Т.е. колкото повече те бие, толкова повече те обича.

Положителни/отрицателни образи
Добрите са богати и адски красиви. И бели… та чак блестят.
Лошите са бедни, не толкова привлекателни и … с тъмен цвят на кожата.
Това си мирише отвсякъде на расизъм. Който иска, да спори с мен на тази тема, да заповяда.

Бела.
Както казах, единственото, което прави тя, е, че кръвта й мирише хубаво за Едуард.
Нищо повече. Тя не полага капчица усилие. Тя мрънка, мрънка и мрънка, но не прави абсолютно нищо. От живота си иска само да бъде съпруга на Едуард. Толкоз.
Говорете ми за феминизъм.
А, да… не отива в колеж и ражда ужасно млада. Много добър пример, налистина. И да, има момичета, които биха станали добри родители дори и много млади. Но Бела не е такъв пример. Тя едвам успява да се грижи за себе си, със самоубийствени наклонности е и е обсесивна. Аз лично не бих позволила подобна личност да припари дете, камо ли да го отглежда.

Едуард. Имаме сто и осем годишен девственик.
Той е девственик, защото … ъъъъ???
Той е твърд като скала (не сме смейте, това си е описание). Защо желае да прави секс с Бела е абсолютно непонятно. Той няма кръв, нито има репродуктивни способности. Той казва, че тези неща умират с вампиризма. И че в тялото му циркулира отрова.
И все пак той успява да забремени Бела, както и да се роди жизнеспособно дете.
В което се влюбва зрял човек и иска… да… ъъъ, абе педофилска му работа.
Той е преследвач. Думата лично пространство за него е непозната. Приема, че може да прави каквото си поиска, когато си поиска и че иска ли, може да се наложи над всичко и всеки. И го прави.
Той е насилник, заплашва я, че ще се самоубие, прави я жертва, налага й се, едновременно с това я обижда, нарича я глупава (непрекъснато) и като цяло, държи се като класически насилник, като по учебник по психология. Непрекъснато демонстрира колко по-велик е,
И това е перфектният мъж??


Техните отношения не почиват на каквато и да е интелектуална или емоционална връзка. Повтарят си до втръсване колко много се обичат и пр. Но това не замества реалността – те нямат нищо общо и освен да си обясняват колко се обичат, нямат каво да си кажат. Най-великата любовна история всъщност се оказва най-скучно желание за секс. Връзката им не мръдва за четири книги и те не се променят и на грам въпреки че имат дете.
Красота.
П.П. Аз не съм виждала нито една двойка, която да може да си повтаря това по цял ден и да ен се отегчат в един момент.
Както и не можах да разбера защо непрекъснато Бела се прекланя пред невероятната, богоподобна красота на Едуард (директен цитат). Ако беше дебел или с пъпки нямаше да влюбена в него, така ли. Т.е. книгите намекват тънко, че само красивите хора имат право да са и ще бъдат щастливи. Нещо повече, няма един герой, който да не е със съвършени пропорции. Ето вече нещо зловещо.
И още нещо… изразът лъвът и агнето е използван повече от 45 пъти за 4-те книги (+ може би недовършената Черно слънце). Ъх жено, намери си ново сравнение, стига с тия препрратки към Библията.

Всичко това е гарнирано с доста смотан стил на писане, ужасно много стилистични, логически и фактологически грешки.
Като цяло, това е доста кофти прекаран следобед. Силно препоръчвам да пропуснете и книгите и филма. А ако все пак ви се гледа филма, погледнете тук.

Беше ми много интересно как се приемат книгите на запад и се оказа, че е невероятна мания. Книгите са предизвикали истински фуор сред подрастващите. Нещо повече, про-феновете често са склонни да проявяват насилие към инакомислещите.
След известно размишление осъзнах защо всички реагират така.
Книгите казват:
1. Ти си специален. Не защото си положил някакви усилия и си направил нещо значимо, а просто защото ти си ти. Не е и нужно да правиш нищо.
2. За теб ще има щастлив край, независимо дали си дадеш труда да ти се случи.
3. Винаги ще има кой да се грижи за теб.
4. Винаги, винаги, винаги ще си прав и винаги ще те обичат, независимо колко абсурдно и неадекватно се държиш с близките си.


И понеже анти-феновете отричат този розов поглед над нещата про-тата се ядосват. Как смеят те да твърдят, че човек получава това, което сам си е изработил. Как смеят да твърдят, че животът не е перфектен и че трябва да се постараеш. Как смеят да твърдят, че дай хард феновете не са специални и прекрасни.
И това е. Простичко, нали?
Върнете се в началото Go down
https://intothediscworld.forumotion.com
Sisito0o
Вещицъ
Вещицъ
Sisito0o


Мнения : 134
Дошъл в Дискъ на : 20.10.2009
Възраст : 31 Местоположение : Вкъщи ;)

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeСъб Окт 31, 2009 1:44 pm

Хмм...описанието..бая си го бива Very Happy Very Happy Very Happy Поне момичето е наясно какво харесва и какво-не. Но не бива и да забравяме, че не е виновна чак толкова книгата, колкото и мащабната реклама, която и се направи (странно защо-след излизането на филма "Здрач", а не на книгата). Получи се ефектът на Хари Потър-първоначално не ти е ясно какво и защо го четеш, но четеш, защото е модерно, защото е известно и всеки друг го е чел...Така че може и това да е причината защо феновете на книгите като "стоиност", а не като "реклама", не обичат поредицата много-много.
А за моя пост-не че не давам нещата как да е-просто във въпросния саит влязох два пъти след бая съсредоточено ровичкане в чичко Гугъл, а снощи просто не ми се занимаваше да го търся, тъй че го казах колкото да спечеля време- а сега вижте и това:
http://www.chudesa.net/?p=statia&statiaid=14124
Върнете се в началото Go down
Freki
Старши Форумен Глобален Наставник
Старши Форумен Глобален Наставник
Freki


Мнения : 1174
Дошъл в Дискъ на : 04.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : In Valhalla's Great Backyard

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeСъб Окт 31, 2009 1:59 pm

Хе-хе. Съгласна съм с 3, 4 и 9. И донякъде с 5. Другите са си направо нож с две остриета. Хич няма да ми е хубаво с един мъж, който не ми зачита мнението и ако се опитам да му противореча ме хипнотизира и хоп! готово. Evil or Very Mad Или пък това: "просто ги омаломощават само с поглед!". Ааа, не! Ето, значи, следната ситуация - някакъв вампир ми е гадже и, разбира се, мъж нали е, пък бил той и вампир - все оставя капака на тоалетната вдигнат. И аз започвам да му се карам, нали, размахала показалец и всичко по канон, както си трябва. И извъднъж хубостникът само ме поглежда и аз се размеквам като желе? Не, благодаря! Той лекцията трябва да си я чуе без въражения и това е. Ms. Green

П.п: Това, горе, го казах да стане весело, няма нужда сега да ми противоречите, че вампирите не ползвали тоалетна или нещо такова. tongue
Върнете се в началото Go down
Еск
Архиканцлер
Архиканцлер
Еск


Мнения : 852
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 36 Местоположение : Невидимия Университет, Анкх-Морпорк

Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitimeПон Ное 02, 2009 8:19 pm

Повечето сте го виждали, но за тези, които не са:



Любимо! I love you
Върнете се в началото Go down
http://nookofselene.wordpress.com/
Sponsored content





Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!   Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце! Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Здрач... новолуние... затъмнение... зазоряване... и среднощно слънце!
Върнете се в началото 
Страница 1 от 2Иди на страница : 1, 2  Next

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Светъ нъ Дискъ :: Фантастика и Фентъзи :: Филми-
Идете на: