Светъ нъ Дискъ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Светъ нъ Дискъ

Запувядъйтъ в Светъ нъ Дискъ, дом нъ Вещици, Магесници и всекаква другъ нивируятна Сган!
 
ИндексPortalГалерияПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;)

Go down 
+2
Morte
Sisito0o
6 posters
АвторСъобщение
Sisito0o
Вещицъ
Вещицъ
Sisito0o


Мнения : 134
Дошъл в Дискъ на : 20.10.2009
Възраст : 31 Местоположение : Вкъщи ;)

За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;) Empty
ПисанеЗаглавие: За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;)   За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;) Icon_minitimeСъб Окт 24, 2009 12:14 pm

Неотдавна бях срещнала този много полезен сайт, който всеки път щом почна да чета нова книга за Пратчет си го отварям да ми обясни това-онова. Направо се шашнах като открих колко много от Пратчет е пародия на нещо друго и колко малко от това всъчност е преведено на български Sad
http://www.lspace.org/books/apf/
Върнете се в началото Go down
Morte
Стражник
Стражник
Morte


Мнения : 53
Дошъл в Дискъ на : 21.10.2009

За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;)   За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;) Icon_minitimeСъб Окт 24, 2009 12:34 pm

Това му е най-хубавото на Пратчет. Необходима е богата обща култура и въображение, за да се разбере за какво пише. Това го прави не-толкова-достъпен-масов-писател. Просто няма никакъв шанс на 12 години да видиш всички препратки към действителни лица и събития. То и възратен индивид ще има нужда от подобен сайт, за да разбере всичко..
Върнете се в началото Go down
Tristan
Костенурът
Костенурът
Tristan


Мнения : 441
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 29 Местоположение : Ланкър

За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;)   За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;) Icon_minitimeСъб Окт 24, 2009 12:36 pm

И аз го използвах - вижда се колко много референции има в книгите му, от които усещаме може би само една пета. На мен ми беше най-полезен при Посестрими в занаята - толкова много Шекспир, почти от всяка пиеса e взел нещо, има наистина директни линкове/пародии, супер смешно като ги хванеш. Хаха

"'Can you tell by the pricking of your thumbs?' said Magrat earnestly."
Macbeth, act 4, scene 1: (2 Witch) "By the pricking of my thumbs, Something wicked this way comes [...]".

"'All hail wossname,' she said under her breath, 'who shall be king here, after.'"
Macbeth, act 1, scene 2: "All hail, Macbeth; that shalt be king hereafter!"

"'[...] and you said, "If it's to be done, it's better if it's done quickly", or something [...]'"
Macbeth, act 1, scene 7: "If it were done when 'tis done, then 'twere well it were done quickly."

И още мнооооооооооого други! Особено четвърто действие, първа сцена. Аз ги четох заедно, една до друга и... се попиках от смях! Хаха

Но, разбира се, при превода се губят такива неща понякога, затова аз чета на английски. Иначе съм съгласен с Морте, трябва ти наистина огромна обща култура (каквато Пратчет има) за да разбереш 90% от всички пародии... Затова се радвам, че има и такива сайтове! Ms. Green
Върнете се в началото Go down
https://intothediscworld.forumotion.com
Freki
Старши Форумен Глобален Наставник
Старши Форумен Глобален Наставник
Freki


Мнения : 1174
Дошъл в Дискъ на : 04.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : In Valhalla's Great Backyard

За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;)   За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;) Icon_minitimeСъб Окт 24, 2009 12:46 pm

Толкоз по-добре за нас! Ще четем веднъж на 20 една книга, после на 30 същата книга ще ни разкрие много повече, а като станем на 40 ще се смеем на неща, които не сме разбрали, когато сме били на 20 и 30. И така - цял живот наслада с книгите на Пратчет. flower (Това като слоган прозвуча, направо! Laughing )
Върнете се в началото Go down
Sisito0o
Вещицъ
Вещицъ
Sisito0o


Мнения : 134
Дошъл в Дискъ на : 20.10.2009
Възраст : 31 Местоположение : Вкъщи ;)

За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;)   За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;) Icon_minitimeСъб Окт 24, 2009 1:41 pm

И аз съм му откривала самичка някои от препратките, но други ги разбирах само с помощта на тоя сайт. Най-много като "лично постижение" съм се кефила на разшифроването на цитати, асоциращи се с "Титаник"и "Войната на световете". А най-много се смях, след като прочетох "Петият слон" и си помислих, че трите сестри, които дават на Ваймс панталона на вуичо Ваньо, напомнят за "Евгени Онегин" Smile То пък се оказа, че авторът пародирал пиеси на Чехов-"Три сестри", "Вишнева градина" и небезизвестният "Вуйчо Ваньо" Smile Smile Smile И после само някой още да каже, че Пратчет пишел историики за дечица ......
Върнете се в началото Go down
angya
Стражник
Стражник
angya


Мнения : 570
Дошъл в Дискъ на : 07.08.2009
Възраст : 32 Местоположение : АМ

За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;)   За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;) Icon_minitimeСъб Окт 24, 2009 4:00 pm

Кой е казал такава глупост Shocked
Върнете се в началото Go down
Ноби Нобс
Стражник
Стражник
Ноби Нобс


Мнения : 885
Дошъл в Дискъ на : 16.08.2009
Възраст : 31 Местоположение : D'Hara

За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;)   За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;) Icon_minitimeСъб Окт 24, 2009 4:01 pm

Eдин мой съученик за жалост, точно така смята.
Върнете се в началото Go down
http://www.discworld.comxa.com
angya
Стражник
Стражник
angya


Мнения : 570
Дошъл в Дискъ на : 07.08.2009
Възраст : 32 Местоположение : АМ

За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;)   За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;) Icon_minitimeСъб Окт 24, 2009 4:05 pm

Ноби Нобс написа:
Eдин мой съученик за жалост, точно така смята.

Удар с 'Изкуството' по главата може да промени това, поне според Зорго ретрофренологиста...
Върнете се в началото Go down
Ноби Нобс
Стражник
Стражник
Ноби Нобс


Мнения : 885
Дошъл в Дискъ на : 16.08.2009
Възраст : 31 Местоположение : D'Hara

За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;)   За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;) Icon_minitimeСъб Окт 24, 2009 5:59 pm

Пробвах удар с учебника по математика, ама не помогна. Laughing
Върнете се в началото Go down
http://www.discworld.comxa.com
Sponsored content





За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;) Empty
ПисанеЗаглавие: Re: За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;)   За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;) Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
За да видите до каква степен Пратчет е пародия ;)
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» Как станахте фен на Пратчет?
» Непреведени на български език книги на Пратчет
» Слаба книга на Пратчет?
» Ред на четене на Тери Пратчет
» Тери Пратчет почина

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Светъ нъ Дискъ :: По Светъ нъ Дискъ и у нас :: Турстическъ Агенцийъ Дискъ-
Идете на: