Светъ нъ Дискъ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Светъ нъ Дискъ

Запувядъйтъ в Светъ нъ Дискъ, дом нъ Вещици, Магесници и всекаква другъ нивируятна Сган!
 
ИндексPortalГалерияПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 Клифърд Саймък

Go down 
3 posters
АвторСъобщение
Ноби Нобс
Стражник
Стражник
Ноби Нобс


Мнения : 885
Дошъл в Дискъ на : 16.08.2009
Възраст : 30 Местоположение : D'Hara

Клифърд Саймък Empty
ПисанеЗаглавие: Клифърд Саймък   Клифърд Саймък Icon_minitimeВто Ное 10, 2009 3:12 pm

Клифърд Саймък



Клифърд Саймък Clifford-d-simak1



Основна специалност - вестникар (работил е в редакциите на различни вестници от 1929 до 1976 г.).

Започнал да публикува фантастика през 1931 г. - разказа "The World of the Red Sun" се е появил в списанието "Wonder Stories". От 1932 до 1937 е публикувал само един разказ, но от 1938 започва активно да пише разкази за списанието "Astounding SF", ръководено от Джон Кемпбъл. Благодарение на публикациите в "Astounding", Саймък бързо става популярен сред любителите на фантастиката. През 1944 г. той публикува в списанието романът "Градът" (книжната версия излиза през 1952 г., а през 1981 г. е издадена разширената версия), който става един от най-известните фантастични романи на XX век и е удостоен (книжната версия) с премията International Fantasy Award.

В началото на 50-те Саймък започва да публикува и в други списания - по-точно в "Galaxy", където през 1951 г. излиза романът му "Time and Again". През 1953 г. като отделно издание излиза романът "Ring Around the Sun". През 50-те години той публикува и множество разкази, събрани в няколко сборника. Публикуваната през 1958 г. повест "The Big Front Yard" е удостоена с премията "Хюго".

В началото на 60-те Саймък се насочва главно към писане на романи, най-значителни от които се явява "Междинна станция" (1963), също удостоена с премията "Хюго", макар и другите му книги от този период - "Времето е най-простото нещо" (1961), знаменития роман "Резерватът на таласъмите" (1962), "Всичко живо е трева" (1965) не му отстъпват много.

Романите на Саймък, публикувани през 70-те и 80-те години значително отстъпват на по-раншните му творения. Най-значителните му романи за периода са "A Choice of Gods" (1972), "A Heritage of Stars" (1977), "The Visitors" (1980). Разказа "Grotto of the Dancing Deer" (1980) е удостоен с премиите "Хюго" и "Небюла".

През 1977 г. на Саймък е връчена наградата "Grand Master Nebula".




Чел съм му много малко от книгите, и сред тях най-любимите са ми: Резерватът на таласъмите и Всичко живо е трева.

Та някой да ги е чел? (Martok Smile ) Мнения и коментари?
Върнете се в началото Go down
http://www.discworld.comxa.com
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1383
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Клифърд Саймък Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Клифърд Саймък   Клифърд Саймък Icon_minitimeВто Ное 10, 2009 6:26 pm

Тук може да прочетете подробна информация за него и творчеството му:

Клифърд Саймък

и

Клифърд Саймък ...

Чел съм "Отново и отново" , "Магистрала на вечността" и "Гробищен свят" . Не ми е от любимите автори , по простата причина , че неговата фантастика е малко...хм...фентъзи . Нещо обаче , което много ми харесва в него е голямата му "Вапцарова" вяра в човека ! Smile
Върнете се в началото Go down
Еск
Архиканцлер
Архиканцлер
Еск


Мнения : 852
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 36 Местоположение : Невидимия Университет, Анкх-Морпорк

Клифърд Саймък Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Клифърд Саймък   Клифърд Саймък Icon_minitimeПет Окт 28, 2011 3:42 pm

Бях малка, когато издърпах от библиотеката вкъщи "Времето е най-простото нещо". Досега бях чела предимно детски книги, а фантастика или фентъзи за възрастни - никога.
Помня колко бях запленена от самото начало. Разказваше се, че човечествотго е изпаднало в хаос, защото е изгубило своя герой.
Как едно време героят бил магията, за да бъде сменен от религията. После религията била сменена от науката.
Но космическите кораби се провалили да достигнат до далечни планети и поредният герой на човечеството се сринал.
До идването на "Фишхуук" - фирма, която успяла да разработи пътуване на човешките умове във времето - за тези, които имат паранормални способности и могат да издържат изследователските пътувания.
В книгата се разказваше за сриването и на този "герой", благодарение на алчността на "Фишхуук". Може би ако сега я прочетете, няма да я намерите за нещо особено и кой знае какво. Един човек работи за алчни идиоти, докато в едно пътуване не му се заселва извънземно в мозъка, което го кара да избяга, преди да го хванат собствените му работодатели. Скита се из Америка и открива любовта. Книгата като сюжет е може би дори клише?
Не зная. Но тя за първи път ме сблъска с много по-сложен проблем, който започна да ме занимава сериозно чак след години - проблемът за нуждата на човечеството да се уповава във вярата в нещо, което го развива и движи напред.

След това твърде дълго начало; всъщност исках да кажа, че именно затова обичам фантастиката. Защото в една измислена история често те кара да разсъждаваш по съвсем реални проблеми.
След "Времето е най-простото нещо" прочетох каквото още на Саймък открих вкъщи - "Резерватът на таласъмите", който наистина доста силно клони към фентъзито, "Градът", както и най-любимата ми негова книга - "Магистрала на вечността".

A_D_P_10, сравнението "вапцарова вяра в човека" никога досега не ми е хрумнало. А ужасно много подхожда!
Върнете се в началото Go down
http://nookofselene.wordpress.com/
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1383
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Клифърд Саймък Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Клифърд Саймък   Клифърд Саймък Icon_minitimeСря Юни 11, 2014 10:17 pm

Цитат :
"През тази година се навършват 110 години от рождението на един от най-великите писатели на 20 век - Клифърд Саймък! Издателство Колибри ще зарадва почитателите му с най-знаковите му произведения, стартирайки с може би най-добрия му, най-литературен, най-изящен, най-психологически и най-философски роман "Всичко живо е трева"! Между другото, догодина се навършват 50 години от неговото излизане за първи път! По-нататък се очакват "Резерватът на таласъмите", "Гробищен свят", "Отново и отново", "Времето е най-простото нещо" и тн! Романите на Саймък не са само фантастика, те са литература. И както казва друг от великите създатели на фантастични светове Робърт Хайнлайн - "Да четеш фантастика е да четеш Саймък".
Върнете се в началото Go down
Еск
Архиканцлер
Архиканцлер
Еск


Мнения : 852
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 36 Местоположение : Невидимия Университет, Анкх-Морпорк

Клифърд Саймък Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Клифърд Саймък   Клифърд Саймък Icon_minitimeПет Юни 13, 2014 12:06 pm

О, това е СТРАХОТНА новина!!
Много се радвам! Дано да издадат колкото се може повече негови книги и те да имат успех. Smile Браво на „Колибри“!  I love you 
Върнете се в началото Go down
http://nookofselene.wordpress.com/
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1383
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Клифърд Саймък Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Клифърд Саймък   Клифърд Саймък Icon_minitimeЧет Дек 18, 2014 1:36 pm

A_D_P_10 написа:
Цитат :
"През тази година се навършват 110 години от рождението на един от най-великите писатели на 20 век - Клифърд Саймък! Издателство Колибри ще зарадва почитателите му с най-знаковите му произведения, стартирайки с може би най-добрия му, най-литературен, най-изящен, най-психологически и най-философски роман "Всичко живо е трева"! Между другото, догодина се навършват 50 години от неговото излизане за първи път! По-нататък се очакват "Резерватът на таласъмите", "Гробищен свят", "Отново и отново", "Времето е най-простото нещо" и тн! Романите на Саймък не са само фантастика, те са литература. И както казва друг от великите създатели на фантастични светове Робърт Хайнлайн - "Да четеш фантастика е да четеш Саймък".

Клифърд Саймък Vszhetreva3
Дата на издаване: 26 януари 2015
Върнете се в началото Go down
Еск
Архиканцлер
Архиканцлер
Еск


Мнения : 852
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 36 Местоположение : Невидимия Университет, Анкх-Морпорк

Клифърд Саймък Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Клифърд Саймък   Клифърд Саймък Icon_minitimeЧет Мар 12, 2015 5:52 pm

Много красива корица. Smile
Върнете се в началото Go down
http://nookofselene.wordpress.com/
Sponsored content





Клифърд Саймък Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Клифърд Саймък   Клифърд Саймък Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Клифърд Саймък
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Светъ нъ Дискъ :: Фантастика и Фентъзи :: Книги-
Идете на: