Светъ нъ Дискъ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Светъ нъ Дискъ

Запувядъйтъ в Светъ нъ Дискъ, дом нъ Вещици, Магесници и всекаква другъ нивируятна Сган!
 
ИндексPortalГалерияПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 Аватар

Go down 
+5
angya
A_D_P_10
Tristan
Ноби Нобс
Еск
9 posters
Иди на страница : 1, 2  Next
АвторСъобщение
Еск
Архиканцлер
Архиканцлер
Еск


Мнения : 852
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 36 Местоположение : Невидимия Университет, Анкх-Морпорк

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Аватар   Аватар Icon_minitimeПет Яну 15, 2010 8:26 am

То верно, че го пообсъдихме в "Последно гледах", че и в "Аватари и сигнатури", но си рекох, че този филм заслужава отделна темичка, и то в този раздел. Very Happy

Аватар Avatar%20%D0%91%D0%93%20subs

Режисьор : Джеймс Камерън
В ролите : Джовани Рибизи, Сам Уортингтън, Сигърни Уийвър, Мишел Родригес, Зоуи Салдана, Стивън Ланг, Лаз Алонцо, Уес Студи, Си Си Ейч Паундър, Джоел Дейвид Мур
Държава : САЩ, Великобритания
Година : 2009
Времетраене : 151 минути
Жанр : Екшън, Трилър, Фантастика

Филмът проследява историята на Джейк Съли, парализиран бивш морски пехотинец, който е изпратен в красивия, но опасен свят на Пандора да помогне на минна корпорация събираща минерала необтаний! Хората не могат да дишат въздуха на Пандора, така че те пътуват и работят в специални метални кислородни костюми. Пандора има местно население от на'ви - раса представляваща шестметрови хуманоидни сини същества, които нямат никакъв интерес да помагат на хората, в тяхното начинание на Пандора.
Корпорацията създава хибридно същество от ДНК-то на човек и на'ви, което се контролира от съзнанието на оператор-човек. Новополученото същество се нарича АВАТАР! Проблемите идват, когато всички същества на планетата Пандора, животни, растения, на'ви, осъзнават, че хората трябва да напуснат техния свят и започват да използват всички сили за осъществяването на тази цел.
Хората са принудени да се борят за оцеляването си на Пандора и насред тази борба е захвърлен Джейк Съли (Сам Уортингтън "Терминатор Спасение" ). Докато живее сред местните на Пандора Съли трябва да избере да остане ли верен на копрпорацията или да застане на страната на на'ви и да поведат революционна борба за премахване на хората и Аватарите от лицето на Пандора.
Когато Съли е в своя Аватар, той е напълно мобилен, когато е под формата на човек, той е прикован за инвалидна количка. Това е една морална дилема, с която ще трябва да се справи, а неговото пътешествие през света на Пандора ще реши съдбата и на двата свята!


Последната промяна е направена от Еск на Пет Яну 15, 2010 8:38 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото Go down
http://nookofselene.wordpress.com/
Еск
Архиканцлер
Архиканцлер
Еск


Мнения : 852
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 36 Местоположение : Невидимия Университет, Анкх-Морпорк

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeПет Яну 15, 2010 8:31 am

Четох, че този филм нищо ново не казва. Че всичко това вече е казано - в "Покахонтас", в "Танцуващия с вълци". Оплакваха ми се как сюжетът бил мегаслаб и тъп. Как единственото в този филм са ефектите. Че било яко да се гледа на 3D, за да се изкефи човек на ефектите, понеже те са всичко.
Отидох с очакването за купчина ефекти. Но какво пък - главните герои са синички като любимите ми Мистик и Нощна сянка от "Х-мен", имат елфически ушички и прототипите им са индианците. Значи ще са симпатични за гледкане. (:
Но самият филмът беше чудесен не само заради ефектите. Да, историята е разказвана. Но фантастичният й прочит е страхотен. Да, има мотиви от много филми. Но вплетени по чудесен начин. Например косите на на'ви, които ги свързват с всички живи същества, както и това "влизане" и "излизане" от едната в другата реалност ми направиха асоциация на "Матрицата". Тези велики дървета - донякъде на "Силмарилион". Имаше елементи и от "Междузвездни войни" и откъде ли още не. Но бяха ДОБРЕ вплетени, а не със съшити конци.
Историята беше проста и ясна. Но разказава завладяващо. Фентъзи частта с мислещите дървета, в които на'ви влагат спомените си ме омагьоса. Също и Връзката. Също и Ейва и начинът, по който се включи чрез всички твари срещу "извънземните" (от на'ви гледна точка Razz). Доста въобръжение е вложено във всичко това. Вярно, взимали са от индианската митология, взимали са от това и онова фентъзи, но са го правили майсторски. И аз мога да окрада някой писател и да спретна нещо, ама няма да се получи тъй. Laughing
Планетата и различните й създания бяха красиви не само като външност, а и като идея. На'ви ми харесаха най-много.
Яко беше веднъж да гледам човечеството от грешната страна, за разлика от във всички (ок, 90%, не всички) фантастични филми. Каквото и да си говорим, доста по-реалистично е. Laughing
Супермного неща ми харесаха. Малко не мога да ги съчетая в смислен последователен пост, но и това ще стане някой ден. Very Happy

^^
Върнете се в началото Go down
http://nookofselene.wordpress.com/
Ноби Нобс
Стражник
Стражник
Ноби Нобс


Мнения : 885
Дошъл в Дискъ на : 16.08.2009
Възраст : 31 Местоположение : D'Hara

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeПет Яну 15, 2010 8:44 pm

Много ми хареса откъм ефекти филма, но за сюжета мога да кажа само:

Аватар Epic-fail-avatar-plot-fail
Върнете се в началото Go down
http://www.discworld.comxa.com
Tristan
Костенурът
Костенурът
Tristan


Мнения : 441
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 29 Местоположение : Ланкър

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeПет Яну 15, 2010 10:49 pm

Само едно бързо въпросче: как да се гледа, нормално или 3D?
Върнете се в началото Go down
https://intothediscworld.forumotion.com
Ноби Нобс
Стражник
Стражник
Ноби Нобс


Мнения : 885
Дошъл в Дискъ на : 16.08.2009
Възраст : 31 Местоположение : D'Hara

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeСъб Яну 16, 2010 8:22 am

3D иначе няма смисъл да го гледаш.
Върнете се в началото Go down
http://www.discworld.comxa.com
Ноби Нобс
Стражник
Стражник
Ноби Нобс


Мнения : 885
Дошъл в Дискъ на : 16.08.2009
Възраст : 31 Местоположение : D'Hara

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeСъб Яну 23, 2010 11:42 am

Аватар Celebrity-pictures-pocahantas-plot-avatar
Върнете се в началото Go down
http://www.discworld.comxa.com
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeВто Яну 26, 2010 3:08 pm

Вече е официално - "Аватар" е най-касовият филм в историята на киното


"Аватар" на Джеймс Камерън стана най-касовият филм в историята на киното, подобрявайки рекорда на "Титаник", също режисиран от Камерън, съобщи "Холивуд рипортър", цитиран от БТА.

По данни на изданието, което цитира представител на кинокомпанията "Туентиът сенчъри фокс", по света приходите от продажбата на билети за "Аватар" са надхвърлили сумата от 1,843 милиарда долара - рекорда на "Титаник". В САЩ приходите от "Аватар" са достигнали 551,7 милиона долара, което е още с 50 млн. долара по-малко от аналогичното постижение на "Титаник".

Никой обаче не се съмнява, че и този показател ще бъде подобрен през следващите 1-2 седмици. Филмът "Аватар" е абсолютен рекордьор по приходи в много страни по света, сред които Русия, Китай, Испания, Чили.
Върнете се в началото Go down
Еск
Архиканцлер
Архиканцлер
Еск


Мнения : 852
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 36 Местоположение : Невидимия Университет, Анкх-Морпорк

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeЧет Яну 28, 2010 2:14 pm

Ноби, не съм съгласна за музиката! Razz И не виждам нищо лошо в това историите да бъдат разказвани отново, а прочитът на Камерън ужасно много ми харесва. Smile
И-и-и, радвам се за рекорда. (: Айде да ходим на "Аватар"? Razz Така де, след сесията, ако още го дават. Laughing
Върнете се в началото Go down
http://nookofselene.wordpress.com/
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeВто Мар 02, 2010 4:33 pm

Българка прави фурор с песен в "Аватар"

Аватар 00019738

Гласът на нашето момиче звучи по време на кулминацията във фантастичния екшън на режисьора Джеймс Камерън, номиниран за "Оскар" в 9 категории. За записите Радка трябвало да се научи да пее на измисления извънземен език "нави". Изпълненията на Варимезова са включени в 2 диска с музиката от филма.

Радка живее в Лос Анджелис заедно с родителите си Иван и Цветанка Варимезови, преподаватели по български фолклор в Калифорнийския университет в Лос Анджелис (UCLA). Освен изпълнител на народни песни, тя свири на гайда.

Хубавата нашенка стъпва сериозно и в науката. През 2008 г. тя завършва Калифорнийския университет в Санта Барбара с две специалности - биология и музика. В момента работи в Института за изследвания към Детска болница в Лос Aнджелис. Но скоро отново ще седне на студентската скамейка, защото е приета да учи стоматология.

През февруари Радка и майка й Цветанка Варимезова разплакаха самия Том Ханкс на погребението на тъст му Алън (Асен) Уилсън. Майка и дъщеря изпяха "Индже войвода".

- Радка, кой ви покани да пеете в "Аватар"?

- През лятото на 2007-а все още живеех в Санта Барбара - градче на около 2 часа път от Лос Анджелис, където следвах биология. Но тъй като бях записала и музика като втора специалност, трябваше да уча и през лятото, за да завърша с класа си. По това време майка ми беше в България и късметът се усмихна на мен. Един ден вкъщи се обади проф. Тим Райс (декан на катедрата по Етномузика в Калифорнийския университет в Лос Анджелис) и каза, че търсят българска фолклорна певица за някакви записи. Оказа се, че записите са за филм и ще пеем на някакъв извънземен език, специално измислен за филма.

- Наложи ли се да учите извънземния език заради записите?

- Да. Трябваше да научим по-особената му артикулация, тъй като в парчето Jake's first flight, което е включено в диска, пея на езика на Нави. Не беше лесно, още повече че човекът, който е измислил езика, беше до нас и непрекъснато ни поправяше. Голям стрес беше, но се справихме. В момента не си спомням нищо от Нави. Помня думите на песента, като стихотворение, но не и какво означават.

- Къде бяха осъществени записите?

- В студио в Шърман Окс (квартал на Лос Aнджелис). По време на първата сесия бяхме около 10 момичета и всяка от нас трябваше да импровизира по музиката на големия композитор Джеймс Хорнър - той трябваше да прецени кой глас ще съвпадне с неговите очаквания за звука, който иска да постигне. На втората и третата сесия останаха по-малко момичета, радвам се, че бях сред тях. Първо пяхме поотделно, а след това записахме хорово изпълнение.

След много опити Хорнър каза: "Възможно ли е да направя записа отново само с Радка в студиото?", при което аз не бях много сигурна дали това е за добро или лошо. По това време снимките на филма бяха в самото начало и аз не знаех дали изобщо гласът ми ще остане във филма.

Буквално седмица преди "Аватар" да излезе по кината, получих обаждане, че солото, което записах, е влязло и в CD-то с музика към филма под името JakeТs first flight, а другото соло е във филма и в CD-то под името Shutting down Grace's lab. Това парче е смесено със соло на друга певица, с чийто глас започва песента, а моят глас се включва по-късно. Беше невероятна изненада за мен!


- В коя точно сцена от "Аватар" звучи вашият глас?

- Когато семейното дърво пада и всички плачат. Тогава звучи песента Shutting down Grace's lab.

- Какви са впечатленията ви от Джеймс Хорнър, един от най-големите композитори в Холивуд?

- Невероятно спокоен и търпелив човек, много лесно се общува с него и най-важното е, че знае как да обясни какво иска от хората, с които работи.

- Запознахте ли се с Джеймс Камерън или някои от актьорите?

- Не. Джеймс Камерън беше на снимки извън Щатите по това време.

- Как се потопихте във фолклора?

- Родена съм в Пловдив в семейството на музикантите Иван и Цветанка Варимезови. Израснах в Пазарджик, където родителите ми ръководеха хора и оркестъра на градския фолклорен аснсамбъл и детството ми мина по концерти, зад кулисите, неусетно попивайки нашите фолклорни песни и танци. Винаги съм успявала да балансирам музиката с каквото и друго да се занимавам.

- Как се почувствахте, когато лично Том Ханкс ви поздрави за прочувственото изпълнение на погребението на тъста му - българина Асен Уилсън?

- Невероятно е усещането, когато един музикант получи искрено признание и уважение от личност като Том Ханкс. Той ми каза: "Нищо не разбирам от значението на текста, но вашето изпълнение изскуба душата ми из основи! За какво се пее в песента, все пак?!" Ние му разказахме, че дори и гората плаче за загубата на един велик мъж - Индже войвода. И очите на Том Ханкс пак се напълниха със сълзи. След изпълнението ми на гайда пяхме с майка ми...

Поводът не беше приятен, но се радвам, че дълбоките традиции, които господин Уилсън е запазил като емигрант, са били предадени на семейството му и се уважават дълбоко. Преди никога не съм пяла и свирила на погребение. Беше много трудно за мен, след като видях колко емоционално беше прието от семейството. Понякога думи не са нужни. За мен беше чест да изпратим подобаващо господин Уилсън.
Върнете се в началото Go down
Еск
Архиканцлер
Архиканцлер
Еск


Мнения : 852
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 36 Местоположение : Невидимия Университет, Анкх-Морпорк

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeПет Мар 12, 2010 7:28 pm

Отново ти благодаря за информацията, интервюто е страхотно! Very Happy
В Jake's first flight не чух вокали, но в Shutting down Grace's lab вокалите са уникални и омагьосващи. Евала на момичето, пее неземно.

Знам, че във форума няма много фенове на "Аватар", но все пак вижте какво излезе на книжния пазар:
Аватар 36789_pic_m
Кигата много ми напомня на книжките, които Егмонт издаваха, когато бях малка за филма STAR WARS Невидима заплаха. Много е яка. Smile Взех си я от книжарницата в подлеза на Ректората и много й се радвам. Smile Малко я четох, но вече си измислям възможни сценарии за втория филм. Имам чувството, че голяма част от действието ще се развива на Земята - на една унищожена, мъртва планета, в която отделни хора с разбити от глад и мизерия животи се събират с една цел: са спасят Земята. И търсят помощ от... Ейва.
Ще бъде велико, велико^^

Още нещо, оттук можете да свалите със вградени субтитри филма "Аватар: създаването на света на Пандора". Very Happy
Върнете се в началото Go down
http://nookofselene.wordpress.com/
angya
Стражник
Стражник
angya


Мнения : 570
Дошъл в Дискъ на : 07.08.2009
Възраст : 32 Местоположение : АМ

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeСъб Мар 13, 2010 3:53 pm

Еск написа:
В Jake's first flight не чух вокали

Че какво си слушала оО цък 3:50, най-красивата част. Момичето има велик глас...
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeПет Мар 26, 2010 1:40 pm

Продължението на "Аватар" - чак след няколко години


Феновете на триизмерния блокбастър "Аватар" ще трябва доста да почакат за продължението на лентата, съобщи "Холивуд рипортър", цитиран от БТА.

На пресконференция по повод презентацията на дисковете на филма, режисьорът на култовата лента Джеймс Камерън заяви, че снимките ще отнемат няколко години.

"Най-реален ми се струва срокът от 3-3,5 години от началото на работата над филма. Смея да ви уверя, че не планираме да пристъпим към това утре" - каза Камерън. Джеймс Камерън е уверен, че докато стане готово продължението, зрителите ще са успели да позабравят "Аватар". Той не вижда смисъл да повтаря съдбата на "Железният човек", чийто втори филм излезе почти веднага след самата лента. Режисьорът е убеден, че не е целесъобразно да се прави по продължение на година.

Да припомним, че дискът с "Аватар" ще бъде пуснат на 22 април, на Международния ден на Земята. Стереоскопичната версия по всяка вероятност ще се появи едва в средата на 2011 година.
Върнете се в началото Go down
Freki
Старши Форумен Глобален Наставник
Старши Форумен Глобален Наставник
Freki


Мнения : 1174
Дошъл в Дискъ на : 04.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : In Valhalla's Great Backyard

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeПет Мар 26, 2010 2:29 pm

Ха дано да сме живи дотогава.
Върнете се в началото Go down
Ноби Нобс
Стражник
Стражник
Ноби Нобс


Мнения : 885
Дошъл в Дискъ на : 16.08.2009
Възраст : 31 Местоположение : D'Hara

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeПет Мар 26, 2010 4:13 pm

Естествено, че ще има продължение ... нали трябва да изцоцат още пари от него.
Върнете се в началото Go down
http://www.discworld.comxa.com
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeСря Апр 21, 2010 8:21 pm

От август започва повторното разпространение на "Аватар"

"Аватар" ще бъде пуснат повторно по кината през август 2010 година, при това лентата ще е по-дълга от оригинала с 6 минути, съобщи режисьорът Джеймс Камерън в интервю за в. "Лос Анджелис таймс", предаде БТА.

"Сега работим над допълнителни епизоди с продължителност около шест минути. С оформлението им се занимават експерти от компанията Weta. Ние знаем, че всички билети са били продадени в кината IMAX точно до момента, когато "Аватар" бе сменен от "Алиса в страната на чудесата", затова сме уверени, че филмът още има търговски потенциал" - каза Камерън.

Режисьорът уточни също къде ще се развива действието в следващите две ленти от поредицата. В "Аватар 2" то ще бъде пренесено в океана, но на същата планета Пандора. В третия филм то ще се развива на друга планета от системата Алфа Кентавър.

Джеймс Камерън не уточни кога трябва да се очаква излизането на "Аватар 2" на екран.
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeПон Апр 26, 2010 6:58 pm

"Аватар" с нов рекорд - 6,7 млн. DVD-та за 4 дни


Филмовият хит на Джеймс Камерън "Аватар" шества победоносно както из киносалоните, така и в домашното кино. За 4 дни от пускането си на DVD и Blu-Ray дискове продажбите му достигнаха 6,7 милиона копия, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Вчера от "Туентиът сенчъри фокс хоум ентътейнмънт" съобщиха, че за четири дни от 22 април в САЩ и Канада са продадени общо 4 милиона DVD-та и 2,7 милиона Blu-Ray дискове с филма, превърнал се в явление в киноиндустрията. Продажбите са на обща стойност 130 милиона долара.

Триизмерното фентъзи на режисьора Джеймс Камерън стана най-касовият филм в света след премиерата си на 18 декември. Той регистрира приходи от 2,7 милиарда долара, като счупи рекорда на предишната превърнала се в класика творба на Камерън - "Титаник" от 1997 г. Блу-рей е по-нова технология, която предлага по-високо качество на изображението от DVD-то, но изисква специален плейър.
Върнете се в началото Go down
Еск
Архиканцлер
Архиканцлер
Еск


Мнения : 852
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 36 Местоположение : Невидимия Университет, Анкх-Морпорк

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeПет Май 21, 2010 11:19 am

Само за 6 минути отгоре не бих се подложила повторно на 3D. Два пъти се подложих, защото филмът е страхотен, но третият няма да го понеса. Сега гледам, че е излязъл на DVD, ще си го взема и ще си го гледам двуизмерно. Нямам сили просто.
Иначе, а зсе чудя няма ли да има действие на Земята, защото от Аватар-книжката, която излезе в БГ (Били също си я взе), от увода оставам с такова впечатление. Че на Земята земляни, докопали се до засекретена инф ормация за Пандора, ще вдигат бунт, за да спасят планетата ни от замърсяването и господството на корпорацията.
Дори в някакъв клип за Пандора - официален при това - имаше нещо от сорта дали Ейва няма да подаде ръка на Земя. Нещо се намекваше за някакви минерали от Пандора, които ще прочистят замърсената ни атмосфера и т.н.
А това за втори епизод и океана и аз го чух. Камерън бил казал, че още нищо не сме видели от Пандора. Звучи страхотно! Smile
Върнете се в началото Go down
http://nookofselene.wordpress.com/
Ноби Нобс
Стражник
Стражник
Ноби Нобс


Мнения : 885
Дошъл в Дискъ на : 16.08.2009
Възраст : 31 Местоположение : D'Hara

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeПет Май 21, 2010 5:44 pm

Еск написа:
да спасят планетата ни от замърсяването и господството на корпорацията.

Ох ...
Върнете се в началото Go down
http://www.discworld.comxa.com
Еск
Архиканцлер
Архиканцлер
Еск


Мнения : 852
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 36 Местоположение : Невидимия Университет, Анкх-Морпорк

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeПет Май 21, 2010 7:19 pm

Ноби Нобс написа:
Еск написа:
да спасят планетата ни от замърсяването и господството на корпорацията.

Ох ...
Не охкай, така пише в книгата. Razz
Върнете се в началото Go down
http://nookofselene.wordpress.com/
Еск
Архиканцлер
Архиканцлер
Еск


Мнения : 852
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 36 Местоположение : Невидимия Университет, Анкх-Морпорк

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeЧет Юни 17, 2010 6:42 am

Амазония е изправена пред истински "Аватар"

Аватар 618x346

Режисьорът Джеймс Камерън казва, че подобна на "Аватар" битка в реалността се развива в амазонските тропически гори на Бразилия, където местни групи се опитват да спрат строежа на голям хидроенергиен проект. Камерън казва, че е бил в Бразилия, за да подкрепи индианските и екологичните групи, които организират протести срещу проекта за строеж на язовира "Бело Монте".

Режисьорът на "Титаник" присъства на екологична среща на високо равнище в Амазония миналия месец, заедно с бившия американски вицепрезидент Ал Гор. Тази седмица той се върна в Сау Паулу, за да промотира DVD версията на своя блокбъстър "Аватар", в който измислената раса На'ви се бори да защити родните си земи на покритата с гори планета Пандора от планове за извличане на гориво. Камерън казва, че е дошъл в Бразилия по собствена инициатива, защото се е почувствал привлечен от каузата на активистите.

Avatar спечели сърцата на еколозите по цял свят, от Китай, където милиони бяха изселвани заради огромни инфраструктурни проекти, до Боливия, където първият президент от местен етнос - Ево Моралес, изказа похвали за филма и посланието му за спасяване на природата от злоупотреба.

"Въвлечен съм в ситуация, където в момента протича реална конфронтация, подобна на "Аватар", каза Камерън в телефонно интервю по път към протестите пред бразилското Министерство на минното дело и енергетиката.

"Това, което се случва в "Аватар", в момента става и в Бразилия, и на места като Индия и Китай, където традиционни селища биват изселвани заради големи инфраструктурни проекти," добави той.

Хидроелектрическата централа "Бело Монте", чиято реализация ще струва $11 млрд. - и ако тя бъде завършена, ще бъде третият по големина такъв проект в света, получи разрешително за строеж на 1 февруари от бразилското Министерство на околната среда. Търгът за бъдещите изпълнители на строежа се очаква да се проведе преди края на този месец.

Бразилското правителство заяви, че дори ако не успее да намери частни партньори за строежа на язовира на река Кзингу, която е сред притоците на Амазонка, страната разполага със средствата, необходими да довърши проекта сама.

Администрацията на президента Луис Игнасио Лула да Силва твърди, че електроцентралата ще осигурява екологично чиста енергия и е необходима за настоящите и бъдещи енергийни нужди на страната.

Еколозите пък категорично застават срещу проекта. Те казват, че той ще унищожи дивата природа и местообитанието на 40 000 души, които живеят в района, който е предвиден да се потопи под вода. Също така се възразяват, че генерираната от централата енергия основно ще се използва от големи минни компании в Амазония, а няма да е от полза за обикновените граждани.

Камерън обяви, че е изпратил писмо до Силва преди пет дни, като е поискал среща с него и го е призовал да спре проекта. Режисьорът обаче не е получил отговор от президента на Бразилия, който в момента е на посещение в САЩ.

"Писах му, че "това е възможност да се проявите като герой, като лидер-визионер от XXI век, и да промените пътя на Бразилия по такъв начин, че да имате стабилен икономически растеж, вместо икономически растеж, който има сериозни последици за определени части от населението,"' казва Камерън.

Той допълва, че ако би могъл да се срещне със Силва, също така би му казал, че смята, че Северна Америка и Европа трябва да помогнат финансово за запазването на тропическите гори, които по негови думи "служат на целия свят", като спомагат за борбата с глобалното затопляне.

Областта Амазония в Бразилия е вероятно най-голямата естествена защита на Земята срещу глобалното затопляне, като изпълнява функциите на "фуния" или абсорбатор на въглероден двуокис. Но също така тя силно допринася и за самото затопляне. Около 75 процента от емисиите на Бразилия произлизат от прочистване на амазонските гори, от изсъхнала растителност и гниещи паднали дървета.

"Ако Северна Америка и Европа проявяваха отговорност за замърсяването с въглероден двуокис, което ни постави на тази неизбежна наклонена плоскост на глобалното затопляне, то те би трябвало да поемат финансовата отговорност за тези услуги, които природата ни осигурява по естествен път," завършва Камерън.

Има подобрение - сече се по-малко

В амазонските гори, белият дроб на планетата, се сече много по-малко, като за последните 21 години намалението е с цели 45%. За периода юли 2008 г. - август 2009 г. са изсечени 7000 км площ от горите в Амазонската долина. По данни на Бразилската космическа агенция, която следи степента на изсичане на амазонската джунгла, средното ниво на обезлесяване е спаднало с 45%.

Бразилското правителство предвижда 80% намаляване на процента на изсичане на горите до 2020 г. „Ако в следващите 11 години обезлесяваната ежегодно площ достигне малко по-ниски мащаби от размера на общо три града с големината на Сао Паулу, бразилският президент ще е щастлив", коментират от международната екозащитна организация "Грийнпийс".

Според някои природозащитници спадът в обема на обезлесяване на Амазонската джунгла е в тясна връзка с икономическия спад, но когато икономиката се подобри, амазонските гори ще бъдат изправени пред нов натиск.

Амазонските дъждовни гори, известни още като Амазонската джунгла, заемат площ от 1.4 милиона кв. км от територията на Амазонската долина в Южна Америка, която е с обща площ 7 млн. кв. км и образува част от територията на общо девет латиноамерикански държави. Най-голямата част от горите е разположена на територията на Бразилия - или 60% от цялата площ на джунглата, следвана от Перу - с 13%. По-малки части от амазонската джунгла се намират в Колумбия, Венецуела, Еквадор, Боливия, Суринам и Френска Гвиана.

Амазонските гори представляват повече от половината от дъждовните гори на планетата и са най-богатите по видово разнообразие в света.
Върнете се в началото Go down
http://nookofselene.wordpress.com/
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeЧет Юни 17, 2010 10:32 am

Четох го това преди време , макар и в по-сбит вид . Дано не е евтин популизъм от страна на Камерън , а да е истински ангажиран с тази кауза и то не само емоционално . Не е като да не може да окаже и финансова помощ...
Върнете се в началото Go down
Еск
Архиканцлер
Архиканцлер
Еск


Мнения : 852
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 36 Местоположение : Невидимия Университет, Анкх-Морпорк

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeЧет Юни 17, 2010 11:00 am

Самият филм, който е създал, ме арада се надявам, че може би наистина е ангажиран. Защото посланията му бяха много по-конкретни, отколкото на пръв поглед. Разбира се, може просто да е преценил, че е не достатъчно обработена ниша. Но - наистина беше ясно посланието. Не унищожавайте природата. Мисля си - в нашите Рила, Витоша, Странджа не живее друг народ. Унищожавайки ги ние вредим само и единствено на себе си - ние няма да имаме скоро чиста питейна вода и нашата страна ще страда по най-различни начини от това, което правим. А там не само,че разрушаващите превръщат земята в пустиня, което рано или късно ще се върне при тях, ами и вредят на други хора, които нищо не са им направили... просто защото го могат. Нашите бели поне само ние ще им теглим последствията...
Върнете се в началото Go down
http://nookofselene.wordpress.com/
Еск
Архиканцлер
Архиканцлер
Еск


Мнения : 852
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 36 Местоположение : Невидимия Университет, Анкх-Морпорк

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeПет Юни 18, 2010 7:56 am

Извинявам се за двойния пост, ама:

Нобииии:


Аватар Pocahontas_avatar

Very Happy Very Happy Very Happy
Върнете се в началото Go down
http://nookofselene.wordpress.com/
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeЧет Ное 11, 2010 7:39 pm

Из тракерите плъзна Аватар с допълнителните 16-тина минути...
Върнете се в началото Go down
angya
Стражник
Стражник
angya


Мнения : 570
Дошъл в Дискъ на : 07.08.2009
Възраст : 32 Местоположение : АМ

Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitimeЧет Ное 11, 2010 7:59 pm

Няма ли някой да резне 16те минути та да ги видим без да гледаме филма отново? Laughing
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Аватар Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Аватар   Аватар Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Аватар
Върнете се в началото 
Страница 1 от 2Иди на страница : 1, 2  Next

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Светъ нъ Дискъ :: Фантастика и Фентъзи :: Филми-
Идете на: