Светъ нъ Дискъ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Светъ нъ Дискъ

Запувядъйтъ в Светъ нъ Дискъ, дом нъ Вещици, Магесници и всекаква другъ нивируятна Сган!
 
ИндексPortalГалерияПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]

Go down 
5 posters
АвторСъобщение
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1376
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitimeЧет Дек 09, 2010 8:03 pm

Нещо старо (още от лятото) , но виждам , че не сме го отразили тук .



The Long Earth

През 1986г. , малко след излизането на Еманципирана магия (трета книга от Света на Диска) , Тери Пратчет започва работа по проект , носещ горепосоченото заглавие . Фокусът пада върху квантовата физика , паралелните вселени и неизброимите , леко отличаващи се една от друга , близначки на родната планета Земя . Всичко приключва с незавършен роман и два кратки разказа . Еманципирана магия се оказва много успешна , поредицата бързо набира популярност и той решава да остави идеята за "навързаните" паралелни светове в нафталина .

Почти 25 години по-късно , Тери е готов да се върне към старата си любов , научната фантастика , възраждайки отдавна забравения проект . За целта той ще се съюзи с един от най-известните автори на твърда научна фантастика , Стивън Бакстър , с когото се надява , да изкара The Long Earth на бял свят , под формата на две книги , първата от която трябва да излезе през пролетта на 2012 .

С две думи: НЯМАМ ТЪРПЕНИЕ !!!

Тук има интервю с Пратчет по темата: ЦЪК !!!
Върнете се в началото Go down
Tristan
Костенурът
Костенурът
Tristan


Мнения : 441
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 29 Местоположение : Ланкър

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitimeСъб Окт 22, 2011 9:32 pm

От сайта на Waterstones:

The Long Earth
by Terry Pratchett, Stephen Baxter
Format: Hardback 400 pages
Published: 21/06/2012

Много ми е любопитно какво точно ще е това. Smile Ще научим съвсем скоро.
Върнете се в началото Go down
https://intothediscworld.forumotion.com
Еск
Архиканцлер
Архиканцлер
Еск


Мнения : 852
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 36 Местоположение : Невидимия Университет, Анкх-Морпорк

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitimeНед Окт 23, 2011 8:13 pm

Това звучи много интересно! Много, много!!!
A_D_P_10, какво е "твърда научна фантастика"? За първи път чувам израза, затова питам. Embarassed
Върнете се в началото Go down
http://nookofselene.wordpress.com/
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1376
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitimeВто Окт 25, 2011 2:49 pm

Еск написа:
A_D_P_10, какво е "твърда научна фантастика"? За първи път чувам израза, затова питам. Embarassed

От уикито:
Цитат :
Твърда научна фантастика (на английски: Hard science fiction) е подстил на научната фантастика, който набляга на техническите детайли, на научната точност.
....
Твърдостта представлява силно застъпване на материално-базираните науки като физика, астрофизика, астрономия, химия.

Върнете се в началото Go down
Еск
Архиканцлер
Архиканцлер
Еск


Мнения : 852
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 36 Местоположение : Невидимия Университет, Анкх-Морпорк

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitimeВто Окт 25, 2011 9:01 pm

С други думи, това ще рече нещо по-трудно за разбиране от такива като мен, а? Embarassed Laughing
Върнете се в началото Go down
http://nookofselene.wordpress.com/
Ноби Нобс
Стражник
Стражник
Ноби Нобс


Мнения : 885
Дошъл в Дискъ на : 16.08.2009
Възраст : 30 Местоположение : D'Hara

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitimeВто Окт 25, 2011 9:47 pm

Чак пък трудно за разбиране не мисля, че е. Ако авторът е добър, то той си го е обяснил добре, така че читателят да разбере за какво, аджомагьосам, му говори.
Иначе това за Пратчет не го знаех. Определено е интересно, имайки предвид, че съм по-голям фен на научната фантастика, отколкото на фентъзи жанра.
Върнете се в началото Go down
http://www.discworld.comxa.com
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1376
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitimeСъб Яну 21, 2012 11:44 am

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] 51knMLdWfaL._SS500_
Върнете се в началото Go down
Tristan
Костенурът
Костенурът
Tristan


Мнения : 441
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 29 Местоположение : Ланкър

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitimeЧет Яну 26, 2012 1:49 pm

A eто я и окончателната версия:

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] TheLongEarthUK3D1

Цитат :
The possibilities are endless (just be careful what you wish for...)

1916: the Western Front, France. Private Percy Blakeney wakes up. He is lying on fresh spring grass. He can hear birdsong, and the wind in the leaves in the trees. Where has the mud, blood and blasted landscape of No man's Land gone?

2015: Madison, Wisconsin. Cop Monica Jansson has returned to the burned-out home of one Willis Linsay, a reclusive and some said mad, others dangerous, scientist. It was arson but, as is often the way, the firemen seem to have caused more damage than the fire itself. Stepping through the wreck of a house, there's no sign of any human remains but on the mantelpiece Monica finds a curious gadget - a box, containing some wiring, a three-way switch and a...potato. It is the prototype of an invention that Linsay called a 'stepper'. An invention he put up on the web for all the world to see, and use, an invention that would to change the way mankind viewed his world Earth for ever. And that's an understatement if ever there was one...

...because the stepper allowed the person using it to step sideways into another America, another Earth, and if you kept on stepping, you kept on entering even more Earths...this is the Long Earth. It's our our Earth but one of chain of parallel worlds, lying side by side each differing from its neighbour by really very little (or actually quite a lot). It's an infinite chain, offering 'steppers' an infinite landscape of infinite possibilities. And the further away you travel, the stranger - and sometimes more dangerous - the Earths get. The sun and moon always shine, the basic laws of physics are the same. However, the chance events which have shaped our particular Earth, such as the dinosaur-killer asteroid impact, might not have happened and things may well have turned out rather differently.

But, until Willis Linsay invented his stepper, only our Earth hosted mankind...or so we thought. Because it turns out there are some people who are natural 'steppers', who don't need his invention and now the great migration has begun...

Звучи страшно интересно!! влюбено
Върнете се в началото Go down
https://intothediscworld.forumotion.com
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1376
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitimeЧет Май 17, 2012 9:08 pm

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] 179980_10150802110525025_43413980024_9755786_1162911664_n
Terry in Borneo reading his copy of The Long Earth!

Smile
Върнете се в началото Go down
angya
Стражник
Стражник
angya


Мнения : 570
Дошъл в Дискъ на : 07.08.2009
Възраст : 32 Местоположение : АМ

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitimeНед Юли 29, 2012 1:55 pm

Прочетох я. След известно търсене реших, че е най-лесно да пусна коментар в тази тема Very Happy
Надявам се опитът ми да огранича спойлерите до вече известните неща за книгата да е успял, но който иска да е сигурен по-добре да не чете.


Историята, както се разбира и от различните описания по-горе, се върти около откритието, че земята не е само една, а е една от множество други, подредени като верига (тоест, по една от двете страни, кръстени в книгата "изток" и "запад"). С други думи, доста интересна идея. Главният герой Джошуа е, разбира се, специален. Роден в съседна земя, той е методичен, спазва правилата и може да преминава от земя на земя без stepper. Тези неща го правят интересно попълнение на цепелинът Марк Твен на, поне за мен по-интересният Лобсанг (!), но защо е по-интересен ще трябва да прочетете в книгата.

Първата една трета е много добра. Поставянето на проблемите и на сюжета става плавно и естествено, чете се на един дъх. След това обаче следва част, в която нещата се затлачват. The Long Earth е наистина голямо място, а нашите герои решават да видят докъде стига (дали е една линия, или може би кръг, по който ако пътуваш достатъчно дълго ще стигнеш там, откъдето си тръгнал?). Описанието е общо взето скучно, разнообразено от време на време с някой пример на по-различно развитие на еволюцията отколкото на земята.
Последната част от книгата е отново много интересна, основно защото човек трудно може да си представи отговорът на поставените въпроси поради странността на описаната long earth. Лично аз очаквах по-интересен край, но няма да издавам нищо по въпроса.

Книгата си заслужава четенето (Пратчет е все пак), но научната фантастика изисква различен вид умения от фентъзито и колаборацията със Стивън Бакстър изглежда недостатъчна, за да ги покрие, а хуморът на Пратчет се губи в амбицията за толкова много светове, които приличат на нашия, но не съвсем.
Върнете се в началото Go down
Еск
Архиканцлер
Архиканцлер
Еск


Мнения : 852
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 36 Местоположение : Невидимия Университет, Анкх-Морпорк

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitimeПон Юли 30, 2012 7:59 pm

Това звучи много интересно!
Особено присъствието на герой с името Лобсанг.
Лобсанг ми е един от любимците в Света на Диска - нищо, че го има само в една книга (или аз съм го срещала само в една книга). Razz
Върнете се в началото Go down
http://nookofselene.wordpress.com/
angya
Стражник
Стражник
angya


Мнения : 570
Дошъл в Дискъ на : 07.08.2009
Възраст : 32 Местоположение : АМ

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitimeВто Юли 31, 2012 7:07 pm

По моя преценка този Лобсанг няма нищо общо, макар че ако Пратчет е решил да направи някоя много голяма шашма, може и да се изненадам от някоя следваща книга :р
Върнете се в началото Go down
Еск
Архиканцлер
Архиканцлер
Еск


Мнения : 852
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 36 Местоположение : Невидимия Университет, Анкх-Морпорк

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitimeВто Юли 31, 2012 8:27 pm

Ех... мечта ми е да напише още някоя книга от поредицата за Смърт, в която Сюзън и Лобсанг да се появят отново... Добре де, може и без тях, само със Смърт!
За съжаление това е поредицата, за която не се чува абсолютно нищо за продължения... Sad
Върнете се в началото Go down
http://nookofselene.wordpress.com/
angya
Стражник
Стражник
angya


Мнения : 570
Дошъл в Дискъ на : 07.08.2009
Възраст : 32 Местоположение : АМ

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitimeВто Юли 31, 2012 10:53 pm

То и за стражите нямало да пише повече, доколкото знам. Сега е на някаква нова вълна, редува жанровете. Ще видим какво ще стане.
Върнете се в началото Go down
Tristan
Костенурът
Костенурът
Tristan


Мнения : 441
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 29 Местоположение : Ланкър

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitimeЧет Авг 02, 2012 3:30 pm

Е, току-що излезе нова книга за Стражите, вие какво искате... Ваймс има двойно повече книги от Смърт. :Р И аз подкрепям с две ръце нови книги за Смърт и Сюзън, страшни са заедно, много силни романи! Smile

Което ми напомня, че трябва да прочета Крадец на време в в близките няколко месеца... Embarassed

Иначе май имаше някакви планове за трета книга от поредицата на Мойст, но трябва да призная, че не съм голям фен. Razz
Върнете се в началото Go down
https://intothediscworld.forumotion.com
Еск
Архиканцлер
Архиканцлер
Еск


Мнения : 852
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 36 Местоположение : Невидимия Университет, Анкх-Морпорк

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitimeЧет Авг 02, 2012 4:46 pm

Наистина, поредицата за Смърт има несравнимо по-малко книги от тзази за Стражите. Много ми се иска да има поне едно продължение. Много... Sad Не, че се оплаквам от експериментите с жанровете. Оплаквам се само от скоростта, с която виждат бял свят на български език.
Не си чел все още Крадец на време!? Уоу. Razz

Върнете се в началото Go down
http://nookofselene.wordpress.com/
angya
Стражник
Стражник
angya


Мнения : 570
Дошъл в Дискъ на : 07.08.2009
Възраст : 32 Местоположение : АМ

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitimeЧет Авг 02, 2012 6:05 pm

Аз не се оплаквам от нищо, добре ми е Laughing Очаквам си новите книжки през следващите месеци и си чета старите, като ми се четат. Само дето повечето ги знам горе-долу наизуст Very Happy (с гордост мога да кажа, че тази година се навършват 10 години откакто чета Пратчет, жалко само че не знам коя дата Laughing )
Върнете се в началото Go down
Еск
Архиканцлер
Архиканцлер
Еск


Мнения : 852
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 36 Местоположение : Невидимия Университет, Анкх-Морпорк

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitimeЧет Авг 02, 2012 8:57 pm

Хаха, уоу! Laughing Аз се опитвам да изчисля от колко години чета "Колелото" и си мисля, че май са над десет... Very Happy А Пратчет го чета от може би шест години. Ама напоследък съм го понамалила, и аз нз защо.
Върнете се в началото Go down
http://nookofselene.wordpress.com/
angya
Стражник
Стражник
angya


Мнения : 570
Дошъл в Дискъ на : 07.08.2009
Възраст : 32 Местоположение : АМ

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitimeПет Авг 03, 2012 1:47 pm

Ами не знам дали ги препрочиташ, но в момента няма книга на Пратчет, която да не съм чела по няколко пъти, освен най-новите, което води до леко износване. Затова си оставям повече време между четенето, така че да не ми омръзват все пак... Пък и е безсмислено да се чете все едно и също...
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1376
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitimeЧет Мар 28, 2013 5:18 pm

Корицата на Част II:

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] 578451_10151294480040025_766962059_n
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1376
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitimeСря Мар 05, 2014 1:03 pm

Корицата на трета част:

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] 1621901_10151903995950025_420916404_n

19.06.2014
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1376
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitimeПон Яну 26, 2015 2:08 pm

Корицата на четвъртата книга:

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] 10947226_10152556640950025_3149688029013702771_n

18.06.2015
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1376
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitimeВто Фев 09, 2016 1:01 pm

Корицата на последната, пета, част:
Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] 12391107_10153168426580025_5594398752920657274_n
14.07.2016
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]   Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010] Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Тери Пратчет и научната фантастика [декември 2010]
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» Ред на четене на Тери Пратчет
» Тери Пратчет почина
» Тери Пратчет основа продуцентска къща
» Тери Пратчет иска документи за доброволна смърт [юни 2011]
» Сериозна причина, за да повярваш в Дядо Коледа (Тери Пратчет)

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Светъ нъ Дискъ :: За форумъ :: Новини-
Идете на: