Светъ нъ Дискъ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Светъ нъ Дискъ

Запувядъйтъ в Светъ нъ Дискъ, дом нъ Вещици, Магесници и всекаква другъ нивируятна Сган!
 
ИндексPortalГалерияПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража]

Go down 
+3
Freki
Sisito0o
angya
7 posters
АвторСъобщение
angya
Стражник
Стражник
angya


Мнения : 570
Дошъл в Дискъ на : 07.08.2009
Възраст : 32 Местоположение : АМ

Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Empty
ПисанеЗаглавие: Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража]   Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Icon_minitimeНед Сеп 27, 2009 7:41 pm

Въпрос: Какво е по-лошо от Анкх-Морпорк?
Отговор: Анкх-Морпорк в миналото, когато духовете са неспокойни, революцията е на прага, тропа на вратата и си влиза, без да си е изтирла обувките.
Това открива сър Самюъл Ваймс, Командир на Градската Стража, дук на Анкх-Морпорк. Или поне доскорошен... или бъдещ...
Сам Ваймс си задава неподходящ въпрос, в неподходящ ден (Кога станах от обикновено ченге командир и дук, женен за невероятна жена?) и си пожелава погрешно желание през същия ден. А именно отново да е на улиците и да преследва нарушителите на закона. И го получава.
Всъщност Сам Ваймс просто пада през покрива на библиотеката на Невидимия Университет по време на бурята. И се връща в собстеното си минало, за да изиграе ролята на човека, научил по-младото му аз да бъде добро ченге. Объркващо, нали? Особено за самия Сам Ваймс, на когото бива казано, че това вече не е неговото минало...
Независимо какво иска (а именно: да си отиде вкъщи), командирът на Стражата е принуден да изиграе ролята си докрай, иначе 'не би имало вкъщи, в което да се върне'. А умирането в миналото се оказва много лесно (както при всяка революция) и без 'помощта' на Карсър, побъркан сериен убиец (основна характеристика: кръв по ръцете, повече от два ножа и невинно изражение), пренесъл се заедно с Ваймс в миналото и издигнал се до сержант от Въжената улица (която пък е причината за революцията: гадните копелета в черни дрехи, които не носят униформа, въпреки че наричат себе си ченгета, и измъчват хора в тъмни стаички с покрити със слама стени определено изнервят населението). Най-лошото е, че Сам Ваймс трябва да загуби. Хората, загинали на барикадите първия път, трябва да умрат и този, иначе бъдещето няма да е същото. Иначе лейди Сибил, съпругата му, няма да роди сина му...
А люлякът ухае навсякъде...
Върнете се в началото Go down
Sisito0o
Вещицъ
Вещицъ
Sisito0o


Мнения : 134
Дошъл в Дискъ на : 20.10.2009
Възраст : 31 Местоположение : Вкъщи ;)

Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража]   Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Icon_minitimeЧет Окт 22, 2009 6:46 pm

Това бе първата книга за Ваймс дето прочетох- изумителна-номер едно ми е в стражната класация и до днес. И странно защо ми е твърде близка до "Клетниците"
Върнете се в началото Go down
Freki
Старши Форумен Глобален Наставник
Старши Форумен Глобален Наставник
Freki


Мнения : 1174
Дошъл в Дискъ на : 04.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : In Valhalla's Great Backyard

Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража]   Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Icon_minitimeЧет Окт 22, 2009 11:08 pm

Ъм... защото всичко монго прилича на "Клетниците"? Наистина има много препратки. И на мен ми се струва, че Пратчет много си е мислил за тази книга, докато е писал "Нощна стража". Чак до тези барикади, които строят насред улицата и т.н.
Върнете се в началото Go down
Sisito0o
Вещицъ
Вещицъ
Sisito0o


Мнения : 134
Дошъл в Дискъ на : 20.10.2009
Възраст : 31 Местоположение : Вкъщи ;)

Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража]   Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Icon_minitimeСъб Окт 24, 2009 11:44 am

Мен за барикадите най-много ме изкефи решението да качат старите бабички с високоговорители в ръката, да се карат на младите си внуци войничета, че ще им издърпат ушичките и как мм..(Рег Шу ? ) даде забележителната идея да примамват врага с пържоли и топла манджа Smile Smile Smile
Върнете се в началото Go down
Freki
Старши Форумен Глобален Наставник
Старши Форумен Глобален Наставник
Freki


Мнения : 1174
Дошъл в Дискъ на : 04.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : In Valhalla's Great Backyard

Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража]   Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Icon_minitimeСъб Окт 24, 2009 12:24 pm

Бабичката беше брутална! lol! "Познавам те аз тебе ХХХХ, какво ще си помисли старата ти майчица, ако те види какви ги вършиш?" Мрън-мрън-мрън. Този тактически ход трябва в учебниците да го пишат! Никой войник не смее да напада, ако знае, че бабка му го чака с обвинително вдигнат показалец. Ms. Green
Върнете се в началото Go down
Лю
О, прекрасна
Лю


Мнения : 145
Дошъл в Дискъ на : 07.08.2009
Възраст : 31 Местоположение : При печката

Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража]   Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Icon_minitimeВто Окт 27, 2009 7:28 pm

Книгата е великолепна.
Много по-различна, по-запомняща се и по тъжна. Едно от малкото неща, което може ме накара да рева насред истеричен смях.
Върнете се в началото Go down
Minovara




Мнения : 22
Дошъл в Дискъ на : 04.05.2010
Възраст : 41 Местоположение : Mushroom Forest

Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража]   Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Icon_minitimeПон Май 10, 2010 9:36 am

Може би най-хубавата книга с Ваймс. Много ми хареса и илюстрацията на корицата - Свят на Диска вариант на Рембранд - Нощна Стража.

Което ме подсеща, че трябва да си я купя. Аз я четох , взета от приятелче.
Върнете се в началото Go down
Лю
О, прекрасна
Лю


Мнения : 145
Дошъл в Дискъ на : 07.08.2009
Възраст : 31 Местоположение : При печката

Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража]   Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Icon_minitimeСря Дек 29, 2010 10:07 pm

Абе името на книгата не беше ли Нощта стража, а не Истината? Rolling Eyes
Върнете се в началото Go down
Freki
Старши Форумен Глобален Наставник
Старши Форумен Глобален Наставник
Freki


Мнения : 1174
Дошъл в Дискъ на : 04.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : In Valhalla's Great Backyard

Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража]   Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Icon_minitimeЧет Дек 30, 2010 12:15 am

Люляк, де зяпаш? Нощна стража си е, пише си го.
Върнете се в началото Go down
Лю
О, прекрасна
Лю


Мнения : 145
Дошъл в Дискъ на : 07.08.2009
Възраст : 31 Местоположение : При печката

Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража]   Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Icon_minitimeЧет Дек 30, 2010 11:05 am

Абе, кълна се, че пишеше Истината confused
Върнете се в началото Go down
Talasum
Стражник
Стражник
Talasum


Мнения : 35
Дошъл в Дискъ на : 26.11.2011
Възраст : 36 Местоположение : Сенките-Анкх-Морпорк

Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража]   Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Icon_minitimeСъб Дек 03, 2011 3:29 pm

Това е най-любимата ми книга за стражата(може би и най-любима въобще в Света на диска). Много ме радва младия Ноби...и тогава си е тарикат, гледащ все да намаже...и онова с лъжицата Smile. Ваймс вижда зор по едно време, ама нали си е Ваймс и се справя. Като цяло много героизъм има в книгата, дори и от герои от които не се очаква( Ноби, Колън и Диблър).
Върнете се в началото Go down
SkyIrina
Вещицъ
Вещицъ
SkyIrina


Мнения : 92
Дошъл в Дискъ на : 21.03.2013
Местоположение : Сф

Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража]   Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Icon_minitimeСря Апр 03, 2013 8:20 am

Мен винаги са ме радвали отделни изречения, абзаци и мисли. Дори и да забравя за сюжета на книгата /което при Пратчет не се е случвало/, то тези няколко реда от цялата книга си остават.

и моя цитат:

"***Ако не знаеш къде е „там“, значи не си бил.

***, знаеш ли коя дата е днес? — попита Колън.
— Ъ-ъ… двайсет и пети май, сержант.
— Пинг, известно ли ти е какво означава тя?
— Ъ-ъ…
— Означава — вметна Ноби, — че ако някой е толкова важен да пита къде сме…
— …той ще знае къде сме — завърши Фред Колън.***"
Върнете се в началото Go down
http://fragilelove.forumotion.com
angya
Стражник
Стражник
angya


Мнения : 570
Дошъл в Дискъ на : 07.08.2009
Възраст : 32 Местоположение : АМ

Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража]   Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Icon_minitimeСря Апр 03, 2013 10:41 am

Връщаш ме към тия книжки ей, а се опитвам да се въздръжам да ги прочета отново, и не само защото съм зарината с друга литература, ами и защото се надявам през следващите 50-60 години да не ми омръзнат...
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража]   Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража] Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Истина! Справедливост! Свобода! И твърдо сварено яйце! [Нощна стража]
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» Клуб "Дървен Философ" -->ТЕМА: Будизъм
» Свобода, а не страх 2009
» Мъже, тролове, джуджета и други! Градската Стража е вашата съдба! [Въоръжени мъже]

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Светъ нъ Дискъ :: По Светъ нъ Дискъ и у нас :: Дворът на Псевдополис (Стражата)-
Идете на: