Светъ нъ Дискъ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Светъ нъ Дискъ

Запувядъйтъ в Светъ нъ Дискъ, дом нъ Вещици, Магесници и всекаква другъ нивируятна Сган!
 
ИндексPortalГалерияПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 Кирил Вълчев

Go down 
+5
Nastee
angya
Еск
Tristan
A_D_P_10
9 posters
Иди на страница : Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 14  Next
АвторСъобщение
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1400
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeПон Авг 30, 2010 9:59 pm

23 години след рекорда на Стефка - силикон и срам

Малцина на този свят са призвани да направят нещо, което след това никой на планетата да не може да повтори. Стефка Костадинова е една от Избраните. Днес се навършват 23 години откакто тази жена се пребори със земното притегляне и скочи 209 сантиметра. Дотoгава все си мислех, че в сантиметри се измерва само мъжествеността. Но какво тук значат някакви си 15-20 см, когато говорим за 209. Когато говорим за един от най-великите световни рекорди в историята на спорта
Според мен тези 209 сантиметра на Стефка излизат от границите на световния спорт, те са от онези рекорди, които доказват развитието на човечеството. За мнозина успехът на Костадинова е само онази видима страна на лекоатлетическите "Оскар"-и в Монте Карло, на кюлчетата злато от световната лига, на превръщането на "Мила Родино" от национален химн, в химн на един спорт като скока на височина. Зад тази лъскава витрина обаче се крие нещо, което обяснява защо днес няма спорт, защо няма лека атлетика, защо мъжете ни тичат като жени, а жените - като болни от тендовагинит, защо на височина не можем да прескочим изправен молив, а на дължина - легнал, защо хвърляме диска там, където някога мятахме гюлето.
Да, естественият отговор е липсата на държавна политика в спорта. Спортът, поне големият, обаче е избран да се прави от големи хора, от такива, които да станат идоли. И в името на тази чест те оставят собственото си "Аз" във фризера, за да си го вземат пак, когато сложат шпайковете на пирона. Затова за тях не е важна толкова държавната политика, колкото личната
Отидете на "Васил Левски", седнете на терасата на "Спортна среща", пийнете една бира и погледайте какви хора тичат, скачат и се премятат по пистите. Извинявайте, но Архимед още щеше да лежи във ваната, ако видеше, че напук на всякакви природни закони пищни гърли гонят резултат със силиконови цици. Това е все едно да си караш колата с разтворен еърбек. Подтичват някакви такива девойки, не ги знам националки ли са, от клуб ли са, но е наистина смешно. Всъщност жалко е да чакаме на такива гърли да направят онова, което направи преди 23 години Стефка Костадинова. Та на нея мъжът й Николай Петров и даваше една "Снежанка" да я яде за закуска и обяд! Цигара й се полагаше само след състезание, а чаша вино в края на годината, когато връчват официалните награди. Днес наследничките на Стефка не можеш да ги измъкнеш от "Син сити" не можеш да им извадиш това от онова. Знаят ли те какво е 50 дни на Белмекен? Знаят ли, че докато беше състезателка, Стефка е била повече време на Зъбчето (връх в Белмекен), отколкото вкъщи?
В култовия български филм "Маргарит и Маргарита", докато изнасилваше девойката на бюрото си, маститият началник Васил Михайлов разкри, че "за да получиш, трябва и да дадеш". Такива като Стефка Костадинова получиха много, но дадоха още повече. Тях животът и спортът ги изнасилиха да нямат истинска младост, истинска радост. Дните им минаваха в ежедневна битка с летвата, с рекордите. Само когато се обречеш на такъв живот, можеш да станеш наистина голям спортист. Ама много голям, като Стефка. Днес такива хора нямаме. Последният е Руми Нейкова. Тренира клетата на един язовир, дето сигурно има чудовища, по-големи от онова в Лох Нес, спи в хотела над блатото, дето хломагьосамрките изяждат пинчер. Ама е там, защото животът й е спорт.
Ето това нямаме днес. Не държавна политика, а спортисти, чийто живот да е подчинен на спорта. Пари се оказва, че има. Щом
Добри Карамаринов мъкне цяла сюрия атлетически амеби насам-натам да вегетират значи кинтите са в изобилие. Просто трябва да се появи една или един като Стефка, трябва да се промени манталитетът на цяло едно поколение, за да стане то отговорно към държавата, която инвестира в него.
Когато през 1988 година Стефка Костадинова стана втора в Сеул, тя не посмя три месеца да се покаже пред хората. Знаеше, че всички очакват да е шампионка! Представяте ли си? Да те е срам, че си втора на олимпиада!? Ако днешните Стефки ги е срам, че са 48-и в Европа, 285-и в света и 12 552 в историята, може би и нас ще ни е по-малко срам да ги гледаме. Нищо че имат силиконови цици.


ВЛАДИМИР ЗАРКОВ
SPORTLINE.BG
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1400
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeПет Окт 01, 2010 3:20 pm

Кирил Вълчев - Page 8 62446_1356200319621_1669865890_807594_5181658_n

Кирил Вълчев - Page 8 62446_1356200359622_1669865890_807595_5270249_n

Уау!
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1400
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeПет Окт 01, 2010 6:12 pm

Откриха близка и може би обитаема планета

"Ловци на планети" от Университета на Калифорния в Санта Круз обявиха, че са открили планета с размери, сходни с тези на Земята, кръжаща в "обитаемата зона" край близка до нас звезда.

Това би била "най-земеподобната" екзопланета, откривана досега, съобщава Physorg.

Потенциално обитаемата планета е открита след 11 г. наблюдения с телескопите на хавайската обсерватория Кек.

Планетата кръжи около звездата-червено джудже Gliese 581 в съзвездието Лира, на 20 св. г. от нас. С нея планетите в тази система стават шест - нов рекорд за планетна система, като се изключи нашата собствена. Както и около Слънцето, планетите около Gliese 581 се движат по почти кръгови орбити.

Новата планета Gliese 581g тежи три до четири земни маси, но диаметърът й е само 1,2 до 1,4 пъти по-голям от този на Земята - и притеглянето на повърхността не се различава много от това на нашата планета. Очевидно новооткритото тяло е със сигурна твърда повърхност и задържа атмосфера.

Най-вълнуващото е, че орбитата на Gliese 581g е точно в средата на "обитаемата зона" - районът около звездата, в който планета с такива размери може да има не само атмосфера, но на повърхността й да има течна вода. А това може да означава живот.

В системата има и планети на самите ръбове на обитаемата зона - една възгореща, и една доста студена.
Новооткритата планета е в приливен синхрон с червеното си слънце - тя винаги е обърната към него с една и съща своя половина. При този вариант най-вероятните места за процъфтяване на живот биха били около терминатора, границата между светлата и тъмната й половина. Такава планета би трябвало да бъде климатично стабилна, което е допълнителен плюс за поява на живот.



******************************************************


Европа с лунна експедиция през 2018г.

Европейската космическа агенция (ESA) планира да изпрати роботи на Луната, съобщава kaldata.com. Експертите от агенцията вече работят по създаването на лунен модул и луноход.

По план, експедицията на ESA трябва да се разпише на Луната през 2018г. С работата по лунния модул и лунохода са се заели експертите от сателитния производител EADS-Astrium. Очаква се те да бъдат готови до края на годината.

Роботите ще са само частично управлявани от Земята, като сами ще определят безопасно място за кацане и къде ще трябва да се придвижва луноходът. За да достигне Луната без поражения, той ще трябва да се приземи или на някой от планинските върхове, или в близост до повърхността на кратер. Особено важно е уредът да избегне сблъсъка с големите скални блокове и стръмните наклони на планинските вериги.

От ESA са избрали скалистия Южен полюс на Луната за изследване. Роботите-астронавти ще търсят там находища от определени минерали, вода и други ресурси от особена значимост. Освен това, ще се провери дали регионът може да бъде обитаван от хора.

Лунната експедиция е част от глобалната космическа програма Global Exploration Strategy, в която вече взимат участие четиринадесет агенции от цял свят. Главната цел на мисията е да се установи дали съществува някаква възможност Луната и Марс да бъдат заселвани някога с хора.



******************************************************


Руснаци строят космически хотел


Руската компания "Орбитални технологии" обяви амбициозния си план да построи космически хотел за заможни туристи, съобщи БНР, позовавайки се на БиБиСи. Съоръжението трябва да бъде завършено до 2016г, а гостите ще стигат до него с ракетите и космическите апарати, използвани и от астронавтите на Международната космическа станция.

Космическият хотел на "Орбитални технологии" ще е много удобен и уютен за разлика от каютите в МКС, където досега се сместваха космическите туристи, като Денис Тито, и астронавтите на мисия. Засега от компанията не обявяват кои ще изгради и финансира хотела, нито каква ще е цената за престоя.

Руската компания не е първата с подобна идея - заявки за космически хотели вече направиха група архитекти от Барселона през 2009 и американски хотелски магнат през 2007 г.



******************************************************



Български учен с постижение в роботиката


Българинът д-р Петър Кормушев обича да учи роботите си на човешки умения.

След като завършва докторантура по роботика в Япония, той постъпва на работа в Италианския институт по технологии, където работи с най-напредналите европейски роботи, като роботът-дете iCub. Хуманоидният робот iCub е създаден по подобие на 3-годишно дете по проект финансиран от Европейския съюз.

Д-р Кормушев заедно с колегите си от Италианския институт първо бяха направили робот, който се научава да обръща палачинки сам.

Първоначално се оказа, че техниката за мятане е трудна и за робота. Чак след 50-тото мятане ръката усвоява как да подхърли палачинката правилно от тигана и след това да не изхвръкне от него.

Най-новият експеримент на българския учен е насочен към развиване на интелекта на робота-дете iCub, с помощта на игри.

Под ръководството на д-р Кормушев, екипът успява на научи роботът да играе с лък и стрели, като машината сама се научава да уцелва центъра на мишената. Алгоритъмът за обучение, който се нарича ARCHER (прев. "СТРЕЛЕЦ") може да се използва и за други задачи, в които има ясно дефинирана цел и са достижими за робота.

Хуманоидният робот успява да се научи да уцелва центъра само след 8 опита.

Алгоритъмът на обучение, наречен алгоритъмът ARCHER (Augmented Reward Chained Regression), е специално създаден за проблеми при стрелбата с лък. Например, ясно е, че уцелването на центъра на мишената е максималното постижение, което може да бъде постигнато. Използвайки се тази предварителна информация, може да се определи точно позицията на върха на стрелата при изстрелването й.

За тренировките по стрелба с лък алгоритъмът ARCHER се използва за модулиране и координиране на движенията на двете ръце. Точността на изстрелите се коригира от детектори, базирани на цветовете на мишената и на тези на върха на стрелата.

Експериментите за сега се провеждат с хуманоиден робот iCub от тип 53-DOF. Растоянието между робота и целта е 3.5м, а височината на робота 104см.

Изследванията ще бъдат представени на Конференцията за хуманоиди през декември тази година в САЩ.


[url="https://www.youtube.com/watch?v=QCXvAqIDpIw&feature=player_embedded"]ЦЪК ![/url]


******************************************************


Сбъднаха мечтата на Леонардо да Винчи


Леонардо да Винчи може да се гордее: "Сноубърд" полетя. Векове след като ренесансовият творец скицира летателна машина, задвижвана от човешка сила, канадски специалисти от университета на Торонто са успели да извършат първия в света полет с апарат, който се задържа във въздуха, размахвайки крила като птица, предаде БТА, позовавайки се на Ройтерс.

Орнитоптерът, наречен "Сноубърд", е извършил полета си на 2 август близо до Торонто. Успешният опит е наблюдаван от представител на Международната федерация по аеронавтика. Летателният апарат е успял да поддържа височината и скоростта си в продължение на 19,3 секунди, покривайки разстояние от 145 метра със средна скорост 25,6 километра.

"Сноубърд" има размах на крилете като на самолет "Боинг" 737, но тежи само 43 килограма. Пилот и "двигател" на орнитоптера е бил Тод Райхерт, мениджър на проекта. Орнитоптерът първоначално е бил теглен от автомобил, за да придобие наземна скорост. След това пилотът, настанен в удобния отсек, е натиснал педалите на "Сноубърд"", за да издигне летателния апарат и да го задържи във въздуха с 16 маха на крилата.

"И други специалисти са настоявали, че са конструирали машини, които летят като птици. Ние обаче разполагаме с телеметрични данни, доказващи, че орнитоптерът се е задържал с човешка сила във въздуха, а не само се е плъзнал, след като е бил издигнат", казва главният инженер Камерън Робъртсън.

В края на 15-и век Леонардо да Винчи прави скици на летателен апарат, наподобяващ прилеп, чиито крила се задвижват от ръцете и краката на управляващия го човек. Специалистите не смятат, че ренесансовият художник и изобретател е успял да конструира подобна машина. Съвременните инженери обясняват, че дори Леонардо да Винчи да е успял да го построи, подобен летателен апарат е нямало да проработи.


[url="https://www.youtube.com/watch?v=fugaDykg_f4&feature=player_embedded"]ЦЪК ![/url]


******************************************************



Една пета от растенията на планетата са застрашени от изчезване


Повече от една пета от различните видове растения на планетата са застрашени от изчезване, тенденция с потенциално катастрофален ефект за живота на Земята, сочат данните от ново проучване, публикувано в сряда, предаде АФП.

Други данни показват, че скоростта на изчезване на бозайниците е била преувеличена и е възможно някои считани за изчезнали видове да бъдат преоткрити.

Стивън Хопър, директор на Кралските ботанически градини в Кю, Лондон, коментира, че проучването е най-точният досега анализ на заплахата за около 380 000 хил. растителни видове, познати на човека.

„Това проучване показва това, което вече подозирахме, че растенията са под заплаха и основната причина е причинената от човека загуба на обитания”, коментира експертът при представянето на т.нар. Примерен индекс от Червения списък.
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1400
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeПон Окт 04, 2010 6:38 pm

Да си припомним Спутник-1

Кирил Вълчев - Page 8 L

На 4 октомври 1957 г. СССР изстрелва първият изкуствен спътник на Земята - "Спутник - 1". Десет години по-късно - през септември 1967 г. - Международната федерация по астронавтика решава да обяви датата на изстрелването за начало на космическата ера.

Кодовото название на спътника е ПС-1 ("Спутник-1"). Изстрелването се осъществява от 5-и научно-изследователски полигон на Министерството на отбраната на СССР, известен като космодрума Байконур, с помощта на ракетоносител "Спутник" (Р-7). Полетът на "Спутник-1" завършва след 92 дни на 4 януари 1958 г. "Спутник-1" извършва 1440 обиколки около Земята (около 60 млн. км).

През петдесетте години малцина оценяват значението на това събитие - успешното изпращането в орбита на първия изкуствен сателит на Земята. Ден след събитието вестник "Правда" отделя едва няколко реда на новината.

Сред скептиците е и синът на бившия руски държавен ръководител Никита Хрушчов, Сергей, който по повод 50-тата годишнина от изстрелването на Спутник, заяви пред американската преса: "В този момент ние не осъзнахме значението на това, което сме направили. Последствията от това събитие станаха ясни едва по-късно". Сергей Хрушчов по настоящем е професор в университета на Роуд Айлънд.


www.obekti.bg
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1400
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeВто Окт 05, 2010 8:40 pm

Африка – какво може да научи цял свят от “страдащия континент”?

Кирил Вълчев - Page 8 F_slavery_boy_map_africa

От деца ни учат, че на всеки един въпрос има един точен отговор. Кога сме били велики? Какво довежда до „златен век“? Какво причинява национална катастрофа? В училището, в семейството и в живота мисленето ни е ограничавано да дава прости отговори на сложни въпроси от живота. Често срещаме зрели и достатъчно образовани хора, които на дълбок въпрос като „защо тези хора страдат от бедност, насилие, ретроградност“, са готови да дадат плитки отговори като „такава им е културата, религията, расата“ и дори „такава им е съдбата“. Напрегнатият живот прави хората студени към страданието на другите, а без другите за какъв добър живот може да става дума? Хванати в този порочен кръг на самоунищожителния егоизъм, ние се научаваме да даваме най-плиткото обяснение на човешките проблеми – „такива са хората“.

Най-голямото неравенство в света е това между бедните и богатите – хора, общества, цели народи, дори цели континенти имат коренно различен жизнен стандарт едни от други. Някой зловещо е нарекъл това разделение “първи, втори и трети свят”, сякаш стоки, наредени по качество. Виждаме проблема, но когато се опитаме да го обясним, започваме да се объркваме. По интуиция първо се питаме: “по какво са различни „те“ от „нас“?”. Най-първичното наблюдение е “цвят на кожата, раса, генетика” – за съжаление много хора спират още тук, задоволени с най-простото извинение – “съдба”. След второ, малко по-дълбоко наблюдение “другите” имат различна култура, език, география, религия. Може ли в това да се крие причината за бедност, война, изостаналост? Чували сме псевдонаучни тези като “циганите, китайците имат несъвършен език, традиции”, хаитяните, арабите, езичниците почитат варварска религия. Според тази елементарна логика, един ясен набор от приучени държания обрича номадите да бъдат номади завинаги, държи бедните в бедност и кара воюващите да воюват. Ако само можехме да ги научим да бъдат като нас… Но нима нещата се променят към по-добро когато англичаните научават индийците да уважават кралицата, французите даряват Алжир с езика на любовта, или мисионери разпространяват “правата вяра” в крива Уганда? Явно това е било по-важно от споделяне на технологията, науката и опита.

Африка е най-ясният пример за провала на това насилствено преобучение и за това как войната, бедността и изостаналостта се настаняват навсякъде без значение от етнос, вяра, език и география. Сякаш зловещ световен експеримент, Африка е почти идеално разделена на християнска и мюсюлманска половина, всяка с множество местни и световни езици и култури. Едно нещо обаче обединява Африка – непоносимата бедност, кървавите войни, разделения, политическата нестабилност. Има и още едно нещо – общата история на колониализъм, външна намеса, експлоатация, покрили равномерно целия континент. Симптоми на същата болест има и в Близкия изток, Югоизточна Азия, Източна Европа, Южна и Централна Америка (бедните части на света).

Не е трудно да се направи заключението, че африканците като цяло се държат по-нецивилизовано от например европейците и американците – все пак в Европа и Америка имат много по-високо ниво на граждански права, докато животът в бедния свят е по-патриархален и закостенял. Хомосексуализмът например е криминализиран почти из цяла Африка. В мюсюлманска Северна Африка (Алжир, Тунис, Мароко, Либия, Египет) наказанието е до 10 години затвор, а в Судан и Мавритания има смъртно наказание. В южната християнска част нещата не стоят по-различно. Наказания до 10 години или до живот има в Зимбабве, Ботсуана, Малави, Замбия, Кения и др., а смъртното наказание е близо до приемане в християнска Уганда. А правата на жените? На север се практикуват женски обрязвания, а на юг изнасилванията са част от ежедневието. И на север, и на юг има широки негодувания срещу протокола Мапуто за права на жените. Деца-войници са използвани както от християнски страни (Бурунди, Руанда, ЦАР, ДР Конго, Уганда, Зимбабве), така и от мюсюлмански (ЧАД, Сиера Леоне, Сомалия, Судан). Диктатурите пък, според изследване на списание The Economist от 2006 г., са равномерно разпределени в мюсюлманския север и християнския юг. Ако религията има някакъв принос към проблема, няма особено значение коя от двете най-разпространени религии е тя. Едва ли някоя от другите религии би се справила по-добре. При сходни исторически, политически и социални обстоятелства, страните са сходни и по развитие. Какви тогава са тези социални, политически и исторически фактори, или поне по-значителните от тях?

Най-очевидният е бедността. Едва ли е спорна тезата, че при беден, тежък и напрегнат живот, хората имат по-малко време и желание да мислят за наука, технология, развитие, сътрудничество, граждански права. Бедността мъкне със себе си образованието и общата информираност на хората. Но какво да кажем за историческия фактор?

След като получава независимост, Африка претърпява редица жестоки етнически конфликти. На север бруталният геноцид в Дарфур е най-жестокото клане в „независима“ Северна Африка между мюсюлмани от арабски и африкански етнос. Жертвите са между 200 000 и 400 000, а зверствата са неописуеми. Конфликтът се разпространи и извън територията на Судан. Това зловещо напомни на един друг конфликт – етническите прочиствания в християнска Руанда и Бурунди, отнели повече от милион живота. Жертвите на кланетата между Тутси и Хуту в Бурунди са около 200 000, а клането в Руанда през 1994 г. взе около 1 000 000 жертви.

И конфликтът между араби и етнически африканци в Дарфур, и този между Тутси и Хуту в Руанда и Бурунди, имат дълбоки корени в недобросъвестната намеса отвън – колониалните експерименти на европейските сили. През 1916 г. Великобритания решава да включи Дарфур в територията на Судан, за да подсили подчинен Хартум и оставя провинциите да тънат в бедност. След независимостта на Судан, Дарфур изпада в невиждан глад и 80 000 отчаяни етнически африканци се отправят пеша до Хартум за помощ, където са отпратени като „бежанци от Чад“. Бедствието взима 95 000 жертви и подготвя почвата за кървав конфликт за независимост. Около конфликта в Руанда и Бурунди пък витае призрака на Германия и Белгия, които за да „подсилят“ подчинените си държави, поставят на власт Тутсите като владелци над останалите етноси. Римокатолическата църква праща т.нар. „Бели отци“ в Руанда – християнски мисионери, които за да подсилят ролята на Тутсите, ги уверяват, че расово превъзхождат Хуту, защото произлизали от Хамитите – преки наследници на Ной. Подобно на британския експеримент в Ирак, след независимостта малцинството Тутси започва да управлява с военна сила и чувство за превъзходство над мнозинството Хуту. Конфликтът между Хуту и Тутси е и в основата на най-кръвопролитния конфликт в модерната история на Африка – „Великата африканска война“ в и около Конго, довела до над 5 милиона жертви.

Историята на “свободна Африка” изглежда ужасяваща, но тя дори не може да се сравнява с периода на покровителство от европейските сили. Най-големите кръвопролития в Африка стават именно под „закрилата“ на колониалните империи в Европа и Америка, период наречен „Маафа“ или африкански Холокост. Белгийският крал Леополд например решава да превърне Конго в своя собствена корпорация за каучук и слонова кост и кара цялото население на страната да работи като негови лични роби. Селата, които не успяват да съберат достатъчно каучук изплащали останалата част от квотата с отрязаните ръце на свои деца. Умират 10 милиона африканци, което е половината от тогавашното население на Конго. Френските войски в Алжир пък вземат живота на милион и половина души по време на войната за алжирска независимост. Търговията на роби за Америка и Европа пък причинява смъртта на 16 милиона души и страданието на незнаен брой, отвлечени от домовете си и използвани на свободния пазар като човешка стока. Много от тези знайни и незнайни насилия са забравени или потиснати в съзнанието на хората. Други травми вероятно ще бродят като призраци из африканския континент със столетия. И днес световните енергийни, земеделски, фармацевтични и химически гиганти правят огромни печалби в африканския хаос, в Южна и Централна Америка, Близкия Изток, Източна Европа и Азия, без да помагат на слабите да станат силни, информирани, изобретателни. При такова тъмно минало и смутно настояще, простите обяснения – „етнос“, „раса“, „религия“, „култура“, са наивни. Защо тогава да не разглеждаме проблемите на Африка като общочовешки технически проблеми с много елементи и научно решение? Защо това решение да не помогне на самите нас?

Обществото губи от пропуснатия потенциал на бедните да създават, изобретяват и мислят заедно с останалите. Така и светът губи от пропуснатия потенциал на Африка и другите безсилни хора по света. За да помогнем на този потенциал да се осъществи, трябва първо да разберем защо той не се е осъществил и да отстраним проблемите. Първата стъпка е разбирането.


Максим Проданов / ruslantrad.wordpress.com
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1400
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeНед Окт 10, 2010 12:45 pm

Интересно мнение от форума на www.shadowdance.info :

Цитат :

7-те типа жанрови автори

Създатели
Големи хора, които първи са усетили потенциала на (под)жанра и са му дали знаковата форма, която ще даде хляб или смисъл в живота на долните три групи. В случая с фентъзито: Толкин, Хауърд, Лейбър и т.н. Обикновено не достигат заслужения успех приживе.

Целта на всеки уважаващ себе си автор би трябвало да е да бъде Създател. Разбира се, не повече от 1:10000 от пишещите имат потенциала, но 99,99% дори и не се опитват.

Печалбари
Обикновени писачи с безжалостен хищнически инстинкт, които безскрупулно са се възползвали от осиротялото наследство на Създателите и вездесъщата глупота на масите. Едингс, Фийст, Гудкайнд, Брукс, Джордан и т.н. Имат комерсиален успех - и нищо повече. Читателите с ниво знаят що за парцали са и се отнасят с тях като с такива.

Кой не би искал да е печалбар? Но отново тва е достъпно за един безкрайно малък %. Само дето за целта се изисква не друго, а хитрост, наглост или поне вуйчо-издател. Който уцелил момента и мястото - уцелил. Останалите желаещи - дгд.

Имитатори
Огромната маса пишущи, които напълно естествено нямат потенциала да създадат нещо оригинално и стойностно. Или дори не виждат необходимостта от това. Манифактурчици, търговци и обикновени графомани.

Ако се целите тук, ваша работа. Дори и да ви издадат, че и да пробиете сред масата себеподобни, няма да спечелите кой знае кви пари. Поне ше видите името си на хартия. Целта на всеки Имитатор е да стане Печалбар, но такива случаи са единици (Паолини) и по-скоро подчертават невероятността на подобно развитие.

Болни феньове
Читатели, поддали се на една от най-разпространените и жалки илюзии: че всеки може да пише. (С няколко идеи по-зле от илюзията на Имитаторите: че с писане се изкарват лесни пари.) Единственият начин творба на Болен фьен да види хартия е самиздатът. Единственият направил некви пари по този начин е Робърт Станек и той даже не е Болен фьен, а просто болен - но компенсира със злобния и мрачен маркетингов устрем на истински Печалбар.

Къде са стойностните автори (малко, но налице), които не са баш Създатели ли? В следните три, вече доста субективни и аморфни групи:

Занаятчии
Не правят нищо повече от минималното необходимо за жанра, но поне го правят без самоубийствените клишета и аматьорщината на Имитаторите. Липсва им обаче характерният личен почерк на Майсторите. Могат да прерастнат както в Печалбари (Роулинг), така и в Майстори, но шансът е минимален.

Майстори
Развиват поне един от елементите (Сюжет, Герои, Сетинг & Стил) в оригинална посока (Хоб, Кук, Кай), изграждайки собствен (неподражаем) стил. Ако тенденцията се окаже задълбочена и успешна, могат дори да прерастнат в Създатели. Рядко имат успеха на Печалбарите, въпреки че са несравнимо по-добри като автори, но понякога го постигат (Мартин).

Истински писатели
Използват жанровите конвенции само като подсладена глазура за горчивия хап на истинското изкуство или си правят "жанр в жанра" (Пратчет, Геймън, Улф, Зелазни и т.н.).

Горното е само моето виждане, уедрено и концентрирано за прегледност. Може да е от полза главно на начинаещи автори, които имат нужда да си понаредят приоритетите. НЕ целя спор относно позицията в горната схема на конкретни автори според мнението на различните хора тук, но ако е добронамерен, ще участвам. По-скоро ме интересува как самите вие подреждате като цяло нещата (ако изобщо го правите). Разбира се, би могло и просто: добри автори, недотам добри автори и лоши автори.
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1400
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeПон Окт 11, 2010 2:14 pm

Enterprise извърши първия си самостоятелен полет

Кирил Вълчев - Page 8 L

Enterprise – космическият кораб на Virgin Galactic, предназначен за суборбитални пътешествия – направи първия си изпитателен полет в Калифорния, съобщи Би Би Си.

Той бе изведен на 13 700 метра височина от специален за целта самолет, след което бе оставен да се рее самостоятелно. Скоро Enterprise ще започне да извежда хора за кратки полети над атмосферата на Земята срещу скромната сума от 200 хил. долара.

„Това бе един от най-вълнуващите дни в цялата история на Virgin - заяви британският милионер и собственик на космодрума Ричард Брансън – За първи път от стартирането на проекта през 2004-та наблюдавах как първият управляван от човек космически кораб, предназначен за комерсиални полети, се приземи на пистата на Mojave Air and Space Port. Това бе един наистина велик момент.”


www.obekti.bg
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1400
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeСря Окт 13, 2010 7:00 pm

A_D_P_10 написа:
Откриха близка и може би обитаема планета

"Ловци на планети" от Университета на Калифорния в Санта Круз обявиха, че са открили планета с размери, сходни с тези на Земята, кръжаща в "обитаемата зона" край близка до нас звезда.

Това би била "най-земеподобната" екзопланета, откривана досега, съобщава Physorg.

Потенциално обитаемата планета е открита след 11 г. наблюдения с телескопите на хавайската обсерватория Кек.

Планетата кръжи около звездата-червено джудже Gliese 581 в съзвездието Лира, на 20 св. г. от нас. С нея планетите в тази система стават шест - нов рекорд за планетна система, като се изключи нашата собствена. Както и около Слънцето, планетите около Gliese 581 се движат по почти кръгови орбити.

Новата планета Gliese 581g тежи три до четири земни маси, но диаметърът й е само 1,2 до 1,4 пъти по-голям от този на Земята - и притеглянето на повърхността не се различава много от това на нашата планета. Очевидно новооткритото тяло е със сигурна твърда повърхност и задържа атмосфера.

Най-вълнуващото е, че орбитата на Gliese 581g е точно в средата на "обитаемата зона" - районът около звездата, в който планета с такива размери може да има не само атмосфера, но на повърхността й да има течна вода. А това може да означава живот.

В системата има и планети на самите ръбове на обитаемата зона - една възгореща, и една доста студена.
Новооткритата планета е в приливен синхрон с червеното си слънце - тя винаги е обърната към него с една и съща своя половина. При този вариант най-вероятните места за процъфтяване на живот биха били около терминатора, границата между светлата и тъмната й половина. Такава планета би трябвало да бъде климатично стабилна, което е допълнителен плюс за поява на живот.

Астрономите изгубиха потенциално обитаемата планета

Екип от Женевската обсерватория не успя да потвърди съществуването на планетата Gliese 581g, която наскоро бе засечена от друга група астрономи, предаде ScienceNOW. Смяташе се, че планетата е идеалният кандидат за дом на извънземен живот. Швейцарците съобщиха резултатите си на срещата на Международния космически съюз IAU, посветена на изследването на екзопланетите.

На 29 септември светът гръмна от съобщението, че петата планета в системата на червеното джудже Gliese 581 прилича на Земята и вероятно предоставя условия за съществуване на течна вода и живот. Екип от американски астрономи наблюдава звездата в продължение на 11 години с телескопа на хавайската обсерватория "Кек". Проследявайки коломагьосамнията й, причинени от притегателната сила на обикалящите около нея планети, те изчислиха, че планетите са шест, а не, както се смяташе доскоро, само четири.

Най-интересна се оказа петата планета - въпросната Gliese 581g, чиито особености теоретично допускат зараждането на живи организми. Според американците, планетата е три пъти по-тежка от Земята и орбитира в обитаемата зона на звездата си, където не е нито твърде студено, нито твърде горещо.

Учените от Женевската обсерватория не са провели така продължителни изследвания, както американските си колеги, но използвали за анализа си и техните данни. В крайна сметка те не успели да засекат влиянието на пета планета върху червеното джудже.

Европейците подчертаха, че макар и да не са намерили доказателства за съществуването на Gliese 581g, нямат данни, които категорично да потвърждават отсъствието й. Като цяло, астрономическата общност, събрана на конгреса, достигна до извода, че са необходими допълнителни проучвания за достигането на окончателно становище.
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1400
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeПет Окт 15, 2010 2:03 pm

НАСА започна подготовката за изстрелване на "Атлантис"

Специалисти от НАСА официално пристъпиха към подготовката за непланиран предварително полет на совалката "Атлантис", съобщи ИТАР-ТАСС.

Това стана възможно, след като американският президент Барак Обама подписа законопроект за финансиране на дейността на НАСА до края на 2013 година, допълва БТА. Този документ предвижда да се заделят средства за излизащия извън рамките на програмата "Спейс шатъл" полет на совалката.

НАСА обмисля възможността да изстреля още веднъж совалката "Атлантис" на 28 юни 2011 г. Преди това "Атлантис" бе подготвяна като "спасителен кораб" за совалката "Индевър", чийто полет е насрочен за 26 февруари следващата година.

НАСА предстои да извърши два планирани полета на совалки - на 1 ноември т.г. трябва да бъде изстреляна "Дискавъри", последвана от "Индевър".

Съгласно плановете на специалистите от НАСА, "Атлантис" няма да бъде подсигурена от "спасителен кораб".

В случай, че совалката по някакви причини не може да се върне на Земята, членовете на екипажа й ще намерят убежище на МКС, откъдето след това ще бъдат евакуирани с руски кораби "Союз". Допълнителното изстрелване на "Атлантис" е нужно, за да бъдат доставени едрогабаритни товари, които могат да бъдат пренасяни единствено от совалки.




Астрономи откриха най-масивния галактичен куп

Астрономи от САЩ, Германия и Великобритания откриха най-големия галактичен куп от известните досега - SPT-CL J0546-5345, съобщи сп. " Astrophysical Journal".

На сайта на Центъра по астрофизика "Харвард-Смитсониън" е посочено, че обектът SPT-CL J0546-5345 е с маса, равна на 800 трилиона слънчеви маси, допълва БТА. Учените са открили галактичния куп, като са използвали т.нар. ефект на Сюняев-Зелдович - малко намаляване на температурата на микровълновото фоново лъчение (лъчение, останало във Вселената от времето на Големия взрив), което е резултат от взаимодействие с масивни обекти.

Галактичният куп SPT-CL J0546-5345 се намира на 7 милиарда светлинни години от Слънчевата система.

Това означава, че сега астрономите наблюдават купа такъв, какъвто е бил преди 7 млрд. години или около 6,7 млрд. години след раждането на Вселената.

Учените са определили точната маса, изследвайки галактичния куп с помощта на инфрачервения телескоп "Спитцър" и 4-метровия телескоп в американската обсерватория "Серо Тололо" в Чили.


***********************************************************************


Япония завладява света с "умни" градове


Проведена преди броени дни в Япония изложба, наречена „Комбинираната изложба на съвременните технологии", по-известна като CEATEC, разкри амбициите на страната на изгряващото слънце да завладее света с нещо съвсем различно: смарт-градове.

Японската версия на т. нар. „интелигентни градове" съществува в онзи бъдещ свят, в който изкопаемите горива са вече напълно изчерпани.

Алтернативни източници на енергия като слънцето, вятъра и ядрената енергия са впрегнати да генерират ток в масови количества.

Тази енергия се разпределя между сгради, домове и електрически автомобили, които са свързани помежду си чрез „интелигентни мрежи", които наблюдават потреблението в рамките на мрежата за постигане на максимална ефективност.

Целта е драстично намаляване на въглеродните емисии - в идеалния случай до нула - за които много учени смятат, че са основен причинител на глобално затопляне.

По-голямата мечта на Япония обаче е инелигентният град да се превърне в следващото голямо „нещо" за износ.

Това би трябвало да даде сили за нов растеж на икономиката й в момент, когато страната се намира в икономически спад и бива засенчена от Китай, втората по големина икономика в света след САЩ.

Град Йокохама, разположен югозападно от Токио, е мястото на провеждане на един социален и инфраструктурен експеримент за създаване на „интелигентния град", на който останалата част от света ще може да подражава.

Стартиран през тази година, пректът „интелигентният град Йокохама"е пет-годишна пилотна програма, реализирана от консорциум от седем японски компании - Nissan Motor Co., Panasonic Corp., Toshiba Corp., Tokyo Electric Power Co., Tokyo Gas Co., японската Accenture и Meidensha Corp.

„Искаме да изградим един социален модел, който може да бъде копиран в чужбина", казва Масато Нобутоки, ръководител на проекта.

„Йокохама е място, където чуждите култури са навлезли в Япония преди 150 години и след това са се разпространили из останалата част на страната." Сега, смята той, е време за обратното - Япония да тръгне през Йокохама, за да разпространи постиженията си по света.



***********************************************************************



Трио телескопи показа сблъсък на галактики

Кирил Вълчев - Page 8 473498main_antennae_072710_665

НАСА публикува снимка от сблъсък на галактиките Antennae (обектите NGC4038 и NGC4039) с висока резолюция. Учените са направили и малко видео, което можете да видите тук .

Фотографията представлява композиция от три кадъра, направени от телескопа Chandra (син), Spitzer (червен) и Hubble (жълт). На снимката се виждат добре вътрешните структури на сблъскващите се галактики, разположени на 62 млн. светлинни години от Земята в южното съзвездие Гарван.

Според учените процесът на сблъсък продължава поне 100 милиона години. В региона, където се сблъскват галактиките, се наблюдава интензивно звездообразуване. Младите звезди нагряват газа и праха и светлината се вижда добре в инфрачевения диапазон, в който работи Spitzer.

Освен това данните от Chandra, който води наблюденията в рентгеновия диапазон, показват присъствието в този регион от Космоса на голямо количество останки от свръхнови.

Наскоро учените, работещи с Hubble, публикуваха снимки на мъглявината NGC 2467, разположена в съзвездието Кърма. Мъглявината се състои основно от водород и е отдалечена от Зeмята на 13 000 светлинни години.
Върнете се в началото Go down
RADOSTina
Стражник
Стражник
RADOSTina


Мнения : 152
Дошъл в Дискъ на : 07.08.2009
Възраст : 31 Местоположение : София (нищо оргинално не ми хрумна :( )

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeНед Окт 17, 2010 8:39 am

Гледал ли си филма Adam? Мисля, че ще ти хареса - главният герой беше луд по астрономия.
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1400
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeНед Окт 17, 2010 1:32 pm

RADOSTina написа:
Гледал ли си филма Adam? Мисля, че ще ти хареса - главният герой беше луд по астрономия.
Това намек за моето състояние ли е ? Crying or Very sad
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1400
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeПон Окт 18, 2010 2:52 pm

След отказа на САЩ, Русия създава база на Луната!

След като миналата седмица САЩ окончателно се отказаха от плановете си за връщане на Луната, Русия обяви, че до 2015 г. планира да създаде база за кацане на автоматични космически апарати на спътника на Земята.

Това оповести генералният директор на Научно-производственото обединение "Лавочкин" Виктор Хартов, предаде ИТАР-ТАСС.

След 2015 г. се планира осъществяването на руския проект "Луна-Ресурс/2", който предвижда да бъдат създадени база на Луната и луноход с голям радиус на действие, заяви Хартов.

При това се предвижда да бъдат доставени образци от лунната почва, събрани с помощта на лунохода в предварително избрани райони, които представляват научен интерес, допълни той.

Проектът "Луна-Ресурс/2" ще е свързан с третия етап от руската лунна програма, допълва БТА.

В рамките му се планира да бъдат осъществени две експедиции - първата ще достави на лунната повърхност луноход за извършване на изследвания и вземане на проби от лунната почва, а втората ще достави ракета, с която образците от лунната почва ще бъдат върнати на Земята.

Първият етап от "връщането" на Русия на Луната ще започне през 2013 г., когато към естествения спътник на Земята ще бъде изстрелян руският апарат "Луна-Глоб".

През този етап се предвижда да бъдат извършени изследвания на Луната и експерименти на повърхността й. През втория етап ще бъде осъществен съвместният руско-индийски проект "Луна-Ресурс/1" (в Индия той носи названието "Чандраян 2").

В рамките на този проект Индия ще разработи орбитален апарат и мини луноход, а Русия ще разработи апарат за кацане, на чийто борд ще се намират индийският мини луноход и научна апаратура.




***************************************************************************




Откриха уникален метален бръмбър в Коста Рика


Кирил Вълчев - Page 8 519x439

Професионалния фотограф Роланд Сейтър открил уникален бръмбър, чиято обвивка е в уникален металически цвят. Той открил насекомите в висок планински район в Коста Рика.

Според изследователи, обвивката най-вероятно е предпазен механизъм, който действа на принципа на огледалото и обърква враговете на бръмбъра.

"Изключително интересен вид са. Не знам как и защо са се оцветили в такъв металически цвят, но успях да видя още металическо зелено, други бяха като от порцелан, а веднъж засякох бръмбър, който беше направен като от злато", разказва Сейтър в блога си.
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1400
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeВто Окт 19, 2010 4:44 pm

Китай е лидер в чистата енергия

Кирил Вълчев - Page 8 L

Най-големият световен замърсител - Китай, е също така и лидер във внедряването на технологии за чиста енергия, прецени екип от австралийски мозъчен тръст.

Поднебесната империя изпреварвала САЩ и Япония в тази дисциплина, като отстъпвала само на Великобритания по стойност на стимулите за намаляване на замърсяването в енергопроизводството, съобщава Physorg.

Самите австралийци от фондацията Климатичен институт (Climate Institute) признават, че страната им едва влиза в класацията, въпреки солидното си законодателство в тази област.

Британските власти и фирми влагат в чиста енергия 29,30 US долара на тон въглеродни емисии, китайците се чистят с по $14,20 на тон, САЩ инвестират $5,10, Япония - $3,10. Австралия дава $1,70 за чисти технологии на всеки тон въглероден диоксид, изхвърлен от енергетиката й, Южна Корея се отчита само с по $0,70 на тон. Тези шест страни произвеждат почти половината от целия промишлен въглероден диоксид в света.

Китайците закъсняха за последните две индустриални революции и явно не искат да изостанат за третата, смята Ъруин Джаксън, шеф на Климатичния институт.

През 2009 г. Китай е вложил над $35 млрд. в чисто енергопроизводство, Великобритания - 11 млрд., САЩ - 18 млрд.

Основният принос на Народната република би било обещаното затваряне на 100 въглищни ТЕЦ до 2011 г., което би намалило емисиите на СО2 с 15 на сто. Пекин налива и милиарди юани в стимули за ползване на възстановяеми енергийни източници, които трябва да осигуряват 15 % от енергопотреблението на страната към 2020 г.


www.obekti.bg
Върнете се в началото Go down
Кестен

Кестен


Мнения : 79
Дошъл в Дискъ на : 08.08.2009

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeСря Окт 20, 2010 10:43 am

A_D_P_10 написа:

***************************************************************************



Откриха уникален метален бръмбър в Коста Рика


Кирил Вълчев - Page 8 519x439

Професионалния фотограф Роланд Сейтър открил уникален бръмбър, чиято обвивка е в уникален металически цвят. Той открил насекомите в висок планински район в Коста Рика.

Според изследователи, обвивката най-вероятно е предпазен механизъм, който действа на принципа на огледалото и обърква враговете на бръмбъра.

"Изключително интересен вид са. Не знам как и защо са се оцветили в такъв металически цвят, но успях да видя още металическо зелено, други бяха като от порцелан, а веднъж засякох бръмбър, който беше направен като от злато", разказва Сейтър в блога си.

Интерасното е че металикови бръмбари има и у нас, при това от време оно, ето един пример. Та какви глупости пише някой в блога си е друг въпрос.
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1400
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeСря Окт 20, 2010 3:56 pm

Наистина , този с металиковото зелено сме го виждали всички (явно с изключение на господин Сейтър) , но този от снимката определено хваща окото .
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1400
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeВто Окт 26, 2010 5:40 pm

НАСА даде зелена светлина за изстрелването на "Дискавъри"

НАСА даде зелена светлина за изстрелването на совалката "Дискавъри" на 1 ноември, след като бе разрешен проблемът с лекия теч на гориво, предадоха Асошиейтед прес и ДПА.

Това ще бъде 39-ата и последна мисия на "Дискавъри".

Изстрелването е насрочено за 20,40 часа по Гринуич. Догодина НАСА планира още един или два полета, преди да "пенсионира" трите действащи совалки, допълва БТА.

"Дискавъри" ще достави на Международната космическа станция последния американски модул, който ще осигури допълнително складово и лабораторно пространство на намиращата се в орбита станция.

Совалката ще достави на МКС също допълнителен товар и един по-особен обитател - първия "човекоподобен" робот в космоса, наречен Робонавт 2 (Robonaut 2 или R2).




*******************************************************




Над 1200 нови вида животни и растения открити в Амазония

Нов вид анаконда, плешив папагал, непозната жаба – това са само малка част от животните, които учени са открили в Амазония. Над 1200 вида животински и растителни видове са регистрирани само през последните 10 години в региона.

Това съобщава Световният фонд за дивата природа (WWF) в доклад, представен на конференцията за опазване на биоразнообразието в Нагоя. На всеки три дни е откриван нов вид.

Новата жаба е с огненочервена глава, папагалът – плешив, но много шарен, сред най-интересните находки е розов речен делфин, също и тарантула с тигрова окраска.

Общо 637 нови растения, 257 риби, 216 земноводни, 55 влечуги, 39 бозайника и 16 птици са описани в доклада.

В него се отбелязва още, че за 50 години 17% от горите в Амазония са унищожени от човека заради отглеждането на животни за месо, соя и суровини за биогориво.
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1400
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeСря Окт 27, 2010 3:56 pm

"Хъбъл" погледна 100 века напред


Кирил Вълчев - Page 8 L

Кълбовидният звезден куп Омега от съзвездието Центавър привлича астрономите от дълбока древност - той е нанесен на звездна карта от Птолемей още преди 2000 г. Той обаче смятал, че това е единична звезда.

А тя всъщност е рояк от над 10 млн. звезди, всички кръжащи около общ гравитационен център.

Звездите са така наблъскани една до друга, че астрономите трябваше да дочакат ерата на космическия телескоп "Хъбъл", за да надзърнат в сърцевината на "звездния кошер" и да различат отделни звезди. "Зрението" на "Хъбъл" е достатъчно остро, за да засече дори индивидуалните движения на телата за сравнително кратък период от време.

Точното измерване на движенията на звездите в гигантски купове дава възможност за анализ на образуването на тези семейства и дали в центъра на рояка няма някоя черна дупка със средна маса - около 10 000 пъти по-тежка от нашето Слънце.

Данните, получавани от "Хъбъл" в продължение на 4 години са определили движенията на над 100 хиляди членове на купа за 10 000 г. напред - изследване без прецедент досега.



**********************************************************



Мравка затворена в кехлибар от 50 млн. години

Кирил Вълчев - Page 8 L

Кехлибарът понякога поднася изненади. Учени от Университета в Бон, от Индия и САЩ проучиха голям къс от прозрачното злато на възраст 50 милиона години, намерен в Индия, и откриха в него над 700 вида древни насекоми, съобщи в. “Ди Велт”.

Древните останки хвърлят нова светлина върху историята на индийския субконтинент. Те разкриват, че континентът не е бил изолиран толкова дълго от останалите, колкото се смяташе досега. “Вчерашната” теория бе, че индийският субконтинент се е отцепил от Източна Африка преди 160 млн. години, след това е дрейфувал в световния океан и преди 50 млн. години се е сблъскал с Азия и останал там. Това е достатъчно време за еволюцията на много, уникални само за Индия животински и растителни видове.

Днес обаче става ясно, че насекомите, затворени в кехлибара, са подобни на европейските и дори на тези в Южна Америка. Това показва, че Индия не е била толкова изолирана в този период и че е възможно да има и друга геоложка история.

Възможно е също африкански насекоми да са се омешали с азиатски милиони години преди големия сблъсък, като са прескачали от остров на остров през верига от вулкани, пише “Ди Велт”.


www.obekti.bg
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1400
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeПет Окт 29, 2010 4:55 pm

Заработи първата писта за комерсиални полети в Космоса

Кирил Вълчев - Page 8 Spaceport%20America_doomsday_604x341

Първата в света писта, построена специално за комерсиални полети в Космоса, беше открита в пустинята в американския щат Ню Мексико, съобщи bTV

На церемонията присъстваха създателят на "Virgin Galactic" Ричард Брансън, губернаторът на Ню Мексико Бил Ричардсън и бъдещи астронавти.

Пистата на "Spaceport America" е дълга близо три километра и може да обслужва почти всеки съвременен самолет. Преди по-малко от две седмици "Virgin Galactic" направи друга революционна крачка - първия полет на своя кораб, предназначен специално за космически туризъм.

Брансън нарече вчерашния ден емоционален и исторически. Британският милиардер заяви, че очаква полетите в Космоса с туристи да започнат след 9 до 18 месеца, а той лично ще бъде един от първите туристи.

"Virgin Galactic" е първият наемател на финансираното с пари на данъкоплатците летище. Компанията първоначално ще предлага на туристите кратко "топване" в Космоса и около пет минути, прекарани в безтегловност.

Наподобяващият куршум космически кораб на компанията, Spaceship Two също беше представен на церемонията на новото летище. Той се появи върху специалния кораб майка с реактивни двигатели. Двата кораба прелетяха няколко пъти над пистата, преди се приземят.

Билетите за суборбитален полет с космическия апарат ще струват 200 000 долара, Триста и осемдесет клиенти вече са внесли депозити на обща стойност над 50 млн. долара.

Досега от космическия туризъм се възползваха само шепа богаташи, които плащаха милиони, за да летят с руски ракети до Международната космическа станция.





НАСА ще изпрати астронавти на Марс през 2030 г.

Кирил Вълчев - Page 8 Mars

Учени на НАСА планират през 2030 година да изпратят група астронавти на Марс, съобщиха британската телевизионна компания Скай нюз и ИТАР-ТАСС.

За реализирането на проекта ще бъдат привлечени милиардери, сред които е и един от основателите на Гугъл Лари Пейдж. Според някои американски експерти астронавтите не бива да се връщат на Земята, за да може по този начин да бъдат спестени големи средства.

Учените са изчислили, че парите, необходими за изпращането до Марс и връщането обратно на 4-ма астронавти, биха стигнали за изпращането на 20 души, които ще останат на Червената планета. Там доброволците ще основат постоянна база и ще поставят основите за колонизирането на Марс.

Проектът за изпращане на хора на Марс е получил наименованието "Стогодишен космически кораб". Той се разработва от изследователския център "Еймс" - една от основните научни лаборатории на НАСА.

Центърът участва в програмата "Съзвездие" за развитие на пилотираната космонавтика. В нейните рамки бе предвидено изпращането на екипажи на Луната и на Марс. Заради финансовата криза обаче финансирането на проекта от бюджета бе спряно. Според британските журналисти за разработката на новата програма за колонизиране на Марс от Пентагона вече са отпуснати 1 млн. долара, а други 100 000 долара са от НАСА.

Според директора на "Еймс" обаче основните надежди са свързани с американски милиардери, които биха проявили интерес към изпълнението на проекта за покоряване на нови светове.
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1400
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeСъб Окт 30, 2010 5:03 pm

Честит 50-годишен юбилей на D10S !!!
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1400
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeСъб Ное 06, 2010 5:34 pm

"Deep Impact" направи най-детайлните сники на комета


Пробата на NASA "Deep Impact" от космическата мисия EPOXI успя да заснеме уникални снимки на кометата Хартли 2.

Фотосите са направени от приблизително 700 километра от кометата и са най-детайлните снимки, които са правени до този момент.

По време на заснемането, Хартли 2 е била на малко под 800 хил. километра от Земята. За да успеят да "проследят" кометата, която има непостоянна траектория на летене, инженерите трябвало да превключат на автопилота "AutoNav", който кара пробата да преследва най-яркия обект около нея, който не е слънцето.


Кирил Вълчев - Page 8 519x389 Кирил Вълчев - Page 8 519x389

Кирил Вълчев - Page 8 519x389 Кирил Вълчев - Page 8 519x389


Deep Impact's flyby of Hartley 2



Кирил Вълчев - Page 8 Comets_sc_0-000-020_20101105_lg

Сравнена с други комети , заснети директно


Кирил Вълчев - Page 8 Hartley2_deepimpact_space-station_5m-scale_lg

Сравнена с МКС

Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1400
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeВто Ное 09, 2010 7:26 pm

Търсят новите Земи по цвета

Астрономите се готвят да използват най-очевидната характеристика - преобладаващия цвят, при търсенето на земеподобни планети около други звезди.

Земята е нежносиня. Марс - предупредително червен. Венера - ослепително бяла. За всяко от тези одеяния има съществена причина. Атмосферата на нашата планета добре отразява сините лъчи, почвата на Марс изглежда червеникава, заради съдържания в нея железен оксид.

Съответно, планетите около други звезди ще разказват за себе си и състава си с видимия си цвят. По този начин астрономите се надяват да отсяват скалистите от газообразните планети и евентуално с голяма сигурност да набележат нови Земи.

Изследване, което скоро ще бъде публикувано в The Astrophysical Journal, предлага сравнително прости критерии за "гадаене на цвят". Методът се базира донякъде на изключителността на земната синева.

Засега телескопите, с които се търсят и откриват планети около други звезди не могат да дадат информация за oкраската на тези далечни светове. Но учените разчитат на тяхното непрекъснато развитие и усъвършенстване.

Проектът започва през 2008 г. Оттогава сондата Deep Impact (която наскоро се срещна с кометата Хартли-2) изпраща в Лабораторията за реактивно движение на NASA (JPL) снимки на Земята, Луната и Марс от милиони километри разстояние. Идеята е да се имитира заснемане на тела от родната ни Слънчева система, сякаш това е направено от извънземни астрономи.

За целта бил използван уредът HRI (High-resolution Imager, 30-сантиметров телескоп) на борда на сондата. Той е снабден с различни цветни филтри. Така били разработени далечните цветни "пръстови отпечатъци" на наблюдаваните тела. Постепенно били събрани данни и за Меркурий, Венера, Юпитер, Уран, Нептун и сатурновия спътник Титан.

Учените дълго търсили отликите между "цветните подписи". И намерили "ситото" - комбинация от три филтъра: син, зелен и червен. На тази база съставили диаграма, разпределяща планетите в цветови семейства.

И всичко си застанало по местата: газовите гиганти Юпитер и Сатурн се сгушили в един ъгъл, Уран и Нептун - в друг. Скалистите "вътрешни" планети Марс, Венера и Меркурий се събрали в собствено ъгълче.

А Земята подобаващо се оказала в горда самота. Едно от измеренията на уникалността й е своеобразното разпръскване на синята светлина, наречено ефект на Рейли. Освен това Земята не поглъща много добре инфрачервеното лъчение. В нашата атмосфера няма много метан и амоняк, нещо характерно за Юпитер и Сатурн.

Един ден мощните телескопи на бъдещето може да засекат подобен уникален цветови отпечатък, кръжащ около съседна звезда. Това няма да означава, че са видели планета-океан като нашата. Но със сигурност ще е сигнал за много внимателно проучване.


www.obekti.bg





Учени уловиха "песен" на далечна звезда

Учени са уловили "песен" на далечна звезда в рамките на проучване, целта на което е да се разбере какво се крие под повърхността й, пише в. "Дейли телеграф".

Астрофизици от университета на Бирмингам и специалисти, работещи с НАСА, са измерили промените в светлината, идваща от звездата KIC 11026764, допълва БТА. Небесното тяло с размери два пъти колкото Слънцето е получило прякора Джема.

Звездата, която се намира на 3,100 трилиона мили от Слънцето, вибрира подобно на музикален инструмент в резултат на т.нар. "звездотресения", отекващи от повърхността към ядрото, обясняват изследователите.

Използвайки техника, известна като астросеизмология, учените са успели да открият трептенията на светлината в резултат на тези звездотресения и да пресъздадат звука, произвеждан от KIC 11026764.

Хармоничното "тананикане", което наподобява шум от вятър, духащ над микрофон, разкрива нова информация за вътрешната структура на звездата.

Вибрациите могат да помогнат на специалистите да научат повече за възрастта, размера и структурата и на други звезди. Направените от учените изчисления показват, че Джема е на възраст над 5,94 милиарда години - с около един милиард години по-стара от Слънцето.

Размерът й е двойно по-голям от този на нашата звезда. Джема ще продължи да расте, докато се трансформира в червен гигант - масивна звезда към края на живота си. За целите на настоящето проучване специалистите са използвали данни от телескопа "Кеплер" на НАСА.





През 2011 г. НАСА ще изследва Меркурий


През 2011 г. НАСА ще пенсионира космическите си совалки, но нейна мисия ще достигне своята дестинация - Меркурий, съобщи ЮПИ. Шест години и половина след изстрелването му космическият апарат "Месинджър" на НАСА най-после ще влезе в орбита около най-близката планета до Слънцето, пише в. "Ню Йорк таймс".

По време на едногодишното си орбитиране "Месинджър" ще идентифицира елементи и минерали в скали на повърхността на планетата, ще наблюдава атмосферата й и магнитните й полета, докато 11-годишният цикъл на слънчевите петна излиза от спокойния си период. Разполагаме с нужните уреди за това, но ни е нужно време в орбита, заяви изследователят Шон Соломон от мисията.

Учените са любопитни да видят какво ще открие "Месинджър", когато надзърне в кратерите близо до полюсите на Меркурий.

Температурите достигат 800 градуса по Фаренхайт (около 420 градуса по Целзий) в осветената от слънчевите лъчи страна на планетата. Смята се обаче, че в кратерите на полюсите на Меркурий, където слънчеви лъчи никога не проникват, температурите са около минус 300 градуса по Фаренхайт (около минус 180 градуса по Целзий). Това означава, че може да има големи депозити от воден лед. Радарни изследвания от Земята показаха, че е възможно да има вода, така че учените с нетърпение очакват данните, които ще изпрати "Месинджър".





Пресъздадоха Големия взрив в адронния колайдер

Учени от ЦЕРН успяха да пресъздадат в Големия адронен колайдер миниатюрни версии на Големия взрив, след който се смята, че преди близо 14 милиарда години се е зародила Вселената, пише в. "Дейли телеграф".

Постижението открива нова ера в изследванията в областта на физиката на елементарните частици. Мини Големите взривове са постигнати чрез сблъсъка на оловни йони - атоми, от които са отстранени електроните, допълва БТА.

При сблъсъка са произведени температури милиони пъти по-високи от тези на ядрото на Слънцето и са пресъздадени условия, каквито не са съществували освен непосредствено след Големия взрив.

"Много сме развълнувани от постижението. При сблъсъка бяха възпроизведени умалени версии на Големия взрив и най-високите температури и плътности, постигани някога в експеримент", казва д-р Дейвид Еванс, член на британския екип от университета на Бирмингам.

Процесът е бил възпроизведен в безопасна и контролирана среда, генерирайки невероятно горещи и плътни субатомни огнени топки с температури над 10 трилиона градуса - милиони пъти по-високи от тези на слънчевото ядро.

При подобни температури дори протоните и неутроните, съставляващи ядрата на атомите, се топят и образуват "супа" от кварки и глуони, известна като кварк-глуонна плазма. Специалистите се надяват, че изследвайки кварк-глуонната плазма, ще научат повече за Силното ядрено взаимодействие - една от четирите фундаментални сили в природата. "Силното ядрено взаимодействие не само задържа атомите заедно, но е отговорно и за 98 процента от тяхната маса", обяснява д-р Еванс.

Последният експеримент на ЦЕРН е извършен въпреки предупрежденията на група, известна като Heavy Ion Alert, според която той може да предизвика катастрофална верижна реакция с унищожителни последствия за Земята. Учените от Церн опровергаха тези твърдения.


www.actualno.com
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1400
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeСря Ное 10, 2010 8:08 pm

Откриха непозната гигантска структура в Млечния път

Кирил Вълчев - Page 8 M

Данни от космическия гама-лъчев телескоп "Ферми" на NASA разкриха невероятно голямо образувание в нашата галактика. То е останало незабелязано въпреки размерите си, сравними с тези на самия Млечен път. А може би именно заради големината си.

Компютърни модели, разработени от астрономи от Харвардския университет, показват, че нашата галактика е украсена с два огромни "мехура", излъчващи гама лъчи. Всеки от тях се простира по оста на Млечния път, съответно на север и на юг от централната му област. Диаметърът им е около 25 000 св. години. Засега учените могат само да гадаят какъв е произходът на странните структури.

Погледнато от Земята, те обхващат повече от половината видимо небе - от съзвездието Дева до Жерав. Предполага се, че възрастта на образуванията е милиони години.

Откритието е публикувано в сп. The Astrophysical Journal. Негови автори са проф. Финкбийнър и докторантите Мен Су и Трейси Слейтър от Харвард. Те анализирали данни от Широкоъгълния телескоп (LAT) на борда на "Ферми". Това е най-чувствителният гама-детектор, политал някога в Космоса. Гама-лъчите са най-високоенергийната форма на светлината (в невидимата част на спектъра).

Другите екипи от астрономи, изучаващи гама-картината на звездното небе не са открили мехурите заради мъглата от гама-лъчи. Тя се получава при взаимодействието на частиците им с друга светлина и междузвезден газ. Използвайки различни приближения на разпространението на тази "мъгла", екипът на Финкбийнър успели да прогледнат през нея и да съзрат гигантските балони.

Сега се моделират възможните сценарии за появата на мехурите. Тяхното гама-излъчване е с много по-висока енергия от това на обичайната гама-мъгла в галактиката ни. Образуванията имат и доста добре очертани граници. Тези характеристики подсказват, че мехурите са останки от мощно и сравнително бързо изпускане на енергия. Но източникът му остава загадка.

Една от възможностите е това да е изхвърляне на частици от свръхмасивната черна дупка в центъра на галактиката. В други галактики астрономите са наблюдавали такива бързи струи, захранвани от материя, падаща към колапсарите.

Няма сведения за такива изхвърляния, ставащи днес в Млечния път. Но е много възможно такива да е имало в миналото. Мехурите може да са получени и при изтичане на газ при взривно образуване на звезди, може би онова, оставило много и големи звездни купове в центъра на галактиката ни преди няколко милиона години.


www.obekti.bg



********************************************************




Роберто Баджо номиниран от носителите на нобеловата награда за мир


Бившият италиански национал Роберто Баджо бе номиниран от носителите на нобеловата награда за мир за "World peace Award 2010". 43-годишният Баджо получава отличието за "своята силна и непреставаща ангажираност за мир в целия свят. От много години насам той е съпричастен за строежа на болници, загрижен е за жертвите на земетресението в Хаити и за освобождаването на носителката на нобеловата награда за мир Аунг Са Суу Куи в Бирма. Роберто Баджо ще получи наградата в неделя по време на срещата на върха на носителите на нобеловата награда в Хирошима.
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1400
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeСъб Ное 13, 2010 11:45 pm

Доста време мина от последния път , когато си взех брой на "Обекти" и мисля , че е крайно време да го сторя пак..., ако ще и само заради корицата
Very Happy Very Happy Very Happy

Кирил Вълчев - Page 8 17

Ето и някои акценти от новия брой:



Каменните топки в Коста Рика

Кирил Вълчев - Page 8 L

Археологията ни е изправяла пред всякакви загадки. Една от най-големите обаче се намира в южната част на Коста Рика, където по земята са разпръснати стотици гладки каменни сфери, сякаш излезли от детска кутия с колекция от топчета.

Тези в Коста Рика обаче са доста големи и едва ли стават за игра. Най-едрите от тях са с диаметър до 2 метра и тежат по 16 тона. Едни от тях лежат върху земята, а други са частично вкопани в нея. Кълбата са увековечени в култовата сцена на филма “Похитителите на изчезналия кивот”, където макет на една от тях в естествени размери едва не смазва Индиана Джоунс.

Кой е направил тези топки и каква е била целта им? И на двата въпроса учените не могат да дадат категоричен отговор. Съществуват най-различни митове...




Тунгуският метеорит бавно сваля маската си

Кирил Вълчев - Page 8 L

На 30 юни 1908 г., около 7 часа сутринта над източен Сибир със силата на ново слънце в небето грейва огнен обект, който прелита стотици километри и експлодира с нечуван тътен. И до днес учените предимно гадаят какво се е случило в междуречието на Лена и Подкаменна Тунгуска. Нови данни, получени и тълкувани век след събитието, дават надежди за разплитане на една от най-тайнствените загадки на 20. век.

Италианци са на път да обърнат представите ни за Тунгуския метеорит...




Отгледай си сърце

Кирил Вълчев - Page 8 L

През 2005 г. един обикновен американец в напреднала възраст – Лий Спивак, отсича неволно върха на пръста си с перката на самолет-играчка. Нещастието го превръща в една от звездите на съвременната медицина – почти чудотворна експериментална терапия кара пръста на Спивак да... израсне отново.

Това е само един от примерите за регенерация при човека. Ставаме ли новите саламандри? Не се чудете – с помощта на медицината вече могат да се отглеждат сложни човешки органи...




Поздрав от Луната

Кирил Вълчев - Page 8 L

Когато преди няколко месеца сайтът space.com съобщи, че космическият апарат на NASA Lunar Reconnaissance Orbiter е заснел няколко съветски станции, достигнали Луната преди десетилетия, един от феновете на сайта прибързано отбеляза, че едва ли има полза от преоткриването на стар космически боклук, па било то и на месечината.

Само седмици по-късно фенът бе опроверган безапелационно от екип на университета на Калифорния в Сан Диего.

Учените, които от години работят по определянето на точните параметри на лунната орбита, успяха да установят пряка лазерна връзка с „Луноход-1” – уж безполезният от близо 40 г. първи самоходен апарат на естествения ни спътник.

Този контакт ще отвори очите на човечеството за много тайни, които естественият спътник на Земята все още крие...




Звездолетът, който ще ни отведе до звездите

Кирил Вълчев - Page 8 L

Ако оприличим междузвездното пространство на Тихия океан, всичко, което сме постигнали до този момент с космическите полети, е като първите плахи опити на праисторическите аборигени да плават с малка лодчица в лагуната. Проблемът с тази аналогия е, че космическите мащаби са невъобразимо по-големи.

Светлината е най-бързото нещо, което познаваме, а дори тя стига до най-близката звезда Алфа Кентавър за 4,3 години. Засега обаче ние не можем да пътуваме с нейната скорост. И все пак вече разполагаме с цели четири „звездолета”, т.е. космически кораби, които са на прага на междузвездното пространство – двата апарата „Вояджър” и двойката „Пионер”. Най-бързият от тях, „Вояджър-1”, се движи с непостиганата преди това скорост от над 17 км/сек. Това обаче е костенурски темп за огромните разстояния до звездите. Ако бе насочен към Алфа Кентавър „Вояджър-1” щеше да пристигне там след около 17 хил. години.

Има обаче и хубава новина: междузвездните полети са технологично възможни в момента! На каква цена обаче и готови ли сме да я платим...




Колите-роботи – спасение за човечеството?

Кирил Вълчев - Page 8 L

Винаги е имало мечтатели, които са си представяли автомобили, управляващи се сами, без човешка помощ. Необходимо ли е обаче да създаваме такива? Дали колите-роботи могат наистина да променят към по-добро енергийната ефективност, екологията, замърсяването, градоустройството, придвижването, работата и обществото като цяло, както твърдят техните привърженици?

Една от най-прагматичните нации – американците, вече са отговорили на тези въпроси с цифри.

Ако всички коли от утре станат роботи, т.е. ако бъде изключен човешкият фактор в шофирането, това ще спаси около 35 хил. живота годишно, предимно на млади хора, при които пътните злополуки са водеща причина за смъртност. Ще бъдат спасени и около 1 млн. ранени (по статистика за САЩ). Освен човешката цена, ще бъдат спестени около 230 млрд. долара загуби и разходите за всички тези инциденти (около 2-3% от БВП на САЩ), около 50 млрд. човекочаса труд или 1 трилион долара (около 8% от БВП).

Ако приложим тези цифри в мащабите на цялата планета, едва ли ще са необходими повече аргументи “за” създаването на автономни автомобили.

Но колите-роботи не са в бъдеще време – те вече съществуват и много скоро ще тръгнат масово по пътищата на света...




Григорий Перелман – дръпнатият гений

Кирил Вълчев - Page 8 L

Той е един изчезващ вид. От онази рядка порода гениални глави, които се интересуват само от чистата наука. И за които нищо друго няма значение – слава, суета, битов разкош, личен живот, да не говорим за парите. Необичайното и трагичното при него е, че вече е избягал и от самата наука. А това в случая с Григорий Перелман е голяма загуба – неговият мозък със сигурност би могъл да отвори още врати пред човечеството.

Представете си, че Анри Поанкаре бе зарязал по същия начин математиката на 40-годишна възраст (това би се случило през 1894 г.). Та в такъв случай той изобщо нямаше да е формулирал своята прочута хипотеза, благодарение на доказването на която Перелман бе признат за един от живите гении на планетата!

Само преди няколко месеца световната преса прегря от съобщението, че руският математик е отказал да получи един милион долара награда от института “Клей” в Кеймбридж, щата Масачузетс , САЩ.

Това не е единствената му странност...




Продължаваме ли да еволюираме?

Кирил Вълчев - Page 8 L

Еволюцията, точно както лошите навици, е нещо, което все ни се струва, че се случва само на другите. И наистина, в учебниците по антропология и биология историята на човешкия генетичен прогрес обикновено завършва с възцаряването на Homo sapiens sapiens на неговия заслужен трон. За промени в генома на други животински и растителни видове обаче четем всеки ден.

Илюзията, че сме достигнали върха в своето развитие, все пак си остава точно това – илюзия. Според древните закони с промените в околната среда се променят и адаптират и нейните обитатели – включително и ние. А може би трябва да кажем – особено ние!

Защото редакциите, които сами нанесохме в собствения си хабитат през последните няколко века, нямат прецедент в историята на планетата. До каква степен обаче следваме темпото, което сами наложихме? И... към по-добро ли се променяме...




Астронавти за 6 дни

Кирил Вълчев - Page 8 L

Две български момчета сбъднаха мечтата си – мечта на много деца, а и на техните родители.

19-годишните възпитаници на астрономическата обсерватория във Варна Димитър Анастасов и Ивайло Димитров спечелиха конкурс и не само посетиха космически център на NASA в САЩ, но и участваха в тренировките за космическа мисия в условията, в които се подготвят истинските астронавти.

Въртяха ни в сфера, стояхме под вода, разговаряхме с капитан на совалка, разказват те и споделят още много още много от преживяното там...
Върнете се в началото Go down
Кестен

Кестен


Мнения : 79
Дошъл в Дискъ на : 08.08.2009

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeВто Ное 16, 2010 8:12 am

Де го намираш това списание, щото по реповето където гледах аз не са чували за него...?
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1400
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 39 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitimeВто Ное 16, 2010 2:43 pm

Кестен написа:
Де го намираш това списание, щото по реповето където гледах аз не са чували за него...?
Хм , интересно ! Би трябвало навсякъде да го има , но знам ли . Аз имам първите три броя , а те вече са 17-18 . Още не съм гледал за новия , но тези дни ще го направя .
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Кирил Вълчев - Page 8 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 8 Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Кирил Вълчев
Върнете се в началото 
Страница 8 от 14Иди на страница : Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 14  Next

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Светъ нъ Дискъ :: За форумъ :: Кърпеният Барабан :: За потребителите-
Идете на: