Светъ нъ Дискъ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Светъ нъ Дискъ

Запувядъйтъ в Светъ нъ Дискъ, дом нъ Вещици, Магесници и всекаква другъ нивируятна Сган!
 
ИндексPortalГалерияПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 Кирил Вълчев

Go down 
+5
Nastee
angya
Еск
Tristan
A_D_P_10
9 posters
Иди на страница : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Next
АвторСъобщение
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeВто Май 03, 2011 5:58 pm

Откриха Суперземя в съседния двор

Кирил Вълчев - Page 11 M

Открита бе "екзотична супер-Земя", където една година трае само 18 часа и където бихме били три пъти по-тежки, отколкото на нашата планета. Находката може да се окаже най-важният пробив в изучаването на еволюцията и историята на планетите, смятат астрономи.

Новооткритото тяло се нарича 55 Cancri и е планетата с най-голяма плътност, забелязвана някога от земните уреди. Тя всъщност е толкова близо до Земята, че можем да видим звездата й с невъоръжено око на нощното небе.

И въпреки че температурата на повърхността й е доста стряскаща - близо 2700 градуса, някои учени смятат, че там може да има атмосфера. Причина за това е силното гравитационно поле на 55 Cancri. Скалистата екзопланета е 60% по-голяма от нашата Земя и представлява всичко, което учените се надяват да открият в екзопланета. "Толкова е екзотична - възкликна астрономът Джейми Матюс от университета в Британска Колумбия, САЩ. - Сякаш е модел на всички скалисти супер-Земи в Космоса!"

Високата й плътност означава, че ако успеете да стъпите на нажежената й повърхност, ще тежите три пъти повече, отколкото на Земята. И ще бъдете много по-стари - една година там трае точно 17 часа и 41 минути, за колкото 55 Cancri се завърта около своята звезда.

Тази звезда се намира на едва 40 светлинни години от нас и е от тип G - тоест, жълто джудже, точо като нашето Слънце. В следващите два месеца тя ще се вижда и от Земята в съзвездието Рак - при това дори с невъоръжено око.

Изумителното е не само, че досега никой не бе "видял" 55 Cancri, но и че планетата е засечена с помощта на малък и евтин телескоп, собственост на университета в Британска Колумбия. Устройството, наречено MOST (Микровариации и осцилации на звездите), орбитира около Земята и струва само 10 млн долара, но вече е открило над 2000 звезди и планети.

"Тази планета е идеалната лаборатория, върху която да тестваме теориите за формирането на планетите, тяхната еволюция и възможности за оцеляване", заяви ръководителят на проучването Джош Уин от МИТ. "Яркостта на звездата й прави възможни много видове измервания."

"Точно на такава планета би искал да кацне капитан Кърк от старите епизоди на Стар Трек. Най-сетне се приближаваме до научната фантастика, за която мечтаехме като деца и дори може би ще я надминем", убеден е и Матюс. И въпреки че температурата на планетата не позволява наличието на течна вода и живот, съществуването на 55 Cancri доказва, че планети, подобни на Земята има - и те може би са много по-близко, отколкото очаквахме.


www.obekti.bg



Извънземни, обадете се - но не за наша сметка

Кирил Вълчев - Page 11 618x346

За мнозина почитатели на идеята за извънземен живот Джил Тартър е синоним на търсенето на интелект във вселената. Като директор по изследванията на SETI Institute - послужила като вдъхновение на героинята на Джоди Фостър във филма "Контакт" - тя е направила повече от всички за превръщането на търсенето на разумен живот в космоса от периферен експеримент в сериозна наука.

След като получи награда от TED през 2009 г., Тартър имаше грандиозни планове за масива от телескопи "Алън" (ATA) - 350 огромни сателитни чинии, които трябваше да бъдат единственият в света специализиран SETI телескоп (който освен другото щеше да бъде и най-чувствителният). Но преди дни орязване на бюджета прехвърли дори съществуващите 42 сателитни чинии на SETI в режим на хибернация. Така че всичко извън тях си остава само мечта.

Тъкмо когато има какво да се изследва, парите свършиха

Теоретично се очакваше с появата на собствената апаратура на SETI търсенето на извънземен интелект да навлезе в златната си епоха. След десетилия на заимстване на време от чужди телескопи за претърсване на небето за повтарящи се радиосигнали, които биха могли да показват съществуване на интелигентен живот, разположеният в Калифорния масив от телескопи трябваше да им осигури възможност да го правят сами.

Сателитът "Кеплер", който досега е намерил над 1200 възможни планети около други звезди, е предоставил на организацията цял куп обещаващи нови цели - с перспектива за още. Също така не липсват мощни електронни устройства и компютри, които да анализират постъпващите данни - средства за обработка на информация, които родоначалникът на SETI Франк Дрейк не би могъл да си представи, когато за първи път се е заслушал в сигналите от небесата през 1961 г. Но дойде кризата на финансирането - и масивът "Алън" замря.

Търсене на игла в космическа купа сено

Това не е първият път, когато SETI се изправя пред проблеми с финансовите средства. В началото на 80-те години сенаторът Уилям Проксмайър осмиваше цялата идея за търсене на извънземни и принуди НАСА да отреже финансирането на проекта. В крайна сметка лично посещение от Карл Сейгън го убеди да промени решението си.

След това през 1993 г. сенаторът Ричард Брайън направи същото с аргумента, че "нито един марсианец не е бил намерен". Оттогава търсенето на разум от SETI разчита основно на частни средства - най-вече на близо $25 млн., дарени от съоснователя на Microsoft Пол Алън, чрез които бе изграден ATA - на територията на обсерваторията "Хат Крийк" на Калифорнийския университет.

Дарението на Алън, заедно с парите на SETI Institute, се оказа достатъчно само за изграждането на масива, не и за поддържането на работата му. За това отговорността е на Калифорнийския университет - и подобно на повечето обществени институции в Калифорния, той е практически на ръба на фалита.

Нещата са толкова зле, че астрономите в Бъркли са принудени сами да почистват кабинетите си, тъй като огромна част от поддържащия персонал е освободен. Поради катастрофалното състояние на икономиката пък частните дарения за SETI Institute спадат. А Националната научна фондация на САЩ, която също отговаря за финансирането на "Хат Крийк", има проблеми наравно с всяка друга институция, разчитаща на федералния бюджет.

Институтът сега издирва нови потенциални инвеститори

След замразяването на проекта, SETI отправи нови призиви за частно финансиране с надеждата да възобнови изследванията. Също така е постижимо, макар и не твърде вероятно и Националната научна фондация да намери някакви финансови запаси. Ако не друго, има шанс военновъздушните сили на САЩ да откупят част от времето на ATA за станция за следене на останки в орбита, които биха могли да застрашават изкуствени спътници.

Ето какво казва Тартър за перспективите пред търсенето на извънземен разум и бъдещето на SETI.

Сателитите са в режим на хибернация. Какво всъщност означава това?

Тартър: Това означава, че масивът работи с намален персонал. Поддържаме временен персонал, поддържаме и електрическо захранване на антените, така че криогенните установки остават работещи и няма да се повредят. Просто ги поставяме в безопасен режим - но не можем да работим с тях или да получаваме данни.

Означава ли това, че очаквате да ги пуснете отново?

Тартър: Правим всичко, което можем, за да ги изведем от хибернация. Но това, естествено, означава още средства. Водим преговори с военновъздушните сили и имаме големи надежди, но имаме нужда и хората да застанат зад нас, да подкрепят изследванията, за да ни удържат на повърхността. Ситуацията е твърде неприятна - тъкмо започвахме двегодишно претърсване на откритите от "Кеплер" светове. Надяваме се хората да разберат колко абсурдно е положението.

Преди изстрелването на "Кеплер" знаехме за няколкостотин екзопланети, повечето големи или в съседство със звездите, така че нямаше голяма вероятност да са обитаеми. Световете, открити от "Кеплер", са различни.

Имаме 68 открити планети с размери като Земята, от които поне 54 вероятно са в обитаеми зони. Общо има поне 235 такива планети, което ни дава статистическа екстраполация за около 50 милиарда планети в галактиката, от които към 500 милиона е вероятно да са населени. Можем вече да насочваме сателитите към места, където е вероятно да има подходящи обитаеми планети - което ни дава фантастичен нов потенциал.


Тоест спирането на телескопите идва в особено неподходящ момент?

Тартър: Много обезсърчително е. Старшият астроном на SETI Сет Шостак има една блестяща фраза по този въпрос: "Все едно "Ниня", "Пинта" и "Санта Мария" да бъдат прибрани на сух док." Сега се опитваме да предизвикаме реакция от страна на световната общност. Опитваме се да отворим за по-широк достъп търсенето, така че то да не се извършва в една обсерватория от малобройни посветени астрономи.

Всяка седмица през последната година сме записвали и публикували онлайн огромни количества данни, общо около 10 терабайта. Идеята е да позволим на хората, които са добри в обработката на сигнали, да ни помогнат в разработката на нови алгоритми за намиране на нови типове сигнали. Пуснахме и първата версия на възможност за гражданско участие в научната програма SETIQuest Explorer, която е в бета-тестове. Това е първият ни опит да проверим дали хората могат да ни помогнат да открием модели в данните, за които нямаме създадени алгоритми.

Налага се обаче да върнем сателитите отново в действие, преди да се заемем с тези проекти. Сега не е подходящо време за спиране. Не сме правили тези телескопи, за да ги държим хибернирани.


Какви други алтернативи остават за SETI?

Тартър: Все още съществува SETI@Home, поддържано от Бъркли, използващо записани данни от обсерваторията "Аресибо". Има и нов съвместен проект, стартиран от японци, наречен "Проект Дороти". LOFAR, нов телескоп, който търси сигнали над Холандия, Германия и Великобритания, също стартира своя SETI програма. Малобройни SETI дейности има и в Австралия, а SETI продължава и в Института по радиоастрономия в Аржентина.

Вероятността да успеем и да намерим извънземен живот е трудна за оценяване, но пък ако въобще не търсим, шансът за успех така или иначе е нулев.


Какво би се случило, ако открием сигнал сега?

Тартър: Всичко би се променило буквално за една нощ. SETI не би имал проблеми с финансирането. Хората биха изгаряли от желание да видят дали има информация в получения сигнал. Но дори и да е само космически сигнал "Свободно", без очевидна, директно достъпна информация, все пак бихме научили някои основни факти.

Бихме научили, че технологиите могат да оцеляват дълго. Ако технологичните цивилизации нямат дълъг живот, никога не бихме успели да открием сигнал. Трябва да бъдем достатъчно близки в триизмерното пространство и също така да си съвпадаме по време. В историята от 10 милиарда години на нашата галактика, ако цивилизациите издържат само по 100 години, няма да има никакво застъпване. Ако получим сигнал, това означава, че технологиите като цяло могат да издържат дълго време.

Не твърдя, че ще намерим спасители от космоса по какъвто и да е начин. Но казвам, че ще научим, че е възможно да оцелеем през нашето технологично юношество. Защото именно там се намираме в момента - и има много показатели, че може и да не го надживеем. Сигналът би променил много неща, би показал, че е възможно, че някой друг вече го е направил.


www.webcafe.bg



************************************************************




Как ще се промени животът до края на XXI век


Кирил Вълчев - Page 11 960d65ca7f

Благодарение на развитието на технологиите светът, в който живеем, се променя ежедневно. Трудно би било да си представим какви ще бъдат промените за период от сто години. От toptenz.net обаче дават предположения за десет открития и изобретения, които най-вероятно ще бъдат факт до края на XXI век.

10. Роботите. Ще присъстват във всяко домакинство и ще са от полза при извършването на всякакви дейности, свързани с голямо физическо натоварване или с риск за здравето на човек.

9. Генното инженерство. До 2100 година има голяма вероятност родителите да могат да определят пола на детето си, цвета на очите му и дори неговата интелигентност чрез програмиране на ДНК-то.

8. Свръхзвуковото транспортиране. Някои учени вярват, че до края на нашия век ще можем само за ден да пътуваме двупосочно до другия край на планетата.

7. Безплатна енергия. Надеждите са съвсем скоро технологиите да развият неизчерпаем източник на енергия, който и да не замърсява околната среда.

6. Изкуствен интелект. Машините ще могат да планират действията си и дори да взимат решения вследствие на способността си да правят сравнения и дори да мислят абстрактно.

5. Нанотехнологията. Микроскопични машини ще могат да нахлуват в човешките клетки и да оправят "повреди" в човешкото тяло. Ако нанотехнологията стане факт, тя определено ще бъде голяма стъпка за еволюцията.

4. Човешкото клониране. След като то се оказа възможно при овцете, няма пречка скоро да бъде приложимо и при хората.

3. Антигравитация. Щом веднъж стане възможна, пътуването на колела ще бъде заместено с пътуване посредством магнитните сили на Земята.

2. Автоматизация. Къщите, колите и дори целите градове ще работят на автоматични режими, разбира се, контролирани от мощни компютри.

1. Задвижвани с водород автомобили. С изчерпването на горивата в средата на века се предполага, че повечето автомобили ще бъдат електрически. След около 100 години обаче коли или въобще няма да има, или те ще бъдат задвижвани от водород.

curious.actualno.com



Не е фантастика: Човекът след 100 г. – все повече киборг


Кирил Вълчев - Page 11 0000117703-article2

В интервю за в. The Times американският професор Мичио Каку разказва какъв ще е светът в близкото и далечното бъдеще. Прогнозите му обаче нямат нищо общо с фантастиката и са основани на реални научни открития.

Така Каку смята, че още през 2030 г. в света ще се появи нов тип контактни лещи – те ще имат възможност за достъп до интернет. Над прототипите на такова устройство вече работи проф. Бабак Парвиз от Университета Вашингтон. Това устройство ще се използва не само от хора с увредено зрение. Очилата с достъп до интернет ще могат да „показват“ пред очите на потребителите виртуалната реалност. Ще има функция за бързо разпознаване на лица и възможност за автоматичен превод от и на различни езици.

Това ще изглежда по следния начин: вие сте в Лондон и питате чужденец как да стигнете до даден ресторант, той ви отговаря, а специални технологии, разпознаващи глас, правят превод, който се появява пред очите ви. Звучи като фантастика, но учените твърдят, че няма никаква магия: функцията за разпознаване на лица и реч вече съществува. Не е проблем в бъдеще да се направи и миниатюрен компютър, който да се помести в тънкото тяло на лещите.

В продажба трябва да се появят и различни „резервни части“ за човешкия организъм. Сега новите биотехнологии позволяват без особен проблем да се „отгледат“ в лабораторни условия нови хрущяли, носове, уши, кръвоносни съдове, сърдечни клапани, пикочни мехури и т.н. За тези технологии разказва Антъни Атала от Универсисета Уейк Форест.

Говори се, че още след 20 години обществото ще владее телепатията. Днес учените вече могат да имплантират в мозъка на парализирани пациенти специални микросхеми, с които те могат само с помощта на мисълта да управляват компютри, да пишат електронни писма, да играят на видеоигри и да ползват браузери.

Инженерите от японската компания Honda вече създават роботи, които се управляват от пациентите със силата на мисълта, а Кендрик Кей от Калифорнийския университет в Баркли казва, че появата на телепатията в бъдеще е неизбежна. И никакви свръхспособности не са необходими за нея.

Към 2070 г. учените планират да върнат към живот много представители на фауната. По образци ДНК, взети 25 години след гибелта на животно, учените успяват да го клонират в Бразилия. Геномът на неандерталците вече е разшифрован. И в научните кръгове сериозно се говори за възможността този вид да бъде възроден. Наистина, не е много ясно защо им е необходимо това на учените, но човешкото любопитство е безгранично.

Робърт Ланза от корпорацията Advanced Cell Technology казва, че на пътя на науката в тази област има само един проблем – етичен. „От техническа и теоретична гледна точка всичко е възможно. Сега просто трябва да решим необходимо ли е да се занимаваме с това“, казва той.

Без всякакво съмнение е, че учените ще развиват технологиите, с помощта на които в бъдеще ще може да се забави стареенето. Съответни експерименти вече се провеждат с насекоми и някои животни. Оказва се, че да се продължи животът с 30%, е много просто – достатъчно е да се снижи потреблението на калориите на средния американец или европеец. В бъдеще продължаването на живота ще може да става по стотици технологични начини.

Най-интересното е, че към 2010 г. ( ? ) в света ще появят технологии на „програмируема материя“. Всички помнят „Терминатор 2“ и роботът убиец Т-1000. Тъкмо за нещо подобно става въпрос – в света ще се появят материали, чиято форма ще може да се програмира с компютър. Вече са създадени микрочипове с размери колкото глава на карфица, които без проблем могат да се прегрупират под въздействието на електрическите разряди. Те ще могат да приемат ту формата на хартия, ту на чаша, ту на чиния. Не е изключено, пише The Times, в бъдеще „цели градове да възникват с натискането на един бутон“.

Учените са сигурни също, че голям прогрес ще има и в космическите технологии. Още след 100 години ще можем да летим към звездите с космически кораби, казват те. Всичко започва с компютри „с размер на нокът“, които ще бъдат разпръснати с милиони из целия Космос. Те ще се местят в пространството със скорост, близка до светлинната. Ще търсят извънземен разум и ще му предават послания от земляните, ще изследват пространството. След това към колонизацията на звездни светове ще пристъпват хората.

Пак примерно след 100 години човечеството окончателно ще победи рака. Вече се знае, че болестта може да се унищожи в ранен стадий. В бъдеще в тоалетните чинии ще бъдат монтирани чипове, които ще откриват тумори в най-начален стадий. След това в организма ще се пускат „чистачи“ – специални нанокомпютри, които ще изчистват организма от раковите клетки.

Родни Брукс от Масачузетския технологичен университет чака от новия век „сливане с роботите“. Той казва, че в бъдеще нашите тела ще бъдат подложени на радикално генетично изменение. А около нас винаги ще има разумни човекоподобни роботи. Те ще бъдат толкова съвършени, че хората и роботите трудно ще се различават едни от други във всекидневния живот. Да, и самите хора донякъде ще станат киборги.

„Теорията на Дарвин ще престане да работи, границите между биологията и кибернетиката ще бъдат размити“, казва ученият.

Необходимо ли ни е такова високотехнологично бъдеще? Като се замислим, някога хората са се бояли и от киното, и от влаковете, и от автомобилите.


www.dnes.bg



************************************************************




Целувката онлайн. Мисията възможна

Кирил Вълчев - Page 11 0000117640-article2

Устройство, което да предава целувки от разстояние, разработват в Япония. Засега учените са стигнали до автентична симулация на движенията на езика, пише mashable.com.

Уредът се поставя в устата, а специален софтуер записва движенията. След това тези данни се разчитат от уреда на получателя на целувката и така се стига до желания ефект – изпращане на целувка от разстояние.

Разбира се, за японските разработчици предстои още много работа. „Освен движението на езика една целувка включва вкус, влажност, обмяна на дъх. Ако успеем да пресъздадем всичко това, едва тогава ще можем да сме сигурни, че имаме наистина мощно устройство”, обясняват учените.

От университета в Каджимото коментират, че бъдещият уред може да е истински пазарен хит.

Особено, ако някоя световноизвестна звезда се съгласи да го промотира. Така почти истинска целувка от Джордж Клуни и/или Анджелина Джоли например могат да получат милиони души по целия свят, стига да разполагат с въпросния уред.


www.dnes.bg





Астрономия , космология , прогностика , футурология и малко хай-тек , виртуален комерсиализъм , от който , ще е грехота , ако порно индустрията не се възползва .
За финал две прекрасни снимки от небезизвестния Ян Артрюс-Бертран:

Кирил Вълчев - Page 11 Lg
Дървото на живота в националния парк Тсаво в Кения
Снимка: Ян Артрюс-Бертран



Кирил Вълчев - Page 11 Lg
В Нова Каледония мангровите дървета са създали истински символ на любовта - сърце. Heart in Voh е една от най-ярките забележителности на отвъдморската френска територия
Снимка: Ян Артрюс-Бертран


www.obekti.bg
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeВто Май 10, 2011 10:32 pm

Две прекрасни изненади от Бард :

След "Паралелни светове" и "Физика на невъзможното" , ИК Бард ще издадат и последната книга на Мичио Каку - "Физика на бъдещето" .

Кирил Вълчев - Page 11 1402

Излиза на 23.05.2011 !



След "Фондацията" - том I и том II , излиза и цикълът за "Роботите" . Айзък Азимов ..., няма какво повече да се добави !

Кирил Вълчев - Page 11 1403

23.05.2011 !

Евала на Бард , че за корицата на първия том , ще използват ето това : Кирил Вълчев - Page 11 Shinebot cyclops
Върнете се в началото Go down
Ноби Нобс
Стражник
Стражник
Ноби Нобс


Мнения : 885
Дошъл в Дискъ на : 16.08.2009
Възраст : 31 Местоположение : D'Hara

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeСря Май 11, 2011 9:34 am

Това "Роботите" трилогията за Илайджа Бейли ли трябва да е? Дето се навърза с Фондацията покрай оня робот дето изглеждаше като човек? (Леле колко отдавна съм го чел, почти нищо не помня ...)
Щото ако е това корицата е доста неподходяща спомняйки си описанията и на двата типа роботи.
Върнете се в началото Go down
http://www.discworld.comxa.com
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeСря Май 11, 2011 2:09 pm

Да , трилогията за Бейли е + четвъртата книга - "Роботите и Империята" , която прави връзката с Фондацията .
Колкото до рисунката - наистина не отговаря на описаните в книгата роботи , но й се радвам от мига , в който я зърнах да циркулира из нета (стана доста време вече) ..., та затова... Smile
Върнете се в началото Go down
Ноби Нобс
Стражник
Стражник
Ноби Нобс


Мнения : 885
Дошъл в Дискъ на : 16.08.2009
Възраст : 31 Местоположение : D'Hara

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeЧет Май 12, 2011 8:03 pm

Е да, сама по себе си картинката е много готина.
Ужас, сега ме зариби да ги препрочета ...
Върнете се в началото Go down
http://www.discworld.comxa.com
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeСъб Май 14, 2011 7:08 pm

Виж Бока-Ривър и умри!


Кирил Вълчев - Page 11 618x346

Улиците са покрити с отпадъци и вятърът вее парчета от вестници и цветна хартия. Чува се тътенът на стотици полицейски ботуши, мирише на газ и пепел. Баровете в центъра на Буенос Айрес затварят рано, а от прозорците на околните сгради не надниква никой. Това е един почти обикновен уикенд в най-футболния град на света. С една малка подправка в синьо-жълто и бяло-червено. Това е денят на Бока - Ривър.

По света го наричат Суперкласико. Туристи планират по цяла година пътуването си до Буенос Айрес, за да видят зрелището с дъх на омраза, но и много футбол. Да чуят оглушителните песни на ултрасите и да потънат под тоновете хартии и ленти, които заливат стадиона. Защото ако не си видял този мач, винаги ще те преследва празно квадратче в матрицата на футболната ти пристрастеност.

През 2004 г. английското списание "Обзървър" направи един от своите култови списъци с важни неща, подбирани и оценявани с месеци. "50-те спортни събития, които трябва да видите преди да си отидете от този свят". Така го нарекоха. На първо място бе дербито на Аржентина. Далеч пред олимпийските игри, финала на световното или регатата Оксфорд срещу Кеймбридж по Темза. Бока срещу Ривър. Задължителното зрелище.

Бока Хуниорс, отборът на аржентинските работници и италианските преселници, срещу Ривър Плейт, наричан "милионерите" с омраза, но и с обожание. Но ако стигнете до стадиона, не бива да сте безразличен. Ще ви презрат още повече, отколкото ако ви разкрият, че сте от врага.

Аржентинските ултраси са най-кръвожадните в света. За половин век в боеве на футболни агитки са загинали над 250 души. Това са тези, за които е сигурно. И тези, за които полицията все пак е обявила. Всеки водещ отбор има здрава хулиганска групировка, но най-големите са на двата най-популярни отбора. Бока има подкрепата на 41% от аржентинците, а Ривър - на 32. Статистиката е от 2008 г.

Двата клуба са братя. Раждат се в началото на 20-и век насред мизерията на пристанищните квартали, обединени от наименованието Ла Бока. Само дето през 1923 г. Ривър се пренася далеч на север в предградието Белграно. Беличко и ново, чисто и просторно. Изоставеният брат намразва до смърт издигналия се такъв. И досега няма спор, че феновете на Бока мразят далеч по-горещо врага, отколкото обратното.

През 30-те години Ривър купува и първата звезда в аржентинския футбол - Бернабе Ферейра, наричан Ужасния. Плаща за него голяма сума в чисто злато на Тигре и вече няма съмнение - това са "Милионерите"! Прякорът лепва на отбора, който играе в екип, напомнящ генералски мундир с червената си диагонална ивица през бялата фланелка. От Ривър са писатели, военни лидери, политици и хайлайф персони. Червено-бялата банда - друг прякор на отбора, печели 33 шампионата на страната и е несравним №1 по титли и купи на домашната сцена. Но има във витрината само 2 трофея в Копа Либертадорес, южноамериканския вариант на Шампионската лига.

Бока гордо показва шестте си купи в турнира и пъчи гърди за превъзходство. Въпреки че има с 10 титли у дома по-малко (23). Но "отборът на народа" сочи гордо и историята си, пълна с енигматични моменти и митове. А и още нещо - от Бока е великият Марадона!

Петима италианци основават клуба през 1905 г., четири лета по-късно от врага Ривър. Дълго им отказват да се включат в лигата, защото тимът е само от преселници. Когато това става, Бока печели първата приятелска среща, в която съперник е... Ривър.

Екипът на Бока е избран, след като основателите решават да копират флага на първия кораб, който навлезе в пристанището Ла Бока. Шведската фрегата "София" влиза в историята на футбола, след като жълто-синьото над палубата и оцветява фланелките на един от най-популярните отбори в света.

В неделя Бока приема Ривър на своята "Бонбонера", доскоро славела се като непревземаема крепост. Любимият отбор на Марадона крета в класирането, а врагът идва надъхан за титла. Ривър е печелил само два пъти тук от 10 години, но и в двата случая след това Милионерите вдигат титлата.

Но този мач и никакъв залог за класирането да нямаше, пак щеше да е зрелище. Заради трибуните с хиляди знамена, заради гърмежите, хартиите, които спъват футболистите, единоборствата, сълзите и крясъците до полуда на победителите. Заради празните барове на Буенос Айрес, чиито собственици не смеят да отворят на улица, където ще минават ултрасите.

С какво повече може да ни изкуши един мач? И как да го пропуснем?!


Цитат :
Идолите

Принцът на Ривър

Енцо Франческоли, наричан в цяла Южна Америка Принца, е иконата на феновете на Ривър Плейт. Капитан на считания за най-силен отбор в историята на клуба, уругваецът вдига и двете титли в Копа Либертадорес през 1986 и 1996 г. Печели и обожанието на стадион „Монументал”, когато заявява в интервю, че единственият отбор в света, за който не може да играе, е Бока.

Друга голяма фигура е Рамон Диас, печелил титлата и като играч, и като треньор. На него е кръстена и една от фракциите в агитката, съставена предимно от тийнейджъри и млади момчета.



Кралят на Бока

Диего Армандо Марадона – за някои най-големият в историята на футбола. От дете заклет привърженик на Бока, който обаче успява да облече екипа на гранда само за 3 сезона. Марадона има своя ложа на „Бонбонера” и често я използва. Гледката на полуделия идол, веещ над главата си синьо-жълта фланелка, е обичайна за мачовете в последните години.

В началото на 80-те години Диего отказва да премине в Ривър, казвайки, че „не може да излезе и да ритне топката срещу "жълто-сините”.

Цитат :
Агитките

Лос Борачос дел Таблон

От испански се превежда „Пияниците от трибуната” – това е страховитата фракция ултраси на Ривър Плейт, която тероризира вече две десетилетия Аржентина. Групировката е отговорна за убийствата на двама фенове на Нюелс Олд Бойс, както и множество други престъпления на и около стадионите в страната. Преди 4 години фракцията се разцепи след убийството на Гонсало Акро във вътрешна война между лидерите. Причината – "борачосите" са политически обвързани и оперират с много пари. На световното през 2006 г. тарторите отседнаха за един месец в мюнхенското имение на Мартин Демикелис, бивш играч на Ривър.



12

Защото агитката на Бока се брои за 12-тия играч на отбора. Синьо-жълтите фенове са луди, а домакинският им стадион „Бонбонера” е кошмарен за гостуване. Надвисналите стръмни трибуни наистина създават усещане за затворена кутийка. Най-страшните ултраси на Бока имат прастара вражда не само с "борачос", но и с агитките на Индепендиенте и Расинг, други два популярни отбора от Буенос Айрес. Феновете от 12-ката често заплашват собствените си играчи след загуба, режат гуми на колите им, понякога атакуват и домовете.

Цитат :
Трагедията на Вход №12


През 1968 г. на Вход №12 в северната трибуна на стадион „Монументал” загиват 71 фенове на Бока. Тежко ранените са около 20, а още 150 са пострадалите сериозно. Причините са няколко. Вратите на сектора остават отворени, въпреки че той вече е претъпкан и напиращите отзад ултраси предизвикват хаос и стъпкване на хора. Същевременно от горния етаж на трибуната, пълна пак с фенове на Бока, летят изгорени знамена на Ривър и падат сред хората долу. В стремеж да избягат от огъня, запалянковците се паникьосват и настава ужас.

В края на сезона двата клуба играят благотворителен мач на неутрален терен в Росарио, с който събират пари за семействата на жертвите. Средната възраст на загиналите е 19 години.

www.sportcafe.bg
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeВто Май 17, 2011 8:00 pm

"Индевър" се отправи за последен път в космоса

Кирил Вълчев - Page 11 A8e2797588

От Кейп Канаверал днес успешно беше изстреляна американската космическа совалка "Индевър" с шестима астронавти на борда.

Това е последният полет на совалката преди да бъде "пенсионирана", съобщиха Асошиейтед прес и БТА. Полетът на совалката ще продължи 16 дни, по време на които астронавтите ще излязат 4 пъти в открития космос, всеки път над 6 часа.

По време на излизанията астронавтите ще извършат профилактични дейности на външната повърхност на станцията и ще монтират на МКС ново оборудване.

Детекторът на частици Алфа магнитен спектрометър /АМС/ полетя днес на борда на космическата совалка "Индевър" в последната й космическа мисия, съобщи ЦЕРН.

Уредът ще бъде инсталиран на МКС и ще изследва дълбините на Вселената в продължение на десет години. АМС е призван да разгадае едни от най-големите загадки на съвременната физика.

Той ще търси антиматерия и черна материя в космоса, феномени, които дълго време оставаха неуловими за учените. Полетът е 25-и и последен в "кариерата" на "Индевър".

Совалката служи на НАСА вече 19 години. През този период тя е била в космоса 6729 часа, 39 минути и 44 секунди. Извършила е 4429 обиколки около Земята и е прелетяла 165 039 417 км. На борда й са работили общо 148 астронавти. След като се завърне на Земята на 1 юни, совалката "Индевър" ще бъде предадена на Калифорнийския научен център в Лос Анджелис.


science.actualno.com



Откриха нов ръкав на Млечния път

Кирил Вълчев - Page 11 0000118866-article2

Американски астрономи откриха нов ръкав в Млечния път. Статията на учените е дадена за публикуване в The Astrophysical Journal Letters, а кратка нейна версия може да се прочете в сайта arXiv.org.

Сега сред астрономите няма общо мнение за структурата на Млечния път. Отчасти обяснението на това е, че в Млечния път различните структури – ръкави, галактичен център и други – се закриват една друга. Сега се смята, че галактиката има два основни ръкава – Щит-Кентавър и Персей.

Като анализирали данните, събрани от 1,2-метровия телескоп CfA, учените открили продължение на ръкава Щит-Кентавър, разположен на около 48 000 светлинни години от галактичния център.

Според изследователите ръкавът не е открит по-рано, тъй като е разположен над галактическата равнина, съобщава Lenta.ru.


www.dnes.bg



Има условия за живот извън Слънчевата система

Кирил Вълчев - Page 11 0000118902-article2

Френски учени потвърдиха, че на скалиста планета на орбита около близка звезда съществуват главните условия за живот, съобщи "Дейли телеграф".

Модел на планетата Глийзе 581d показва, че тя има потенциал да е достатъчно топла и влажна, за да има живот като земния. Тя е на орбита около червеното джудже 581, което е на около 20 светлинни години от Земята. Това прави звездата една от най-близките до нас.

Глийзе 581d е във външния край на "златната зона" около звездата, където не е нито прекалено горещо, от което водата да се изпари, нито прекалено студено, та водата да е вечно замръзнала. Температурата й е каквато трябва, така че водата да е в течна форма.

Атмосферата е плътна и климатът е не само стабилен, но и достатъчно топъл, за да има океани, облаци и валежи, посочи в съобщение за пресата френският Национален център за научни изследвания.

Известни са повече от 500 планети, обикалящи около други звезди. Екзопланетите получават името на звездата си и латинска буква, съответстваща на реда на тяхното откриване. Досега най-голям интерес от планетите около Глийзе 581 привличаше Глийзе 581g. Миналата година беше обявено, че масата й е приблизително колкото земната и също е в "златната зона".

След това обаче много специалисти се отказаха от нея, като някои дори допуснаха, че тя може въобще да не съществува и да е направена грешка заради "подскачане" на звездната светлина. По-голямата от нея Глийзе 581d е с маса, която е седем пъти по-голяма от тази на Земята, а размерът й е два пъти по-голям, показва новото изследване.

Планетата беше открита през 2007 г. Първоначално се смяташе, че на нея не е уместно да се търси
живот, защото до нея достига само една трета от слънчевата светлина, която облива Земята, а и може да е обърната към звездата си само с едната си страна.

Моделът, създаден от климатолозите на Националния център за научни изследвания, показва изненадващ потенциал. Нейната атмосфера натрупва добре топлина благодарение на плътния парников газ въглероден двуокис, а червената светлина от звездата прониква през атмосферата и затопля повърхността.

"Във всички случаи температурата позволява на повърхността да има течна вода" - изтъкват учените.

Глийзе 581d все пак е доста негостоприемна. Плътната атмосфера и дебелите облаци оставят повърхността в постоянен червен здрач, а голямата маса означава, че гравитацията ще е два пъти по-голяма от земната". За да се стигне от Земята до Глийзе581 d, е необходимо да бъдат разработени нови технологии.

На космически кораб, който се движи със скорост, близка до тази на светлината, ще са му необходими 20 години. При сегашната ракетна технология обаче са нужни 300 000 години.


www.dnes.bg



*****************************************************



Трябва ли да бъде унищожен вирусът на едрата шарка?

Кирил Вълчев - Page 11 0000118912-article2

Победата над едрата шарка е един от най-големите научни триумфи. Тази седмица Световната здравна организация (СЗО) трябва да реши какво да прави със съхранените образци на вируса на тази опасна болест.

Едрата шарка бе изкоренена в целия свят към 1980 г. благодарение на масовото прилагане на ваксината срещу нея. До този момент смъртността при това заболяване бе 30%.

Вирусът Variola обаче продължава да съществува в две лаборатории в света – в САЩ и в Русия, пише Би Би Си.
По време на 64-тата асамблея на СЗО трябва да бъде взето решение относно унищожаването на вируса в двете лаборатории. Въпросът се дискутира от 1986 г.

Едрата шарка може да се върне

Докато вирусът на едрата шарка съществува, се запазва и рискът от „изтичането му”. Но САЩ и Русия се опитват да убедят в необходимостта от продължаване на изследванията на Variola, в случай че болестта се завърне в резултат на биологично оръжие например.

Освен това има опасения, че вирусът съществува и в други лаборатории.
В свой доклад от 2010 г. професор Джефри Симт от Лондонския университет говори за „удивителни постижения” по време на изучаването на вируса на едрата шарка.

Няма вирус – няма ваксина

Остава обаче проблемът с ваксините. Учените разработват все по-нови такива, но заради изкореняването на заболяването те няма върху кого да бъдат изпитани.
Здравният министър на САЩ Кейтлин Сибелиус изказа мнение, че в момента е прекалено рано да бъде унищожен вирусът на едрата шарка. Тя потвърди намерението на САЩ в един момент да бъдат заличени запасите с вируса, но не сега.
"Трябва да продължим работата, докато не получим безопасни и ефективни ваксини и антивирусни препарати. Унищожаването на вируса е символичен акт, който може да забави развитието. Това ще направи човечеството уязвимо”.
„Ние вече направихме всички възможни изследвания. Въпросът е обсъден с много държави. Вирусът трябвада се унищожи, за да не може никой да го използва или да го получи отново”, категоричен е Доналд Хендерсон – директор на програмата на СЗО за изкореняването на едрата шарка през 70-те години на миналия век.
Британският вирусолог Джон Оксфорд смята, че това е трудно решение, но добавя, че „няма причини за унщожаването на вируса, на нас просто инстинктивно ни се иска да го няма”.
Според него става въпрос да унищожаването на цял вид организми и винаги е трудно да се предвиди до какво би довело това.

Гласуването

Трудно е да се предскаже как ще гласуват 193-те страни членки на СЗО.
Обикновено мнението на индустриалните държави се различава от това на развиващите се страни. Последните смятат, че е по-важно да се отстрани реалната опасност, а не да се правят опити да се предотврати потенциална заплаха. Развитите държави обаче са на друго мнение.

В крайна сметка страните членки на СЗО не са задължени да спазват решенията на организацията. Тя не може да задължи САЩ и Русия да унищожат вируса на едрата шарка. Ръководството може да реши да не поставя въпроса за гласуване и да отложи решението.

„Никой не иска да демонстрира безсилието на Световната здравна организация, когато държавите игнорират решенията й”, казва проф. Хейман, бивш зам.-директор на СЗО по въпросите на безопасността и околната среда.


www.dnes.bg
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeЧет Май 19, 2011 10:42 pm

Японски астрономи откриха блуждаещи планети

Група японски астрономи за пръв път в историята на науката са открили в централната част на Млечния път няколко планети, които не орбитират около своята звезда, а блуждаят произволно във Вселената. За откритието на учените от университетите на Нагоя и Осака пише сп. "Нейчър", съобщи Би Би Си.

По данни на японски медии по маса блуждаещите планети са по-големи от Юпитер - гиганта в Слънчевата система. Те са открити на около 26 000 светлинни години от Земята. Учени бяха предсказали на теория наличието на подобен род планети, но реалното им съществуване бе потвърдено сега за пръв път. За целта японските специалисти всяка вечер в продължение на две години са фотографирали със специална камера 50 милиона звезди в нашата галактика, в Млечния път.

Наблюденията са извършвани от 2006 г. от обсерватория в Нова Зеландия. В резултат на анализа на събраното огромно количество данни са били избрани 10 обекта, чиято яркост се променя заради планетите, които ги затъмняват. Ако се съди по всичко, те не се въртят около звезда, а свободно "пътешестват" из галактиката.

Според японските учени в рамките на Млечния път подобните блуждаещи планети трябва да са много повече от останалите, които са свързани посредством гравитацията със своите звезди.





Готови да понесат всякакви условия

Кирил Вълчев - Page 11 0000011487-middle

В понеделник, 16 май, американската космическа совалка "Индевър" се отправи на 25-и и последен в своята кариера полет. На борда на совалката, освен шестимата астронавти, отпътуваха различни уреди, но и няколко доста необичайни членове на екипажа, пише Lenta.ru.

"Индевър" отнесе със себе си в орбита множество живи организми, всеки от които ще даде информация за оцеляването в продължителни космически пътешествия.

Космосът е необятно пространство и за да се доберат дори до най-близките планети, космонавтите ще трябва да прекарат на кораба някоя и друга година.

По време на многогодишния полет хипотетичните междупланетни пътешественици ще се намират далеч не в най-комфортните условия на космическото пространство. Дори на МКС, която се върти на разстояние около 350 км от Земята и е защитена от пагубните за живите същества високоенергийни частици, космонавтите се сблъскват със сериозна радиация. В условията на далечни космически полети дозите ще бъдат къде-къде по-големи, а въздействието – много по-продължително.

Самият полет ще бъде само прелюдия към истинското изпитание – с голяма вероятност на други планети хората са очаквани от не така благоприятни условия, както на Земята. Все още учените не са отличили сред над 1200-те открити екзопланети нито една, която би могла да се сравнява със Земята. Така че много е вероятно новият дом на земляните (ако успеем да се доберем до него) далеч да не е така уютен като нашето сегашно местообитание.

Хората сами по себе си не са много устойчиви същества – повече или по-малко те могат да съществуват и да оставят потомство при температура от минус 40 до плюс 40 градуса по Целзий. Разбира се, Homo sapiens има разнообразни приспособления, сред които скафандри и климатици, които му позволяват да разшири приемливия за живот температурен диапазон. Но без подръчни средства никъде освен на Земята човечеството не може да съществува. А междувременно редом с нас планетата се обитава от огромно количество същества, които са напълно способни да оцелеят не само на Луната или Марс, но и в Открития космос.

Учените наричат такива същества екстремофили заради способността им да понасят екстремално изобилие или недостиг на нещо – влага, соли, хранителни вещества, радиоактивно лъчение или температури. Някои от екстремофилите са съхранили необичайни свойства от времената, когато Земята е била млада и доста неуютна планета (на нея постоянно са изригвали вулкани, континенти са се образували и изчезвали, а в атмосферата е имало огромна концентрация на отровни вещества и не е имало кислород).

Други "спартанци" са били принудени да се преместят в неблагоприятни местообитания и да се научат да оцеляват там, тъй като по-приспособими конкуренти са ги изместили от комфортната територия. Но каквато и да е била природата на придобитите от екстремофилите полезни свойства, тя прави тези същества идеални кандидати за космически туристи.

Именно такива свръхиздръжливи пътешественици полетяха към МКС със совалката "Индевър". Главният жив товар на совалката са, разбира се, тихоходките (тардиградите). Микроскопичните (до 1,5 мм) безгръбначни с осем смешни лапи, с подобна на телескоп уста и походка на мечка, са способни с години да оцелеят в условия, когато около тях няма нищо – нито кислород, нито вода, нито топлина.

За да се защитят от недружелюбното околно пространство, тихоходките изпадат в състояние на анабиоза – техният метаболизъм се забавя хиляди пъти, тялото им се свива и от него се извежда практически цялата вода (съдържанието на H2O в организма на тихоходките в анабиоза пада до 1% от нормалното).

Такава защита помага на тихоходките да избегнат разкъсването на тъкани от образувалите се кристали лед – необикновените безгръбначни могат да оцелеят няколко дни при температура около минус 200 градуса по Целзий и няколко минути – при охлаждане почти до абсолютната нула (минус 273,15 градуса по Целзий).

Документирани са случаи, когато тихоходките са възстановявали нормалния режим на активност след десет години анабиоза в отсъствието на източник на влага. Освен това в състояние на анабиоза тихоходките са способни да издържат на кратковременно налягане, превишаващо атмосферното 6000 пъти.

Накрая "спящите" тихоходки могат без видим ущърб да понесат гама-лъчение в дози, които са стотици пъти над леталните за хората (за човека смъртоносна може да се окаже доза 10 грея, а тихоходките са оцелявали при дози над 5000 грея). За миниатюрните същества не са страшни и ултравиолетовите лъчи.

Учените са открили забележителна устойчивост на тихоходките практически към всичко, което убива хората. Освен това шампионите по оцеляване вече са били в Космоса – те са прекарали 10 дни на борда на спътника "Фотон-М" и след връщането в сравнително приемливите условия на борда на апарата са успели да снесат яйца, а излюпилото се от тях потомство не е носило видими аномалии.

Освен тихоходските на борда на "Индевър" отлетяха и няколко вида екстремофилни едноклетъчни. Например бактериите Deinococcus radiodurans са способни да понесат въздействието на гама-лъчите дори по-добре от тихоходките – част от тези микроорганизми са се размножавали дори след облъчване от 15 000 грея.

Археите Haloarcula marismortui живеят и се размножават при екстремни концентрации на сол. Още едни представители на царството на археите – Pyrococcus furiosus – обичат температура от 70 до 100 градуса по Целзий. Такива условия са възможни на извънслънчеви планети и освен това при навлизането в атмосферата самият кораб може да се нагрее до тези градуси.

Астронавтите отново ще могат да проверят устойчивостта на странните същества към едно или друго пагубно въздействие. Всички те, а също и множество други екстремофилни организми, открити на Земята, теоретично могат да преживеят космическо пътешествие до астероиди и да заселят някоя отдалечена планета.


www.dnes.bg
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeСъб Май 21, 2011 8:44 pm

Амазонско племе живее в безвремие

Кирил Вълчев - Page 11 0000119246-article

Амазонско племе няма абстрактна концепция за време и лингвистични структури, които свързват времето и пространството, съобщи Би Би Си.

Изследване на екип от университета на Портсмут и Федералния университет на Бразилия показа, че макар и хората от племето Амондава да разбират, че събитията се случват във времето, то не съществува като отделно понятие. Идеята е спорна и друго изследване ще провери дали това е валидно и за други амазонски езици.

"Не казваме, че това са хора "без време" или "извън времето" - каза Крис Сина, професор по психология на езика в университета на Портсмут. - Те като всички други говорят за събития и поредици от събития. Това, което не откриваме, е разбирането за време, като нещо независимо от случващите се събития."

Езикът на племето няма дума за "време" или за периоди от време, като "месец" или "година". Хората не говорят за възрастта си, а приемат нови имена през различните етапи от живота си, защото получават различен статут. Най-изненадващото обаче е, че няма припокриване между концепциите за изминаване на времето и движението в пространството.

Идеи като това, че нещо "вече се е случило" или "че е станало много преди друго" са заложени в много езици. В езика на племето Амондава няма подобни конструкции. Когато обаче хората от племето учат португалски, което става все по-често, те нямат проблем с формите за предходност.

Хипотезата на екипа е, че липсата на концепция за време е свързана с липсата на "технология за време". Племето няма календарна система и часовници. Племето Амондава е познато на външния свят от 1986 г.


www.dnes.bg
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeСря Май 25, 2011 7:51 pm

НАСА се сбогува със "Спирит"

Кирил Вълчев - Page 11 Da203cfdcc

НАСА се отказа от опитите си да се свърже с марсохода "Спирит", станал жертва на суровата зима на Червената планета, предадоха световните информационни агенции.

"Космическата агенция приключва опитите си да възстанови контакта със "Спирит", след като последният сигнал от марсохода бе получен на 22 март 2010 година", се казва в изявлението, направено от НАСА.

"Спирит" и другият марсоход "Опортюнити" кацнаха на Марс през януари 2004 година, припомня БТА.

Първоначалният план бе мисиите им за търсене на вода на противоположните страни на марсианския екватор да продължат три месеца. След седем години "Опортюнити" все още е в "добро здраве", но НАСА изгуби контакт със "Спирит" преди 14 месеца, след плодотворната работа на марсохода в продължение на повече от шест години.

Миналата година 180-килограмовият шестколесен марсоход "Спирит" заседна в пясъчните дюни на кратера "Троя" в южното полукълбо на Червената планета. Всичките му опити да се освободи се оказаха неуспешни. "Спирит" не успя да се "отърси" от марсианския прах, който бавно започна да се натрупва върху слънчевите му батерии и се оказа пречка за презареждането им.

Учените се надяваха, че с отминаването на суровата марсианска зима "Спирит" ще успее да улови достатъчно слънчева светлина, за да презареди батериите си, но надеждите им не се оправдаха.

"С недостатъчно енергия за захранването на жизненоважни му нагреватели, марсоходът вероятно е бил изложен на най-сериозното вътрешно охлаждане за шестте му години работа. Изглежда студът е нанесъл непоправими щети на важни компоненти и връзки", съобщават от НАСА.

Американската космическа агенция ще насочи вниманието си към подготовката за мисията на марсохода от ново поколение "Кюриозити", който трябва да бъде изпратен на Марс в края на годината. От НАСА съобщават, че ще продължат от време на време да "се ослушват" за сигнал от "Спирит".


science.actualno.com



*****************************************************




Спътници откриха неизвестни до момента пирамиди в Египет

Кирил Вълчев - Page 11 1d0fde56f4

Инфрачервени спътникови снимки разкриха 17 затрупани пирамиди в Египет, както и повече от 1000 гробници и 3000 древни селища, съобщи Би Би Си, цитиран от БТА.

Първоначалните разкопки вече потвърдиха някои от откритията, включително и две предполагаеми пирамиди. Екипът, ръководен от д-р Сара Паркак, анализира снимки от спътници на НАСА на орбита на 700 км над земята, оборудвани с мощни камери, които могат да заснемат обекти с диаметър по-малък от 1 м на земната повърхност.

Инфрачервените камери са използвани за заснемане на различни материали под повърхността.

Древните египтяни са строили къщите си от кирпич, който е много по-плътен от околната почва. Затова на снимките се виждат затрупани къщи, храмове и гробници. "Това са само обектите, близо до повърхността - каза д-р Паркак. - Има още много хиляди обекти, затрупани с наноси от Нил. Това е само началото на този вид изследвания."

Две от потенциалните пирамиди са в района на Сахара. Пробните разкопки показват, че те могат да се превърнат в едни от най-важните археологически площадки в Египет.


science.actualno.com



*****************************************************




Бяло киви – звезда в Нова Зеландия


Кирил Вълчев - Page 11 L

Нещо много рядко се случи в Нова Зеландия – излюпи се бяло птиче киви и то веднага се превърна в народен любимец.

Това вероятно е първото бяло пиленце киви в света, появило се „в плен“ – то е излязло на бял свят в центъра за размножаване и отглеждане на този рядко срещащ се вид „Пука маунт брус“ на 130 км северно от столицата Уелингтън, съобщи spiegel.de.

Пиленцето се е излюпило на 1 май и носи гордото име Манукура – което на езика на маорите означава нещо като „от ранга на вожд“. То не е албинос. Бели птици се появяват и в естествена среда, но много рядко.

Тази година орнитолозите се радват на богат сезон – в центъра са излюпени 14 пиленца, докато през 5-те предишни години са били едва 10. От 2003 г. изследователите се опитват да запазят за света застрашените от изчезване кивита. Те събират яйца от дивата природа и след излюпването на птичетата се грижат за тях, докато стигнат 1 кг тегло. След това ги пускат на свобода.

Манукура тежи още само 250 г. И той ще бъде пуснат в дивата природа, въпреки че белият му цвят е много издайнически и ще е лесна плячка на врагове – главно кучета и хермелини.

Кивито е птица, която не може да лети. Предполага се, че на света има 70 000 от тях.


Rare White Kiwi Bird Makes Debut in New Zealand

www.obekti.bg



*****************************************************




Три снимки от www.obekti.bg :

Кирил Вълчев - Page 11 Lg
Какво ли е да караш колело през пролетно море от камбанки? Май е красив в Обединеното кралство.
Снимка: Майк Томас


Кирил Вълчев - Page 11 Lg
Предградието на Лас Вегас Хендерсън - изглежда неповторимо от високо
Снимка: Ян Артюс-Бертран


Кирил Вълчев - Page 11 Lg
Пустиня, Саудитска Арабия. Снимката е направена от борда на Международната космическа станция, която е на 350 км над Земята. Неин автор е италианският астронавт Паоло Несполи, прекарал 5 месеца в Космоса
Снимка: Паоло Несполи




И девет красиви представителя на Царство Гъби :

Кирил Вълчев - Page 11 Shaggy%20Inkcap

Кирил Вълчев - Page 11 Golden%20Scruffling

Кирил Вълчев - Page 11 The%20Deceiver

Кирил Вълчев - Page 11 Pixie

Кирил Вълчев - Page 11 Golden%20Scalycap

Кирил Вълчев - Page 11 Zeller%27s%20Bolete

Кирил Вълчев - Page 11 Devilstooth2

Кирил Вълчев - Page 11 Starfish%20Fungus

Кирил Вълчев - Page 11 Woolly%20Bird%27s%20Nest

www.popsci.com
Върнете се в началото Go down
Ноби Нобс
Стражник
Стражник
Ноби Нобс


Мнения : 885
Дошъл в Дискъ на : 16.08.2009
Възраст : 31 Местоположение : D'Hara

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeЧет Май 26, 2011 10:14 am

Какво ли е да караш колело през пролетно море от камбанки? Май е красив в Обединеното кралство.

Холокост за камбанките? Laughing
Върнете се в началото Go down
http://www.discworld.comxa.com
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeЧет Юни 16, 2011 11:31 pm

Най-сетне се отбих в ... На края на Вселената...

Кирил Вълчев - Page 11 57906791

Кирил Вълчев - Page 11 89219305

Кирил Вълчев - Page 11 99925928

Кирил Вълчев - Page 11 49445750
Дори и фотоапаратът ми се опияни...
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeПет Юни 17, 2011 11:02 pm

"Вояджър 1" доближи границите на Слънчевата система

Кирил Вълчев - Page 11 0850f37135

Междупланетният автоматичен апарат на НАСА "Вояджър 1", чийто полет продължава 33 години, всеки момент може да пресече физическите граници на Слънчевата система, отвъд пределите на които започва междузвездното пространство.

Границите са достигнати по-рано, отколкото се предполагаше според предврителния график. Това показват последните данни от борда на "Вояджър 1" и на автоматичната междупланетна станция "Касини", която орбитира около Сатурн, предаде ИТАР-ТАСС.

Бордовите инструменти на "Вояджър 1" през декември миналата година показаха, че скоростта на летящите от Слънцето заредени частици /слънчев вятър/ е спаднала до нула, съобщиха от НАСА. Стагнацията на този показател е продължила най-малко до февруари тази година.

Това показва наличието на обширна и неизвестна преди "преходна зона" на края на Слънчевата система. "Тази граница може да бъде пресечена само един път, допълва БТА. Налице са първите признаци, че този момент е близо" - заяви Том Кримигис от Лабораторията за приложна физика към университета "Джон Хопкинс" в щата Мериленд.

Анализът на данните от приборите на "Вояджър 1" и на "Касини" показва, че границата на междузвездното пространство с хелиосферата е на 16-23 млрд. км от Слънцето.

Най-точното прогнозно разстояние е 18 млрд. км. А "Вояджър 1" се намира на около 18 млрд. км от нашето светило. "Тези изчисления показват, че ние сме близо. Колко близо обаче, не знаем" - уточни колегата на Кримигис Ед Стоун от Калифорнийския университет в Пасадена.

Ученият е на мнение, че "Вояджър 1" ще премине границите много скоро, тъй като на всеки 3 години космическият апарат оставя зад себе си милиарди километри. Близнакът на "Вояджър 1" - "Вояджър 2" - ще премине границите на Слънчевата система по-късно. Сега той се намира приблизително на 14 млрд. км от Слънцето.


science.actualno.com



Черна дупка разкъса и погълна цяла звезда

Кирил Вълчев - Page 11 L
Графика на космическото супер събитие
Снимка: Университет "Уоруик"

Астрономи станаха свидетели на страховита космическа експлозия: цяла звезда бе привлечена, раздробена и погълната от масивна черна дупка, съобщиха световните агенции.

Международна група учени наблюдавали зрелището, разиграло се на 3,8 милиарда светлинни години от нас, в галактика в съзвездието Дракон. Няколко седмици продължило интензивното гама- и рентгеново лъчение, идващо оттам. Във видимата и инфрачервената светлина обектът изглеждал като сто милиарда слънца.

Наблюдението е извършено благодарение на някои от най-добрите и мощни телескопи на Земята и в Космоса като тези на Хаваите, „Хъбъл“, „Чандра“, съобщава екипът на Ендрю Леван от британския университет „Уоруик“ в сп. „Сайънс“.

Масивната черна дупка в центъра на галактиката е изпратила при въртенето си два ярки енергийни лъча нагоре и надолу и единият от тях се оказал насочен право към нашата галактика – Млечния път. Само благодарение на тази случайност астрономите са успели да наблюдават катастрофалната експлозия.


www.obekti.bg



Наталия – новият спътник на Галилео

Кирил Вълчев - Page 11 L

Наталия – така ще се казва един от първите спътници на програмата „Галилео“, които ще бъдат изведени в космоса на 20 октомври. Той е кръстен на деветгодишната Наталия от България – победителят от българската част от детския конкурс за рисунка на тема „Космос и аеронавтика“, съобщи Европейската комисия.

Сред основните критерии при оценяването бяха оригиналност на изразяването и естетическо послание.

Първоначално конкурсът стартира в Белгия и България. В останалите 25 държави членки на ЕС конкурсът ще се състои между 1 септември и 15 ноември, когато ще бъдат избрани имената на следващите спътници, които ще бъдат изведени в орбита поетапно през 2012 г.

Целта на програмата „Галилео” е реализирането на глобална система за спътникова навигация по подобие на GPS системите. Това е проект, който би трябвало да осигури независимостта на Европа в областта на приложенията, основани на спътникова навигация.


www.obekti.bg



Космическа прегръдка

Кирил Вълчев - Page 11 Lg
Космическата совалка „Индевър“ и Международната космическа станция са скачени на 350 км над Земята. Това е първата в историята снимка на тази космическа прегръдка. Италианският астронавт Паоло Несполи я прави от борда на кораба „Союз ТМА 20“, с който слиза от МКС на Земята след 159 дни в Космоса.
Снимка: NASA

www.obekti.bg



**************************************************************



Брайън Мей - учен №1 сред рокзвездите

Кирил Вълчев - Page 11 L

Между музиката и математиката има силна и призната от учените връзка. Тя изглежда още по-важна, когато се замислим колко много музиканти имат отношение и към научния свят. Сайтът io9 състави класация на десетте най-добри учени сред рокаджиите и първи е китаристът на Queen Брайън Мей.

Мей е водещата китара на малката и слабо известна групица Queen, чийто вокал бе покойният вече Фреди Меркюри. В продължение на десетилетия е класиран като един от най-добрите майстори на жицата в света. Мей учи астрофизика и математика в лондонския Импириъл колидж и точно пише докторската си дисертация, когато "Куийн" стават световноизвестни.

30 години по-късно, през 2007 г., Мей най-накрая завършва прословутата си дисертация. Да, човекът, написал "We Will Rock You" е автор и на "Проучване на радиалните скорости в Зодиакалния облак". Вероятно знаете думите само на едното му творение.

Сред другите звезди в класацията са Том Шолц от бандата "Бостън", който е дипломиран инженер, Арт Гарфънкъл, който е магистър по математика и авторът на хита Pretty Fly (For A White Guy) Декстър Холанд, който зарязва обещаващата си кариера в биологията заради Offspring.


www.obekti.bg
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeЧет Юни 23, 2011 7:36 pm

На Енцелад може да има живот

Кирил Вълчев - Page 11 L
Снимките на "Касини" показват течения, които са ясно видими под заледената повърхност на Енцелад
Снимка: Cassini/NASA

Под ледената повърхност на шестия по големина спътник на Сатурн - Енцелад, има цяло море от солена вода, откри Франк Ростенберг и екипът му от университета в Хайделберг. Астрономите достигнали до този извод, след като проучили снимки, направени от междупланетната станция на NASA „Касини". Изображенията показват, че водата е само на няколко десетки метра под повърхността.

Последните изображения показват реки и езера от метан на най-големия спътник на Сатурн - Титан, атмосфера на по-малката Рея и океани на Енцелад. Наличието на течна вода, на топлина, която й пречи да замръзне, както и на органични молекули правят много възможно наличието на някаква форма на живот на спътника, твърдят учените, цитирани от International Business Times.

Според тях концентрацията на съдържащата се в гейзерите сол се насища с приближаването към повърхността, което прави още по-убедителна хипотезата за наличието на вода под короната на спътника. Още когато през 2005 година на Енцелад бяха открити гейзери, учените предположиха, че източник на водните пари е подземен воден океан. Изследователите не знаят дали става въпрос за един единствен гигантски океан или за няколко свързани един с друг водни басейна.

„Касини" постигна и още един значителен успех - апаратът се е приближил на 7000 км от един от най-мистериозните спътници на Сатурн - Елена, наричан още Сатурн 12. Първото сближаване с тази луна стана през март миналата година. Тогава учените успяха да разгледат релефа на спътника и дори да видят, че повърхността на Елена е покрита със скреж.



*************************************************************



Масово измиране заплашва океаните


Кирил Вълчев - Page 11 L
Тропически коралов риф
Снимка: Shutterstock

Световният океан е застрашен от масово измиране на видовете, живеещи в него – и то в такъв гигантски мащаб, какъвто за последен път е имало преди 55 млн. години, когато изчезват голяма част от морските обитатели. До този извод са стигнали 27 изследователи от шест държави, които публикуваха своя доклад днес, съобщи сайтът spiegel.de.

Прекаленият риболов, прекомерното използване на тор, промяната на климата и много други фактори са посочени като причини – и голяма част от тях са предизвикани от човешка дейност. Те си влияят взаимно и се усилват, твърди международният екип, според който досега рисковете са подценявани.

„Резултатите са шокиращи – казва Алекс Роджърс, научен директор на Международната програма за океаните Ipso. – Ситуацията е много сериозна и изисква мерки на всички равнища.“ Още сегашната генерация ще усети последствията – а те могата да ударят и следващите поколения. В много региони изхранването на хората е зависимо от рибата и други морски твари. Планктонът пък произвежда важна част от кислорода и засега успява да опази моретата и океаните от промените в климата, тъй като поглъща въглероден двуокис.

Изследователите посочват следните проблеми:

- Под влияние на човешката дейност океаните се затоплят и се увеличава киселинността им, съответно съдържанието на кислород в някои морски области спада. В резултат водите ще могат да поемат все по-малко въглероден двуокис от атмосферата.

- Затопляне, увеличена киселинност, недостатъчен кислород: това са три симптома за нарушаване на въглеродния кръговрат, познати от известните глобални масови измирания през последните 600 млн. години.

-Състоянието на моретата се влошава изключително бързо, според най-най-лошите сценарии. Това важи за топенето на ледовете в Арктика, Гренландия и Антарктида, за повишаване нивото на световния океан и за освобождаване на метан от морското дъно.

- Изчезване на видове риба и появата на опасен цъфтеж на водорасли – те не се развиват с толкова голяма скорост, но някои рибни видове, които са особено търсени на пазара, са намалели с до 90%.

- Натрупващият се ефект от вредните влияния е по-голям от приеманото досега. Едновременният прекомерен риболов, торене, климатични промени и развъждането на чужди видове, докарани от други райони, водят до прекалено размножаване на тези чужди видове. Повишаващите се температури и увеличаването на киселинността заедно унищожават тропическите коралови рифове.

- Риболовът и замърсяването вредят на океаните, заради което става все по-невероятно вече застрашени видове да успеят да се пригодят към променящия се климат.

Какво може да се направи? Изследователите препоръчват:

- Дългосрочно намаляване на риболова.

- Да не се изпускат във водите никакви вредни вещества.

- Отказ от добив на суровини от моретата и океаните – или той да се регулира много строго.

С тези мерки океаните биха могли да бъдат стабилизирани и да се предотврати масовото измиране на видове, смятат учените.



*************************************************************



Най-бързият суперкомпютър в света е японски


Кирил Вълчев - Page 11 L

Супермашината K Computer на японския концерн Fujitsu оглави класацията на петстотинте най-бързи изчислителни машини в света, предаде Ройтерс. Със своите 8,2 квадрилиона изчисления и операции в секунда тя успя да изпревари Tianhe-1A, намиращ се в китайския Национален център за суперкомпютри в Тянцзин, който е способен на едва 2,507 петафлопа.

K Computer, разположен в института RIKEN за компютърни науки в Кобе, Япония, служи за изследвания в областта на физиката и химията. За разлика от своите конкуренти не използва графични чипове, което го прави и по-енергийно ефективен. Той извършва своите изчисления с помощта на над 80 хил. процесора, разполагащи с по 8 ядра.

Същевременно K Computer е и един от най-енергийно ефективните суперкомпютри. Това обаче не означава, че не харчи ток. Енергията, необходима за неговата работа, може да захрани с ток 10 хил. домакинства, а годишната сметка за електричество е 10 млн. долара.

На трето място в класацията, която се изготвя веднъж на шест месеца, е американският суперкомпютър Jaguar. САЩ разполага с пет машини в челната десетка. На първа позиция досега са били единствено суперкомпютрите на САЩ, Китай и Япония.



*************************************************************



Британската библиотека влезе в Google

Кирил Вълчев - Page 11 L
Британската библиотека е националната библиотека на Великобритания. Намира се в Лондон и със сбирка от 150 милиона единици, включително 25 милиона книги, е втора по големина в света след Библиотеката на Конгреса.
Снимка: Wikimedia Commons

Британската библиотека подписа споразумение с Google, което ще позволи на популярната интернет компания да индексира и произвежда линкове към текстове, датиращи от 18. век, съобщи британският в. „Телеграф“. По този начин една от най-големите колекции от книги и памфлети в света ще стане достъпна в онлайн търсачка за първи път.

Интернет потребителите ще могат да се ровят свободно из творби, които вече не се защитават от законите за авторско право.

Британската библиотека описва споразумението като „стратегическо партньорство“. То не е съпроводено с финансови облаги и е сходно с това, което Google вече е сключила с близо 40 библиотеки от цял свят.



*************************************************************



Финалният епизод на предаването „Красива наука” посветен на необятния Космос

Кирил Вълчев - Page 11 L
Прекрасният екип на "Красива наука" и гостите на последното предаване
Снимка: БНТ

Уникалното токшоу за наука в българския ефир „Красива наука” беше тримесечен проект, който от април до юни запозна зрителите на БНТ с големите звезди на науката от цял свят и така я направи забавна и достъпна за всички зрители!

"Красива наука" следеше и развитието на международния конкурс за млади учени "Феймлаб - Лаборатория за слава". Победителка в българския национален финал на „Феймлаб” стана Александрина ал Джасем. Как младата генетичка защитава българската чест на фестивала на науката в Челтнъм, Великобритания, ще разберете в последното издание на предаването! То ще представи и зрителите, които получиха награди, защото отговориха правилно на загадките на „Красива наука”.

Последният епизод 11 ще бъде посветен на голямата мечта на човечеството – да открие себеподобни или поне някаква форма на живот в Космоса, дори тя да е неправилен многоъгълник! Предаването ще хвърли ръкавицата на всички, които не вярват в извънземния живот със специалното интервю с американския физик и инженер Лорън Флетчър, който работи за откриването на живот на Марс и зад когото стои цяла NASA!

По традиция във всяко издание на „Красива наука” участват феймлабъри от различни години на „Лаборатория за слава”. На финала, гости в студиото ще бъдат астрофизикът Владимир Божилов, астрономът Никола Каравасилев, финалист от "Лаборатория за слава 2009" и биологът Росен Угринов – първият национален победител за България! Четвъртият гост е доц. Валери Голев - ръководител на катедрата по астрономия в Софийския университет.


В последния епизод на "Красива наука" зрителите ще се срещнат с едно мега научно величие. Това е австрийският физик Валтер Тиринг, който се е познавал със самия Айнщайн и като дете е галил прочутата котка на Шрьодингер .

Всичко това и най-вълнуващите моменти от изминалите 11 епизода на проекта - Тhe best of Beautiful science - по време на която се забавлявахме заедно, докато си говорехме сериозно за красотата на науката - ще ви разкажем в големия финал на "Красива наука", тази събота, 25-ти юни, от 16:55 ч. само по БНТ1.


www.obekti.bg
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeПон Юни 27, 2011 4:58 pm

Ще наблюдаваме Земята на живо от Космоса"

Кирил Вълчев - Page 11 L

Малцина са онези, които са имали щастието да погледнат Земята от Космоса. Скоро обаче невероятната гледка ще бъде достъпна за всеки – при това през интернет, пише Popular Science.

Как ще стане възможно това? Канадската компания UrtheCast е сключила сделка с Роскосмос (руската космическа агенция), благодарение на която през тази година ще бъдат качени две камери на Международната космическа станция. Те ще бъдат монтирани от външната й част, а видеото, което ще заснемат, ще бъде излъчвано в реално време до жителите на Земята.

Една от камерите ще снима в HD формат и с 3.25 кадъра в секунда. Другата ще предава трицветна картина на по-ниска резолюция.

Според Скот Ларсън, президент на UrtheCast и един от основателите на компанията, новата система ще представлява своеобразна смесица от Google Earth и YouTube. Живата картина ще бъде допълнена от карти и други екстри. Потребителите ще могат да паузират, превъртат и увеличават изображението, да наблюдават определени места и времеви отрязъци. Стига, разбира се, Международната космическа станция да се е намирала над въпросната точка от Земята в момента.

UrtheCast се надява, че услугата ще заработи в началото на 2012 г.


UrtheCast
www.obekti.bg
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeЧет Юли 21, 2011 8:09 pm

„Атлантис“ кацна, ерата на совалките приключи

Кирил Вълчев - Page 11 L

След 13 дни в Космоса последната американска совалка „Атлантис“ кацна за последен път на Земята и с това сложи край на цяла 30-годишна космическа епоха.

Совалката се приземи час преди изгрев слънце в космическия център „Кенеди“ във Флорида (в 12,57 ч българско време). Тази сутрин екипажът бе събуден с патриотичната песен „God bless America“, а на родната земя го посрещнаха хиляди американски знамена.

По време на мисията си екипажът достави на Международната космическа станция оборудване, което ще е достатъчно за поддържането й до края на 2012 г., извърши няколко експеримента и ремонта и направи последната разходка в открития Космос.

На борда на „Атлантис“ този път бяха необичайно малко астронавти – само 4-ма: капитан Крис Фъргюсън, пилот Дъг Хърли и специалистите Сандра Магнус и Рекс Уолхайм. В случай на авария те трябваше да се приберат по-късно през годината с руски кораб „Союз“.

Слава богу, нищо извънредно не се случи и совалката с достолепие затвори страницата на трудовия си живот. Тя излиза в пенсия и ще бъде изложена в космическия център „Кенеди“. „Дискавъри“ и „Индевър“ ще прекарат достойни старини съответно в Националния музей на Космоса „Смитсониън“ край Вашингтон и в Калифорнийския научен център в Лос Анжелис.

Това беше 33-ият полет на 26-годишната „Атлантис“. Совалките имат зад гърба си общо 135 полета и 870 милиона километра. 355 астронавти летяха с тях.

От сега нататък NASA оставя полетите до МКС на частни космически кораби и на руснаците и насочва вниманието си към покоряване на астероиди и на Марс – така поне гласи визията на администрацията на президента Барак Обама.




"Хъбъл" случайно намери нов спътник на Плутон

Кирил Вълчев - Page 11 L

Космическият телескоп "Хъбъл" случайно забеляза... четвърти спътник на Плутон - бившата девета планета в Слънчевата система, предадоха операторите на телескопа на HubbleSite.org.

Новооткритото небесно тяло има диаметър от 13 до 34 км. Астрономите го нарекоха Р4. То се оказа най-малката луна на планетата-джудже - донякъде унизителния нов статут на Плутон, до който той бе понижен от Международния астрономически съюз през 2006 г. През 2008 г. Плутон бе награден с индивидуалната класификация "плутоид".

До днес се смяташе, че около бившата девета планета се въртят само три спътника. Диаметърът на най-голямата му луна - Харон, е 1034 км, а Никс и Хидра са съответно 32 и 113 км.

Новото откритие, макар и случайно, ще позволи на учените да планират по-добре мисията "Нови хоризонти". В рамките на този проект на 19. януари 2006 г. към Плутон полетя автоматична междупланетарна станция. Основните й цели са Плутон и Харон. До 2015 г. обаче, когато апаратът ще достигне местоназначението си, учените ще могат да изберат и допълнителни обекти за изследване, един от които със сигурност ще бъде Р4.


www.obekti.bg



Откриха планетата на Люк Скайуокър

Кирил Вълчев - Page 11 0000124307-article2

Астрономи откриха, че една от планетите в двойната система 55 Cnc може да е потенциално обитаема – над нея изгряват и залязват две слънца, както на планетата Татуин, родината на Люк Скайуокър, главния герой от киноепопеята "Междузвездни войни", съобщава РИА Новости.

Авторите на изследването – Каспар фон Браун от Калифорнийския технологичен институт и колегите му, описват свойствата на двойната звездна система 55 в съзвездието Рак (55 Cancri), известна също под индекс HD 75732, в статия в електронната библиотека на Корнелския университет.

Тази система се състои от подобното на Слънцето жълто джудже 55 Cnc A (с радиус около 0,9 от слънчевия) и по-малкото червено джудже 55 Cnс B, което се върти около него на разстояние около 1000 астрономически единици (една единица е равна на средното разстояние от Земята до Слънцето). Цялата тази система се намира на около 40 светлинни години от Земята.

Между 1996–2007 г. учените откриват пет планети, въртящи се около звездата 55 Cnc A, сред които се оказва и "суперземя" – планетата 55 Cnc e – с твърда повърхност и маса, съпоставима с масата на Земята, но все пак превишаваща я значително.

Фон Браун и групата му с помощта на оптическия интерферометър CHARA уточняват астрофизическите параметри на звездата 55 Cnc A и орбитата на нейните планети. Оказва се, че една от планетите в системата се намира в условия, които не изключват съществуването на вода в течно състояние, а следователно – и живот.

"Планетата 55 Cnc f с маса 0,155 от масата на Юпитер (около 46 земни маси) през по-голямата част от годишния си цикъл е в "зоната на живот" (за тази система – на разстояние от звездата от 0,67 до 1,32 астрономически единици) и при условия на парников ефект с умерена сила може да задържи вода в течно състояние", се казва в статията.

Според учените планетата се намира в "зоната на живот" в 74% от годишния си цикъл, а средната температура на повърхността й варира от 52 градуса под нулата до +28 градуса по Целзий.

Макар че масата на планетата f е значително над земната, възможно е тя все пак да има твърда повърхност или пък живот може да съществува на спътниците й.


www.dnes.bg
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeСря Юли 27, 2011 7:25 pm

Астронавти на астероид

Кирил Вълчев - Page 11 0000124841-article2

След като прекрати 30-годишната пограма с изпращането на совалки в открития Космос, Американската космическа агенция се насочва към нов проект – толкова дързък, че дори най-блестящите умове в Хюстън са притеснени, пише huffingtonpost.com.

Задачата е в рамките на 15 години астронавти да бъдат изпратени на голям астероид.

Предизвикателствата са много, критиците – също, но в НАСА са убедени, че бъдещето на човешката цивилизация може да зависи от успеха на новата мисия.

„Защото на всеки 100 млн. години астероид с ширина от 10 километра удря планетата ни. А такъв удар ще има катастрофални последствия”, коментира Доналд Йеоманс, директор на програмата на НАСА за космически обекти в близост до Земята.

А ако се стигне до изследване „отблизо” на гигантските, орбитиращи около Слънцето космически скали, шансът да се научим как да променяме пътя на потенциалните астероиди-убийци е доста по-голям.

Разбира се, изпращането на хора на астероид няма да е никак лесно. Като за начало приземяването ще е невъзможно поради липсата на гравитация. За да се достигне до повърхността, най-вероятно космическият кораб на НАСА ще трябва да се „закачи” за небесното тяло. След това предстои още по-трудна задача – как астронавтите да се доберат до повърхността.

Освен всичко друго, все още няма набелязан конкретен астероид, който да бъде изследван.

Но според президентските разпоредби това трябва да се случи в следващото десетилетие, а стартът на мисията да бъде даден не по-късно от 2025 година.

Редица експерти, в това число и астронавти с опит в космическите полети, са твърдо против решението на Барак Обама да замени плановете на своя предшественик Джордж Буш за по-обстойно изследване на Луната с мисия за изучаване на астероиди.

Поддръжиниците на идеята за смяна на приоритета обаче са убедени, че успешно завършване на новата програма (събиране на данни, изследвания и т.н.) ще даде огромен тласък към постигане на голямата цел – добре подготвена човешка мисия до Марс.


www.dnes.bg
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeПет Юли 29, 2011 6:58 pm

Най-новото оръжие срещу пиратството: екстрадиция

Докато организациите за защита на авторските права в САЩ продължават дълготрайната си борба срещу споделянето на файлове, акцентът в домагьосамта все повече се измества от другата страна на океана.

Американски имиграционни власти са започнали да изземват имена на домейни на сайтове, които се хостват извън САЩ. А праводържателите се опитват да наложат гласуването на т.нар. PROTECT IP Act, който ще включи различни посредници от рода на DNS оператори, в битката срещу такива сайтове.

Ако не можеш да победиш пиратството другояче, доведи в САЩ извършителите му

През последните два месеца обаче американските власти са открили нов фронт в тази борба, като се борят за екстрадицията на британеца Ричард О'Дуайър. 23-годишният английски студент в момента работи по своята дипломна работа по интерактивни медии и анимация.

Но до м.г. е поддържал "сайт за линкове", който е помагал на потребителите да намират безплатно филми и тв шоута, много от тях с неуредени авторски права. И сега американските власти се опитват да го изправят пред съда по обвинения за нарушаване на авторски права и сговор с други "пирати".

Искането за екстрадиция е забележително само по себе си - О'Дуайър няма никакви видими връзки със САЩ. Той не е стъпвал в Америка, откакто е бил малко дете, сървърите му в какъвто и да е момент не са били разположени в САЩ, не е ясно дори дали е нарушил британски закон. Понастоящем с подкрепата на семейството си той се бори срещу екстрадицията и иска да бъде съден в родината си - Великобритания.

Случаят гарантирано ще стане поредната повратна точка в неспирния глобален домагьосамт, избухнал през 90-те години сред юристите и учените и неразрешен и досега - под юрисдикция хора могат да бъдат съдени за престъпления, извършени изцяло онлайн.

Обикновено екстрадицията се запазва за най-сериозните престъпления - и критиците спорят, че поддръжката на сайт за връзки към пиратско съдържание няма как да попадне в такава категория.

Ако О'Дуайър бъде екстрадиран в САЩ, той би създал прецедент, задължаващ поддържащите уеб сайтове по цял свят да се съобразяват с американското законодателство, дори ако то се разминава със законите в родните им страни. В противен случай всички те биха могли да бъдат изправени пред американското правосъдие.

Безплатни пиратски филми и тв предавания

Наскоро избухна поредната съдебна битка за Hotfile, онлайн "хранилище", което според холивудските студиа улеснява масираните незаконни изтегляния на техни филми. В иска си студиата заявиха, че Hotfile разчита на "сайтове за връзки" да "хостват, организират и промотират URL връзки" към съдържанието му.

Сайтът на О'Дуайър - TVshack, изглежда е бил точно такъв сайт за връзки. Той е служил като средство за обмен от потребителите на връзки до филми и телевизионни шоута, достъпни за безплатно (но не и законно) изтегляне.

Сайтът вече не съществува онлайн, но кеширани негови копия показват, че повечето от връзките в него наистина са били към холивудски хитове като "Играта на играчките 3", "Трансформърс 2" и епизоди от "Family Guy". Няма нужда да поясняваме, че тези копия не са правени с одобрението на праводържателите.

Сайтът определено е бил на печалба. С нарастването на трафика към TVshack, O'Дуайър започва да продава реклами на сайта си. Първата, която започва да се безпокои от това, е майка му Джулия, когато научава колко пари печели синът й. "Очевидно беше, че тези доходи стават все по-големи и по-големи," коментира тя. "Той не се интересуваше особено от извличането на печалба - и мисля, че беше малко уплашен."

Когато властите почукат на вратата...

В края на юни 2010 г., домейнът TVshack.net е иззет в рамките на виртуална акция от американската Имиграционна и митническа служба (ICE), което е възможно, доколкото всички .com и .net домейни се регистрират чрез американски компании.

Както обикновено, ICE пренасочват TVshack домейна към статична страница, съобщаваща, че името на домейна е иззето от федералните власти. (ICE преди са отбелязвали, че повечето от тези искания за премахване на сайтове идват от самите праводържатели, както и че работят в сътрудничество с организации като MPAA.)

O'Дуайър обаче не се отказва. До няколко дни сайтът му е възстановен - на нов адрес, TVShack.cc, който не се нуждае от американски регистратор на домейни. Той поставя съобщение отгоре на новия сайт, приканвайки посетителите да обновят връзките си към новия адрес. Властите не са особено приятно изненадани - и през ноември 2010 г. британската полиция посещава O'Дуайър у дома му.

Ето какво разказва майка му: "С тях имаше двама американци, които според Ричард са били представители на ICE," твърди тя. "Те го разпитаха за уебсайта му. Разговорът им трая не повече от час." Полицията също така изземва два от компютрите на студента. "Хората от ICE му стиснаха ръка, когато си тръгваха," спомня си тя.

"Единият от тях заяви: "Не се притеснявай, няма да се налага да ходиш в Америка"." Полицията и представителите на ICE така и не поискват от младежа да прекрати съществуването на TVShack, но той го затваря сам. Въпреки това, домейнът TVShack.cc също в крайна сметка е иззет от ICE.

"Големият шок" половин година по-късно

На 23 май т.г. О'Дуайър е приканен да посети местното полицейско управление. "Взехме си адвокат и уговорих двамата с него да отидат в полицията," разказва майка му Джулия. "Мислехме, че евентуално ще бъде обвинен за престъпление във Великобритания, или ще бъде разпитван допълнително."

Вместо това семейството научава, че британското разследване срещу Ричард е прекратено; за сметка на това от американска страна е поискано екстрадирането му в САЩ. "Беше тотален шок," спомня си майката. "Очевидно в какъвто и да е момент не ни е хрумвало, че може да се случи нещо такова."

Американските власти отказват коментари по случая, но зам.-директорът на ICE Ерик Барнет е заявил пред Guardian, че САЩ смятат който и да е уебсайт с контролиран от САЩ домейн като .net в рамките на своята юрисдикция.

Досега кампанията на ICE срещу тези сайтове е била концентрирана върху изземването на домейни, но случаят с O'Дуайър вероятно е първата стъпка към развитие на кампанията им и в насока екстрадиция на собствениците на сайтове.

И все пак идеята за екстрадиция на О'Дуайър е почти безпрецедентна. Досега има само два примера за хора, екстрадирани в САЩ за компютърни престъпления, без когато и да било да са стъпвали там. Единият от тях - британецът Гари Маккинън, е бил обвинен в хакване на компютърни системи на Пентагона и НАСА, случай, който очевидно е имал много по-ясна връзка с Америка. И до момента той още се бори във Великобритания срещу екстрадицията.

Другият случай е австралиецът Хю Грифитс, който е изпратен в САЩ по обвинения в разпространение на пиратски софтуер през 2007 г. след тригодишна борба срещу екстрадирането му. Той е осъден на 51 месеца затвор заради лидерската си роля в групата за разбиване на защити на софтуер DrinkOrDie.

До каква степен е законна подобна екстрадиция

Юристи коментират, че не е ясно дали O'Дуайър въобще е извършил престъпление според британското законодателство. Той не е обвинен в хостване на съдържание с неуредени авторски права на свои сървъри; вместо това сайтът му е осигурявал връзки към съдържание, намиращо се на други уебсайтове.

През декември във Великобритания дело приключи в полза на TV-Links, сайт, който подобно на TVShack е предлагал връзки към видео-съдържание, в някаква степен нарушаващо авторски права.

Как стоят нещата в САЩ? Според решение на Върховния съд на САЩ от 2005 г., обвиняемите могат да бъдат държани отговорни за "убеждаване" на потребителите си да нарушават нечии авторски права.

Ако O'Дуайър е "поставял многобройни връзки към съдържание, което е изцяло или почти изцяло нарушаващо такива права," O'Дуайър е възможно да подлежи на "вторична отговорност" по американското копирайт законодателство.

И все пак е изключително необичайно подобни дела да се водят по наказателна процедура. Обикновено наказателни дела за авторски права се водят най-вече срещу производители или вносители на пиратски DVD.

Освен това делото би могло да има доста мащабни последици - тъй като огромен дял от праводържателите са американски компании, това би направило съдилищата в САЩ еквивалентни на световен съд за нарушения на авторското право, твърдят юристи.

А ако хората могат да бъдат екстрадирани за нарушаване на авторски права в страни, в които никога не са стъпвали, "всеки подобен уебсайт би могъл да бъде преследван под няколко юрисдикции - и би станало невъзможно собствениците му да се защитават в съда, без да похарчат милиони долари."

Американските власти просто отстъпват на натиска от MPAA

Корин Макшери, директор по интелектуалната собственост във фондацията "Електронна граница" (EFF), е съгласна с тази теза. "Би трябвало сериозно да обсъдим въпроса дали въобще интелектуалната собственост е нещо, за което би трябвало хора да бъдат подлагани на трансгранично екстрадиране," коментира тя.

Като пример тя сочи делото срещу Rojadirecta.org, испански сайт, чието име на домейн бе иззето от ICE по-рано тази година. "Две отделни съдилища стигнаха до решението, че сайтът е законен" в Испания, допълва тя. "И все пак мерки за затварянето му бяха взети от американска страна.

Ако беше направен опит за екстрадирането на собствениците му в САЩ, какво послание на уважение към чуждите съдилища би изпратила САЩ?"

От EFF също така предупреждават, че подобни прецеденти не е изключено да имат и обратен ефект. Например ако "направите нещо, което нарушава френските закони за авторското право, там няма Първа поправка в конституцията, а режимът за защита на авторските права е коренно различен.

Американците в такъв случай биха могли да бъдат застрашени от екстрадиция във Франция и изправяне пред френски съд." Според Макшери вината за агресивната позиция на ICE е изцяло в опита им да угодят на праводържателите в САЩ.

"Има огромен натиск от страна на кино, музикалната и ТВ индустрия, както и от медиите "да се направи нещо" по въпроса с пиратството онлайн," коментира тя. "И това е пряка реакция на този натиск. Остава обаче въпросът дали тази реакция не причинява косвени щети на много други интереси."

От Асоциацията на кинематографската индустрия на САЩ (MPAA) отказват коментар.

www.webcafe.bg
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeСря Авг 24, 2011 6:42 pm

Акценти от новия брой на Обекти :


Защо се разширява Вселената? И докога?

Кирил Вълчев - Page 11 L
Големият взрив - или Големият срив

Нашата Вселена се разширява. С ускорение. С всяка следваща секунда пространството между галактиките в Космоса се увеличава все по-бързо и по-бързо.

Каква ще бъде крайната съдба на Вселената – вечно разширение или Голям срив? Ключът към този въпрос е разбирането на „тъмната енергия“ - най-голямата загадка за съвременната астрофизика, която е и причина за ускорението, започнало внезапно преди 4-5 милиарда години.

Чак в края на двадесети век учените откриват, че Вселената се разширява с ускорение. Началото му е преди само около 5 млрд. г., сравнително скоро спрямо възрастта на Вселената, която е на почти 14 милиарда години. Това е огромна изненада за всички учени, тъй като според тогавашните теории Вселената би трябвало да забавя, а не да ускорява своето разширение.

Всъщност самият Айнщайн е срещнал проблеми с идеята за Вселена, която се променя, а не е статична. Почти до самия край на живота си великият учен вярва, че Вселената трябва да бъде статична и неизменна – тя нито следва да се разширява, нито да се свива. Именно затова той променя своите уравнения, които говорят за обратното, и добавя в тях т.нар. космологична константа, която не позволява на пространството да се разширява.

Тя обаче се оказва по думите му „най-голямата грешка в неговата кариера“.

Но днес съвсем изненадващо отново имаме нужда от космологична константа, макар и по малко по-различен начин.



**************************************************



Българската роботика


Кирил Вълчев - Page 11 L
„Робко Мобайл“

Един ден България ще разполага със свой собствен сервизен робот, който ще се грижи за нас и ще ни обслужва. Невъзможно? По-скоро – защо не?

Да надникнем в кабинета на д-р Найден Шиваров от Института по системно инженерство и роботика към БАН. Тук се крие „Робко Мобайл“ - първият сервизен мобилен интелигентен модулен български робот. Да, все още е в ранен стадий на разработка и не е презентиран пред нито една медия до момента – сп. „Обекти“ ви го представя за първи път!

Създателите му разказват какво ще може, каква операционна система използва, как ще се управлява – и изобщо за възраждането на българската роботика.



**************************************************



Цай Лун – маркизът на хартията


Кирил Вълчев - Page 11 L
Цай Лун

Ако държите това списание в ръка, ако вчера сте си пуснали молба за отпуск, а в събота сте на рожден ден и се чудите в коя от шарените опаковки да облечете подаръка, значи още сте в света, в който хартията съществува. Отдавна предричат гибелта й заради компютрите и интернет, но тя упорито се е закотвила в живота ни и не мисли така бързо да си отива.

А как са живели хората във времената, когато хартията все още не е съществувала? При всички положения много по-различно, от съвременна гледна точка – и много по-трудно.

Откриването на хартията се смята за едно от 4-те вeлики изобретения, направени в Китай. Свързва се с името на Цай Лун.

Кой е той, как открива начина за производство на хартия, като грабва идеята от едно малко насекомо, и защо е драматичен краят на живота му...



**************************************************



Вода от дълбините


Кирил Вълчев - Page 11 L
От много чешми в България - като в Хасковските минерални бани - тече безплатно минерална вода

Минералната вода е живот, минералната вода е здраве, минералната вода е чистота – духовна, морална, телесна! България е една от трите най-богати територии на минерална вода на планетата Земя.

Имаме 520 минерални извора, с представители на всички познати класове минерална вода. 70% от водите у нас, идващи от дълбините, са слабоминерализирани, т.е. могат да се пият дълго време.

Но знаем ли как да ги пием? Кои са водите, които са по-полезни дори от лекарства?

В кои минерални басейни тялото ни ще се чувства най-добре, в кои случаи и защо? Не забравяме ли богатството, дарено на София – термалните извори, и онзи странен лечител – лечебната кал? Къде на картата на България да намерим водата с най-подходящи за нас минерали?



**************************************************



Умното село


Кирил Вълчев - Page 11 L
Енергия от вятър и слънце - това е спасителната формула на Фелдхайм

150 жители в малко германско селце край Берлин обявиха пълна независимост от големите енергийни концерни и все по-скъпите традиционни източници на енергия. От октомври 2010 година Фелдхайм в провинция Бранденбург е първото селище в Германия, което произвежда изцяло енергията си.

„Това е моделът на бъдещето. Сега се опитваме да прехвърлим тази схема в съседния град Брицен, после ще го предложим на Берлин, а един ден ще завладеем и Манхатън”, със самочувствие и далеч не иронично казва Вернер Фровинтер, говорител на фирмата „Еенергиквеле”, която е автор на проекта.

Това е смел проект, но и единствената алтернатива във времена, в които атомният ток е демоде, а въглищата стават твърде скъпи заради отделяния от тях въглероден двуокис.

Тук токът е с 25% по-евтин – и ще остане на същата цена поне още 10 години.




**************************************************




Откриха отровни химикали в дрехи на световни марки

Кирил Вълчев - Page 11 L

Следи от токсични химикали, които могат да увредят репродуктивните органи на човека, бяха открити в дрехи, произведени от 14 големи модни марки. Това съобщи природозащитната организация "Грийнпийс" в Пекин.

В продукти на Adidas, Uniqlo, Calvin Klein, H&M, Abercrombie & Fitch, Lacoste, Converse, Ralph Lauren и още няколко компании са намерени нонилфенол етоксилати. „Нонилфенолът е токсичен, устойчив и предизвиква хормонални смущения“, заяви Ли Ифан, представяйки доклада на организацията "Dirty Laundry- 2" (Мръсно бельо-2).

„Грийнпийс“ купила 78 облекла, повечето произведени в Китай, Виетнам, Малайзия и Филипините, от 18 държави по света. В 52 от тях – или в две трети, е открит нонилфенол. Става дума за блузи, якета, панталони, бельо.

"Това не е само проблем на развиващите се страни, в които се произвеждат тези платове, а и на тези, които внасят тази продукция", подчерта г-жа Ли Ифан. Според "Грийнпийс" остатъчни количества нонифеноли се освобождават при пране и попадат в канализацията. В ЕС нонифенолът е строго забранен.

Миналия месец организацията публикува доклада "Мръсно бельо", който изобличаваше доставчиците на големите текстилни марки в химическо замърсяване на някои китайски реки. След огласяването му фирмите Puma и Nike се ангажираха да отстранят от производствения си процес всякакви токсични химикали до 2020 година. Adidas публикува мъгляво комюнике без ясен ангажимент, припомня организацията.


www.obekti.bg



**************************************************




Преброяват 8.7 милиона организми

Кирил Вълчев - Page 11 L

В природата съществуват приблизително 8.7 милиона вида, пише Би Би Си. Смята се, че това е най-точното преброяване, правено някога, което е постигнато посредством сложен математически анализ на вече известните организми.

Голяма част от видовете обаче не са открити – за да бъдат каталогизирани всички, ще са необходими поне 1000 години. Тепърва ни предстои да намерим 86 процента от организмите, живеещи на сушата и 91 процента от тези в океаните. Преди това да стане обаче, голяма част от тях вече ще бъдат изчезнали, предупреждават учени от университетите в Канада и Хаваи, които са направили и въпросното преброяване.

Ето и резултатите в цифри:


Животни: 7.77 млн. (12% са описани)
Гъби: 0.67 млн. (7% описани)
Растения: 0.30 млн. (70% описани)
Протозои (едноклетъчни): 0.04 млн. (22% описани)
Хромисти (вид водорасли): 0.03 млн. (50% описани)


www.obekti.bg
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeЧет Сеп 01, 2011 5:57 pm

Нова екзопланета изглежда почти като Земята


Кирил Вълчев - Page 11 New-hot-yoga-goldilocks-exoplanet-found_39499_600x450
Ето как би изглеждала HD85512b, ако един ден успеем да я достигнем

Ако има достатъчно облаци, новата планета HD85512b, открита на 36 светлинни години разстояние от нас, ще се окаже най-земеподобния свят, на който човечеството някога се е натъквало, пише Popular Science.

Космическото тяло е открито с помощта на HARPS (high accurace radial velocity planet searcher) спектрографа на 3.6 метровия телескоп на европейската южна обсерватория в Чили. То се намира в орбитата на оранжево джудже в съзвездието Вела.

Според HARPS извънземната планета е 3.6 пъти по-голяма от Земята. Освен това разстоянието между нея и нейната родителска звезда е точно толкова, че водата да остане в течна форма, което е от ключово значение за образуването на какъвто и да било живот на HD85512b.

Лиза Калтенегър от центъра „Харвард-Смитсониън“ за астрофизика в Кеймбридж, заяви, че ако новият свят разполага с 50-процентово покритие от облаци, енергията, която ще се отразява в Космоса, няма да довежда до прекалено високи температури на повърхността на планетата. Средно Земята е покрита с около 60 процента облаци, така че частично облачно небе над HD85512b „не е напълно изключено“.

Разбира се, за да може водата да се изпарява, са необходими атмосферни условия като тези на Земята. С апаратурата, с която разполагаме в момента обаче, това няма как да бъде установено на толкова голямо разстояние.


www.obekti.bg




Дестинация "Да се махнеш от света"

Кирил Вълчев - Page 11 618x346

Руските инженери създават перфектното място, където да се "махнете от света", за да отдъхнете; през 2016 г. предстои да бъде открит орбитален хотел, намиращ се на 320 000 м над Земята. Разполагащият с четири стаи "Хотел в небесата" ще подслонява до седем гости, които ще могат да се забавляват в условия на нулева гравитация, наблюдавайки същевременно как Земята се върти.

Извънземното преживяване обаче няма да бъде особено евтино. Космическите туристи ще се наложи да се изръсят с $815 000, за да бъдат доставени до хотела с ракета "Союз", след което ще се разделят с още $165 000 за петдневен престой. "Хотелът ще обслужва богати личности и хора, работещи за частни компании, които желаят да извършват изследвания в космоса," обяви Сергей Костенко, изпълнителен директор на Orbital Technologies, които ще конструират орбиталната къща за гости. "Всеки хотел би трябвало да бъде комфортен - и този със сигурност ще бъде."

Екстремните варианти за отдих и дистанциране от простолюдието се множат

Вестта, че Русия смята да пусне в околоземна орбита хотел, е последният пример от дълга поредица от екстремни проекти за отдих. С натрупването на все повече и повече милиардери, предприемачите търсят нови и по-всеобхватни начини да им осигурят съвършените високотехнологични забавления.

Освен космическите хотели, каквито също наскоро бяха предложени от американски и европейски аерокосмически компании, в момента в процес на реализация са предложения за полети с екипаж от богати любители на силни усещания до ниска околоземна орбита - от Virgin Galactic на Ричърд Брансън до американски компании като Space Adventures, Armadillo Aerospace и XCOR Aerospace.

Освен това, милиардерите може скоро да могат да си позволят да купят свои собствени изкуствени "държави", изградени в международни води върху подобни на петролните платформи повърхности - където могат да се отдадат на диктаторски фантазии, или те биха могли да си купят мощни подводници, които биха им позволили да се потопят и изследват най-дълбоките части на океаните. Богатството никога досега не е предлагало толкова много възможности за приключения - и екстремни преживявания.

Какво получавате в космическия хотел срещу своите милион долара

В случая с космическите хотели, хедонизмът обаче ще бъде сравнително ограничен. От Orbital Technologies поясняват, че приемът на течности за гостите ще бъде ограничен до студен чай и плодови сокове; алкохолът ще бъде забранен. Освен това отпадните води ще се рециклират, а въздухът ще се филтрира, за да се премахват миризмите и бактериите, след което отново ще се използва в помещенията на хотела.

Туристите, придружавани от опитен екипаж, също така ще се налага да консумират храна, приготвена на Земята, която ще бъде затопляна в микровълнови печки, а душовете ще бъдат старателно уплътнявани, за да се избегнат водни течове от тях, които под формата на глобули биха плавали из вътрешните помещения на космическата атракция.

Това със сигурност е далеч от разбиранията ни за петзвезден лукс. От друга страна, ще има много компенсиращи това плюсове. Изгледите към Земята от специалните прозорци за наблюдение на космическия хотел би трябвало да спират дъха, тъй като съоръжението ще прави пълна обиколка около планетата на всеки 90 минути, което ще осигури на гостите 16 изгрева и 16 залеза на ден.

Също така посетителите ще могат да избират дали да разполагат леглата си хоризонтално или вертикално на посоката на движение на космическия кораб. Пък и перспективата за безтегловност предполага всякакъв вид дейности с нулева гравитация, за които можем само да мечтаем на Земята.

Срещу пет пъти по-малко, мераклиите ще получат няколко минути безтегловност

За сравнение, удоволствията, предлагани на тези, които изберат суборбитални полети от Virgin Galactic, ще приключат доста по-бързо.

Използвайки космически кораб, разработен от авиационния дизайнер Бърт Рутън, пътниците ще могат да се изтръгнат от здравата хватка на гравитацията само за няколко минути преди летателният им апарат да се спусне обратно на Земята. От друга страна, плановете на фирмата са доста по-напреднали като реализация от тези на останалите предприемачи, заемащи се с космически туризъм.

Брансън твърди, че първите полети на Virgin Galactic би трябвало да започнат още следващата година. Билетите за тях ще струват само 200 000 долара като за първите космически екскурзии са се записали знаменитости като Парис Хилтън, Том Ханкс и Стивън Хокинг.

Има решение за вас, дори ако държите да станете диктатор на миниатюрна държавица

Ако това не ви звучи достатъчно изкусително, Питър Тиел - съосновател на PayPal и един от най-ранните финансови инвеститори на Facebook, разкри, че желае да създаде общности, които ще действат на база идеали за абсолютна лична свобода. Според публикация в сп. "Details", той иска да построи изкуствени острови, базирани на дизайна на петролните платформи.

Според замисъла на Тиел, те ще послужат като "нещо като плаваща чинийка на Петри за реализация на политики, които възпрепятстваните от беразличието на гласоподавателите либертарианци не са в състояние да въведат на практика: никакви социални помощи, по-свободни регулации за строителство, пълно отсъствие на минимални работни заплати - и не на последно място, минимални ограничения върху оръжията". С други думи, страната на мечтите за един милиардер.

Последният вариант е най-антисоциален: да станете съвременен капитан Немо

Също така остава перспективата богаташите да поемат към океанските дълбини в гама от нови подводници, които ще използват изключително здрави материали, издържащи на невероятното налягане в най-дълбоките части на океана. Няма нужда да поясняваме, че те също ще бъдат достъпни единствено за хората с най-дълбоки джобове.

"Деведесет процента от морското дъно все още предстои да бъде изследвано", казва Патрик Лахей, президент на Triton Submarines от Веро Бийч, Флорида - една от водещите компании, занимаващи се с разработка на подобни плавателни съдове. "Долу ви очакват цял куп невиждани гледки. Бихте могли да се разходите около останките на "Титаник" или "Бисмарк". Ще имате достъп до всяко място в океана и ще можете да наблюдавате всички прекрасни морски създания".

www.webcafe.bg
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeПет Окт 21, 2011 4:58 pm

Небостъргач, но наопаки

Кирил Вълчев - Page 11 0000014806-middle

Мексикански архитекти представиха концепция за небостъргач, построен под земята (земестъргач – Earthscraper).

Според представите на авторите на проекта сградата ще бъде разположена в историческия център на Мексико сити на триста метра под земята.

70-етажния небостъргач наопаки ще се разполага на 775 хил. кв. м, съобщи Мембрана.ру.

Земестъргачът е доста практично решение за пренаселения град, къде има остър дефицит на помещения за офиси и жилища. Това се дължи на забраната да се събарят исторически сгради, както и да се строят нови, по-високи от 8 етажа.


Кирил Вълчев - Page 11 0000014807-middle Кирил Вълчев - Page 11 0000014808-middle

Кирил Вълчев - Page 11 0000014809-middle Кирил Вълчев - Page 11 0000014810-middle

www.dnes.bg


********************************************



Изумителни карти показват как технологиите са обхванали планетата в мрежите си

13-годишният труд на канадския антрополог Феликс Фаранд да документира присъствието на технологиите в модерния свят бе увенчан с поредица спиращи дъха карти, на които ясно личи отпечатъкът, който човекът е оставил върху Земята. Фаранд е използвал сателитни снимки на планетата през нощта и е насложил изображения, показващи осветените градове, пътища и трансмисионни кабели, които дефинират и променят света, в който живеем.

С помощта на обикновен домашен компютър канадецът е комбинирал данни от Агенцията за геокосмически проучвания и Агенцията по атмосферна администрация, за да създаде точни илюстрации на начина, по който хората са "опитомили" своята планета. Проучванията му показват, че 3% от земната повърхност вече е заета от летища - територия с размера на субконтинента Индия.

В началото на седмицата Фондацията за проучване на населението към ООН съобщи, че до 31 октомври на Земята ще има един милиард повече хора, отколкото през 1999 г. Днес на Земята живеят повече от 6% от всички хора, родени някога на планетата.

"Изображенията показват няколко страни от глобалната човешка дейност", обясни 34-годишния Фаранд. "На тях може да видите всички пътища - и асфалтираните, и черните, светлинното замърсяване, железниците и трансмисионните линии. Картите показват колко широко се е разпростряла нашата цивилизация и как хората са повлияли на планетата и са я направили такава, каквато е сега."


Кирил Вълчев - Page 11 Lg
Карта на Земята, която показва как магистралите и железопътните линии опасват Европа. Върху сателитните изображения на осветените нощни градове са насложени и трансмисионните линии и подводните кабели, които правят възможна връзката между континентите.
Снимка: Barcroft Media/Pharand


Кирил Вълчев - Page 11 Lg
Нощен поглед върху човешките технологии, навлезли в Африка през последния век. На картата личат основните магистрали и железопътни артерии, както и трансмисионните кабели.
Снимка: Barcroft Media/Pharand


Кирил Вълчев - Page 11 Lg
Картата показва блестяща картина на въздушния трафик над Северна Америка и Европа. Виждат се ключовите точки, които свързват света - такива са лондонското летище "Хийтроу", "Джей Еф Кей" в Ню Йорк и Франкфурт.
Снимка: Barcroft Media/Pharand


Кирил Вълчев - Page 11 Lg
Блестящите линии очертават основните въздушни пътища над Евразия.
Снимка: Barcroft Media/Pharand


www.obekti.bg
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeПон Окт 31, 2011 4:37 pm

От днес сме 7 милиарда под слънцето

Кирил Вълчев - Page 11 618x346

Населението на Земята достигна днес 7 милиарда души, след като юбилейният младенец се роди в Калининград, предаде ИТАР-ТАСС. Бебето се казва Пьотр Алексеевич Николаев с ръст 50 см и тегло 3060 гр. Лекарите и наблюдателите на ООН фиксираха точно кога момченцето се е появило на бял свят - в 00:02 ч местно време. Майката и детето се чувстват добре. Днес на щастливата майка ще бъде връчен възпоменателен сертификат "Роден в деня на седемте милиарда".

Снощи обаче Филипините обявиха, че светът вече има 7 милиарда жители, след като Даника Май Камачо беше родена преди полунощ в неделя в манилската болница Жозе Фабела.

Населението на Земята достига един милиард души през 1804 г. През 1927 г. то е два пъти повече, а след още 32 години вече е 3 милиарда души.

От този момент нататък темпото на растежа като цяло се стабилизира на безпрецедентно високо ниво. За 40 години населението се удвоява (6-милиардното бебе е родено в Сараево през 1999 г.). Днес, 12 години по-късно, Земята постави нов рекорд.

Според генералния секретар на ООН Бан Ки-мун, който ще отбележи събитието с пресконференция, достигането на прага от седем милиарда жители не трябва да се пренебрегва. "Това не са просто цифри. Това е човешка история", заяви Бан Ки-мун в нюйоркско училище миналата седмица.

Според много анализатори планетата не може да изхрани растящото население. Други смятат, че капацитетът на Земята е далеч по-голям от използвания в момента и тя може да издържа поне 100 милиарда души при подходяща политика за производство и разпределение на храната.

Очевидното нарастване на населението не е това, което оказва натиск на планетата - става въпрос за това, което хората произвеждат и консумират

Забележително е, че повечето от притесненията за увеличаването на населението са свързани със Субсахарска Африка и с развиващите се държави, коментира Браян Уолш в сп. „Тайм“.

Да, там населението се увеличава най-бързо, но бедните жители на Уганда и на Нигерия използват малка част от световните ресурси в сравнение с богатите западняци. Ето как Джаред Даймънд - автор на книгата "Пушки, микроби и стомана", спечелила наградата "Пулицър", представя проблема през 2008 г.: "Населението, особено това в развиващите се държави, се увеличава, а някои хора са направо обсебени от това. Те забелязват, че населението на държави като Кения бързо расте, и казват, че това е голям проблем. Да, това е проблем за над 30-те милиона жители на Кения, но не е тежест за целия свят, тъй като кенийците консумират много малко.

Истински проблем за света е, че всеки от 300-те млн. жители на САЩ потребява колкото 32-ма кенийци. С население, което е 10 пъти по-голямо, американците потребяват 320 пъти повече от ресурсите в сравнение с Кения, заключва Уолш.

Милиарди хора - 1 на всеки 7 - по света днес са гладни, но не защото планетата не може да произведе достатъчно храна, за да ги нахрани. Все пак половината от храната, която се произвежда в света, се изхвърля, независимо дали гние по полетата, на пазарите или в хладилниците ни. Можем да нахраним 7 милиарда, 8 милиарда, 9 милиарда и вероятно повече - ако решим да го направим.

Не твърде много, а много възрастни хора

За някои демографи все пак този рекорд е предвестник на бурни времена - държавите трябва да смогнат на бързата урбанизация, замърсяването на околната среда и търсенето на здравни услуги, образование, ресурси и работни места.

Други смятат, че дългосрочният проблем ще бъде не нарастването, а намаляването на населението - раждаемостта ще спадне, а все по-малко работещи ще трябва да издържат увеличаващия се дял на пенсионерите.

Скоро Индия (с население от 1.2 млрд. души), в която се шири ужасяваща бедност, ще изпревари Китай (сега с 1.3 млрд. жители) като страната с най-голямо население в света. Нигерия, която днес е най-населената африканска държава със 162 млн. души, ще преживее бум на населението, което ще достигне почти 750 млн. до средата на века.

В същото време високо индустриализираната Германия и развиващата се Етиопия имат почти еднакъв брой жители - малко над 80 милиона. След 40 години обаче етиопците ще бъдат вече 174 милиона, докато германците, поради намаляващата раждаемост и застаряването на населението, ще се свият до 72 милиона.

Някои експерти се опасяват, че кривата на прираста на населението ще завие рязко надолу и ще остави света с твърде много възрастни хора, които младите трябва да издържат финансово. Тази тенденция вече допринесе за сегашната финансова криза, като увеличи цените на здравеопазването и социалните осигуровки и може би намали производителността.

От 7 млрд. жители 1.8 млрд. са на възраст между 10 и 24 години и 90% от тях са в развиващите се страни, изчислиха през седмицата експертите на ООН, цитирани от "Ройтерс".

Те обаче са една от най-уязвимите групи от световното население. Не всички имат достъп до образование и качествени медицински услуги, а в разгара на глобалната криза в развитите се оказаха сред най-големите потърпевши, тъй като именно сред младите хора безработицата е най-висока.

В същото време в развитите държави делът на младите е значително по-малък и те се изправят пред сериозен икономически проблем в бъдеще - застаряването на населението. След две десетилетия години една трета от жителите на някои развити западни и азиатски държави ще бъде над 65 години.

Типични примери за държави, в които застаряването на населението се превръща в сериозен проблем, са Япония, Италия и Германия.

В най-лошия случай ще има конфликт между поколенията. Кохорта от хора в напреднала и средна възраст може да блокира достъпа до работа на младите и да лобира яростно, за да задържи неудържимите си позиции, докато гневните младежи чувстват, че не им се дава възможност, а междувременно са принудени да плащат крайната финансова сметка. Някои вярват, че този феномен вече се наблюдава в части от развития свят.

"Истинският проблем със стареенето на населението е свързан с икономическия растеж", коментира Джак Голдстоун, професор в университета "Джордж Мейсън" във Вашингтон и водещ експерт по демография. "Ако имаме растеж, можем да си позволим пенсии и здравеопазване за старото поколение. Ако нямаме обаче, всички ще страдат."

Между раждаемостта и стандарта на живот има пряка връзка

В наши дни около 3 милиарда души по света оцеляват с под 2 долара на ден.

Ако в развиващите се страни се правят по-големи инвестиции в образованието, здравеопазването и подготовката на децата за трудовия пазар, те ще бъдат стимулирани да се измъкнат от бедността, вместо да я възпроизвеждат.

Подобряването на жизнените условия, както и на образованието сред населението водят до семейства с по-малко на брой деца.

Това създава възможност да се инвестира повече в образование и здравеопазване на децата и те да бъдат стимулирани да се измъкнат от бедността.

Важен политически инструмент за справяне с нарастващото население е осигуряването на възможност на жените за семейно планиране, твърдят експерти. Според тях 215 млн. жени по света искат това, но не го получават. Достъпът до образование също е важен, тъй като мотивира жените да раждат по-малко деца и да се грижат по-добре за здравето им.

Цитат :
Човечеството се тъпче в градовете

Сегашното човечество спокойно може да се събере върху територия с размерите на Франция. Проблемът е в урбанизацията - то все повече се тъпче в градовете.

Според експерти демографският дисбаланс ще постави особено мегаполисите по света под сериозен натиск. Градовете в Африка, Азия и Южна Америка се пукат по шевовете от преселници, търсещи по-добри възможности за работа, или от земеделци, които бягат от сушата, наводненията или други природни бедствия. Всички те обаче обикновено попадат в една по-лоша за живеене, враждебна и дори опасна за живота среда.

През 1950 г. в градовете по света са живели около 730 млн. души. През 2009 г. те са били 3.5 млрд., а след четири десетилетия ще са 6.3 млрд., прогнозира отделът на ООН по икономически и социални въпроси в доклад от март 2010 г.

Този експлозивен растеж изисква повече ресурси, натоварва инфраструктурата и тласка мегаполисите към криза. Понеже по правило те са по морския бряг или край големи реки, още рискове за обитателите им носи очакваното увеличаване на наводненията и бурите и повишаването на нивото на световния океан заради климатичните промени, твърди Програмата на ООН за човешките селища (UN-HABITAT). Според експерти липсата на координирано планиране допълнително влошава проблема.

"Всеки план за децентрализация на населението се нуждае от серия политики, които да действат синхронно", отбелязва Уан Дзиенгуо, старши мениджър по проектиране на урбанизацията в пекинското представителство на Азиатската банка за развитие. "Ако имаме само политика за населението без такава за заетостта, за развитие на индустрията, за образованието, за здравеопазването... нещата няма да се получат."

www.webcafe.bg
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeСря Ное 02, 2011 12:03 am

Китай тръгна да завладява Космоса

Кирил Вълчев - Page 11 L
„Шънчжоу 8“ излита

Китай изстреля успешно безпилотен космически кораб, който трябва да се скачи с модул, вече обикалящ около Земята, съобщиха агенциите. Скоро страната може да остане единствената с постоянно присъствие в Космоса.

Корабът „Шънчжоу 8“ стартира рано сутринта днес от космодрума Цзюцюан край пустинята Гоби. Очаква се той да се скачи с модула „Тянгун 1“, който бе изведен в орбита на 28 септември, на 343 км над Земята. Ако скачването премине безпроблемно, през 2012 г. към „Тянгун 1“ ще полетят и пилотирани кораби.

На борда на „Шънчжоу 8“ има и германска изследователска апаратура за 17 биологични и медицински експеримента. С нея Китай и Германия започват ново космическо сътрудничество.

„Шънчжоу 8“ ще се върне на Земята на 17 ноември.

Китай планира да изгради своя собствена космическа станция до 2020 г. Тя ще тежи 60 тона. След планираното за същата година излизане от строя на Международната космическа станция Китай ще остане единствената страна с постоянно присъствие в Космоса.




*********************************************




Създадоха синтетична кръв

Кирил Вълчев - Page 11 L

За първи път британски учени успяха да получат хиляди милиони червени кръвни телца от стволови клетки. Изкуствената кръв от нулева група, направена с помощта на стволовите клетки, ще се тества на хора в продължение на две години. Ако тестовете бъдат успешни, до десет години в болниците ще може да се прелива широкодостъпна изкуствена кръв, заявиха учените от университетите в Бристъл и Единбург.

Според тях до 20 години лабораториите ще могат да произвеждат над един милион литра изкуствена кръв годишно. Това количество напълно ще удовлетвори нуждите на Великобритания. За изработката на кръвта ще се използват стволови клетки от костен мозък и ембриони на възраст 4-5 дни, получени при изкуствено оплождане. Те ще се комбинират със синтетичен хемоглобин.

Британските учени се надяват, че универсалната синтетична кръв от нулева група с отрицателен резус фактор ще премине успешно през тестовете. Откритието им може да спаси хиляди животи, особено в неразвитите страни. Преимуществото на тази кръв е, че тя със сигурност не съдържа инфекции и ще се приема от организмите на 98% от хората без значение каква е кръвната им група.




Добиват човешки албумин от генномодифициран ориз

Кирил Вълчев - Page 11 L

Китайски учени разработиха генномодифициран ориз, който е източник на човешкия протеин албумин.

Албуминът е много ценен за медицината. Използва се при лечение на различни болести – от тежки изгаряния до цироза на черния дроб. Сега той се извлича от човешката кръв – благодарение на кръводарителите по света. Годишно са нужни над 500 тона албумин, а кръвната плазма не достига, затова цените му са много високи и се предлага на черния пазар.

Изследователят Янг Хе и колегите му от Вухан предлагат алтернатива – генномодифициран ориз. Те вкарали в ДНК на ориза човешки ген. След няколко различни операции получили 2,75 г албумин от 1 кг ориз. Изглежда малко, но добивът на албумин от други генномодифицирани растения досега е 0,1 на 1 кг, пишат авторите на новата идея в сп. "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Те направили тестове с плъхове, които показали, че плъховете реагират на „оризовия“ албумин точно така, както когато им се прелее албумин от човешка кръвна плазма.


www.obekti.bg
Върнете се в началото Go down
A_D_P_10

A_D_P_10


Мнения : 1386
Дошъл в Дискъ на : 05.08.2009
Възраст : 38 Местоположение : Варна

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeНед Ное 13, 2011 7:48 pm

Time Lapse View from Space
Върнете се в началото Go down
Еск
Архиканцлер
Архиканцлер
Еск


Мнения : 852
Дошъл в Дискъ на : 03.08.2009
Възраст : 36 Местоположение : Невидимия Университет, Анкх-Морпорк

Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitimeНед Ное 13, 2011 8:16 pm

Уоу, това е страхотно!!!
Невероятно красиво видео!
Върнете се в началото Go down
http://nookofselene.wordpress.com/
Sponsored content





Кирил Вълчев - Page 11 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Кирил Вълчев   Кирил Вълчев - Page 11 Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Кирил Вълчев
Върнете се в началото 
Страница 11 от 14Иди на страница : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Next

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Светъ нъ Дискъ :: За форумъ :: Кърпеният Барабан :: За потребителите-
Идете на: